Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola S.A. i pieniądze z Unii

Małgorzata Małkińska
Małgorzata Małkińska
Przed budynkiem Komisji Europejskiej.
Przed budynkiem Komisji Europejskiej. Małgorzata Małkińska
Huta Stalowa Wola otrzymała 33,5 mln euro na restrukturyzację - informuje Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Taka suma trafiła już do Polski w latach 2003-4, teraz jest pewność, że nie trzeba jej zwracać.

Pod koniec 2007 roku, Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu szczegółowego dochodzenia sprawdzającego zasadność udzielenia wsparcia. Wszystko po to, by ustalić, czy pomoc jest ograniczona do minimum (zgodnie z Traktatem WE - przyp. MM), a także, czy aby na pewno hucie te pieniądze są potrzebne. Zbadano również, czy w wyniku dotowania będą potrzebne dodatkowe środki wyrównawcze na rynku, aby z kolei zrównoważyć potencjalne zakłócenia konkurencji, które ta pomoc wywoła.

Całe szczęście, wynik tego śledztwa był dla Polski korzystny i Komisja wreszcie zdecydowała, że plan restrukturyzacji przedstawiony przez władze polskie powinien zapewnić długoterminową rentowność spółki. Także i to, że pomoc będzie ograniczona do niezbędnego minimum, do wdrożenia restrukturyzacji.
Stwierdziła także, że okazana pomoc nie przyczyni się do zbytnich zakłóceń konkurencji.

Warto przypomnieć, że Huta Stalowa Wola jest przedsiębiorstwem budowlanym i producentem wyposażenia wojskowego. W 2005 r. HSW liczyła 1400 pracowników, zaś w 2002 r. – 3173. Ostatnio, niestety mówiło się o zwolnieniach. Wskutek kryzysu gospodarczego, zwolnieniami zagrożonych jest wiele zakładów z Grupy Kapitałowej Huty Stalowa Wola, spółek HSW i zakładów na terenie huty. Spółka zatrudnia łącznie 8 tys. pracowników. Sama Huta Stalowa Wola S.A. zatrudnia obecnie 2630 osób. Już pod koniec zeszłego roku krążyły wieści o masowych zwolnieniach – ok. 300 osób. Wieści te wprowadzały atmosferę niepokoju, mimo że zaprzeczał im Zarząd Huty Stalowa Wola S.A., tłumacząc zmiany koniecznością reorganizacji zatrudnienia, która polegać jedynie na wydzieleniu zorganizowanych części zakładu nie powiązanych z biznesem maszyn budowlanych.

W lutym tego roku w Rzeszowie protestowali pracownicy ze Stalowej Woli i ich rodziny. Ponad czterotysięczny tłum domagał się od rządu zdecydowanych działań przeciwdziałających kryzysowi, a konkretnie, by ten zajął stanowisko w sprawie nowych cen prądu. Protestujący żądali także działań osłonowych, pomocy dla zwalnianych pracowników i gwarancji kredytowych dla zagrożonych zakładów. W przypadku braku reakcji ze strony rządu, zapowiedzieli w marcu znacznie większą demonstrację w Warszawie.

Szansą dla Huty jest szybka prywatyzacja części cywilnej, która będzie przeprowadzona, do końca w II połowie roku bieżącego. W tej chwili trwają zwolnienia.
Szkoda, że pieniądze unijne nie mogą być wykorzystane na ratowanie huty. Fundusze te dostała ona w latach 2003-4; część w formie pożyczki, resztę w postaci podniesienia kapitału jednej ze spółek w grupie kapitałowej. W marcu bieżącego roku, okazało się jedynie, że wszystko przebiegło zgodnie z postanowieniami Traktatu o Unii Europejskiej i nie ma konieczności zwrotu tych pieniędzy do unijnej kasy.

Źródło: Wydział prasowy
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, odkuwki.net,/a] i

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Huta Stalowa Wola S.A. i pieniądze z Unii - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto