HMŚ w Doha. Majewski bez medalu

Łukasz Wolski
W drugim dniu Halowych Mistrzostw Świata w Doha Tomasz Majewski zajął 5. miejsce w konkursie pchnięcia kulą. Polak, mimo pobicia halowego rekordu Polski, na podium nie stanął. Wygrał Amerykanin Christian Cantwell.

Na bardzo wysokim poziomie stał finał rywalizacji kulomiotów. Nasz reprezentant, mistrz olimpijski Tomasz Majewski, zajął w konkursie 5. miejsce. Polak posłał kulę na odległość 21,20. To nowy halowy rekord Polski. Najlepszy okazał się faworyt zawodów - Christian Cantwell. Amerykanin zapewnił sobie zwycięstwo w ostatniej próbie. Jego wynik to 21,83. Drugi był Białorusin Mikhnevich (21,68) a trzeci Niemiec Ralf Bartels (21,44).

Szóste miejsce zajęła w pięcioboju Karolina Tymińska. Polka najlepiej spisała się w biegu na 800 m, w którym okazała się najlepsza. O takiej pozycji naszej reprezentantki zadecydował głównie skok wzwyż, w którym Polka uzyskała zaledwie 1,72 m. Łącznie Tymińska zdobyła 4575 punktów. Zwyciężyła faworyzowana Brytyjka Jessica Ennis (4937). Druga była Ukrainka Natallia Dobrynska 4851. Brąz przypadł Tatyanie Chernowej z Rosji (4762).

W biegu na 3000 m zwyciężyła Etiopka Meseret Defar, która dokonała tego wyczynu czwarty raz z rzędu. Jej rezultat to 8.51,17. Srebro wywalczyła Kenijka Vivian Cheruiyot - 8.51,85,, a brąz rodaczka zwyciężczyni Sentayehu Ejigu - 8,52,08. Lidia Chojecka zajęła 11. miejsce z czasem 9.07,80. Polka tylko przez pierwszych kilka okrążeń trzymała się w czołówce. Potem jednak osłabła i zdołała wyprzedzić tylko jedną rywalkę.

Do finału biegu na 800 m awansował Adam Kszczot. Polak uzyskał bardzo dobry rezultat w swoim biegu półfinałowym. Czas 1:46.90 dał naszemu reprezentantowi 3. miejsce w jego biegu, co było też trzecim wynikiem dnia, gdyż drugi półfinał był o wiele wolniejszy.

Ostatnie miejsce w konkursie skoku o tyczce zajął Łukasz Michalski. Polak zaliczył wysokość 5,45 w drugiej próbie. Zwyciężył Australijczyk Steven Hooker, który pobił rekord mistrzostw świata, uzyskując wynik 6,01.

Świetny wynik uzyskała w trójskoku Olga Rypakowa. Kazaszka wynikiem 15,14 m zdobyła złoty medal. To najlepszy wynik w tym roku na świecie. Druga była broniąca tytułu Kubanka Yargeris Savigne (14,86), a trzecia Rosjanka Anna Pyatykh (14,64).

W siedmioboju zdecydowanie najlepsi byli Amerykanie. Złoto trafiło do powracającego po sporej przerwie mistrza olimpijskiego Brayana Claya. Jego wynik to 6204. Srebrny medal wywalczył Trey Hardee (6184). Trzeci był Aleksey Drozdov z Rosji (6141).

Nie powiódł się start naszej męskiej sztafecie 4 x 400 m. Nasi reprezentanci (Piotr Klimczak; Marcin Sobiech; Marcin Marciniszyn; Kamil Budziejewski) zajęli w swoim biegu 4. miejsce i odpadli z dalszej rywalizacji. Czas Polaków to 3,09.86. Najlepsi byli Amerykanie z rezultatem 3,05.78.

Na 400 m zwyciężyła Debbie Dunn. Faworyzowana Amerykanka uzyskała czas 51.04. Druga była Rosjanka Tatyana Firova (.51.13) a trzecia Bułgarka Vania Stambolova (51.50).