Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hub zielonej gospodarki powstanie w Tychach przy alei Piłsudskiego 16

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Przyszły Tyski Hub Zielonej Gospodarki
Przyszły Tyski Hub Zielonej Gospodarki Jolanta Pierończyk
Hub zielonej gospodarki powstanie w Tychach przy alei Piłsudskiego 16. Zajmie ostatnią, niezagospodarowaną część niedokończonych szkół municypalnych, pomiędzy halą sportową i mediateką. Część ta, jak wynika z wizualizacji, będzie się wyróżniać `obfitością zieleni.

Przy alei Piłsudskiego w Tychach miały być szkoły municypalne. Ich budowę rozpoczęto w 1999 r. i po kilkunastu miesiącach przerwano. W 2008 r. w jednej części powstała hala sportowa, w 2016 r. - w drugiej - mediateka. Środkowa część pozostała niezagospodarowana. Różne były na nią pomysły, ale do konkretów nie doszło. Teraz wszystko jest na najlepszej drodze do pełnej zmiany wyglądu tego obiektu.

Będzie to miejsce, w którym z jednej strony siedzibę będą miały firmy, które lokowane są w obszarze gospodarki zielonej związanej z nadchodzącą transformacją energetyczną. Będzie to także miejsce, gdzie powstawać będą nowe firmy zasilane talentami młodych ludzi, którzy teraz jeszcze chodzą do szkół. Chcemy wyławiać te talenty i dawać im szanse na rozwój umiejętności. To jest wizja przyszłości, którą dzięki pozyskanym z funduszy europejskich środkom jesteśmy w stanie zrealizować

- powiedział w piątek, 22 marca 2024 r., Maciej Gramatyka, pełniący funkcję prezydenta Tychów.

Te pozyskane pieniądze z funduszy europejskich to kwota ponad 96 mln zł (dokładnie: 96 201 387,29 zł), a cała inwestycja ma kosztować ponad 118 mln zł ( 118 020 397,71 zł).

Myślę, że Tyski Hub Zielonej Gospodarki znacząco wzmocni potencjał gospodarczy i społeczny Tychów. Śląskie zmienia się wizerunkowo i mentalnie. Myślę, że tyski hub stanie się jednym z podręcznikowych przykładów transformacji

- powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Senator Andrzej Dziuba pozwolił sobie na osobistą refleksję związaną z tym miejscem. U steru miasta pojawił się 1 lipca 2000 r. po odwołaniu prezydenta Aleksandra Gądka właśnie z powodu tej inwestycji.

Karierę samorządową rozpoczynałem w związku z tym obiektem. To zawsze był taki element, który nie pozwalał spać spokojnie; który inspirował; który ciągle kazał myśleć, co z nim zrobić. Udało się zagospodarować 2/3 tego obiektu. Pozyskanie środków na zagospodarowanie ostatniej, trzeciej części tego budynku to symboliczna klamra, która spina moją karierę jako prezydenta miasta. Dziś trzymam kciuki za powodzenie tego projektu

- powiedział senator Andrzej Dziuba, który prezydentem Tychów był od 1 lipca 2000 r. do 15 października 2023 r.

Cały obiekt będzie nastawiony na innowacje dotyczące zielonej gospodarki. Firmy, które będą preferowane to te, które postawią na ochronę klimatu oraz rozwiązania pozwalające na szeroką skalę zaoszczędzić energię w różnych sektorach (oświatowym, mieszkaniowym, energetycznym...)

- powiedziała Bożena Nowak, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich.

To będzie, jak mówiła naczelnik Bożena Nowak, obiekt trzysegmentowy.
Będą się tu znajdować:

  • Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości z zakresu zielonej gospodarki do wspierania nowo powstających firm typu start-up, a także wspierania sektora MŚP gotowego do zmiany profilu działalności w kierunku rozwiązań z zakresu zielonej gospodarki;
  • Centrum Kompetencji Zawodowych z zakresu zielonej gospodarki, którego oferta skierowana będzie do pracowników dotkniętych skutkami transformacji, zamierzających zmienić swoje dotychczasowe kwalifikacje lub podnosić kompetencje zawodowe pod kątem nowych możliwości zatrudnienia;
  • Centrum informacyjno-doradczego z zakresu zielonej gospodarki, z którego korzystać będą mieszkańcy podregionu tyskiego zainteresowani wdrażaniem rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii i błękitno-zielonej infrastruktury.

Start-upy będą tu mogły liczyć preferencyjne stawki, ale o darmowym korzystaniu z tego miejsca nie może być mowy, bo ten budynek - jak podkreśliła naczelnik Bożena Nowak - musi się samofinansować. Zapewniła, że jej analiz wynika, że ten budynek będzie przychodowy.

Zarządzać nim ma tzw,. operator zewnętrzny, który zostanie wyłoniony w konkursie. Poszukiwanie operatora ma się zacząć w 2025 r. Na ten czas planowana jest też rekrutacja firm.

Zakończenie inwestycji planowane jest do 2027 r., ale wtedy powinien być już komplet firm, które zaczną tu swoją działalność.

Koszty utrzymania tego obiektu będą sprawą rzeczonego operatora, miasto bierze na siebie jedynie kwestię utrzymania zieleni, której ma tu być wyjątkowo dużo.

Bardzo zależy nam na wizerunku. Chcemy, by ten budynek także wizualnie kojarzył się z tym, co będzie w środku. To nie będzie zwykła bryła wyposażona w fotowoltaikę, ale też zagospodarowana zielenią

- podkreśliła Bożena Nowak.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto