Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

HyperLodz Team. Łódzcy studenci w ścisłym finale konkursu Elona Muska na kapsułę Hyperloop

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
materiały HyperLodz Team
HyperLodz Team, grupa studentów z Politechniki Łódzkiej, znalazła się w finale konkursu na ultraszybki systemu transportu. Hyperloop ma łączyć Los Angeles z San Francisco.

Hyperloop to pomysł Elona Muska, szefa firmy SpaceX. W 2013 roku przedstawił zarys koncepcji stworzenia nowego środka transportu. Ma to być kapsuła pasażerska przemieszczającej się w specjalnej tubie z prędkością bliską prędkości dźwięku.

W sierpniu 2015 roku SpaceX ogłosił konkurs na szczegółowy plan konstrukcji oraz design całego systemu Hyperloop. Pisaliśmy o tym w W24w materiale "Hiperpętla Elona Muska zrewolucjonizuje transport?"

Studenci z Łodzi skonstruowali kapsułę Hyperloop począwszy od kształtu, przez napęd, aerodynamikę po systemy bezpieczeństwa. Pod koniec listopada łodzianie dowiedzieli się, że zakwalifikowali się do ścisłego finału, który odbędzie się już 29 stycznia 2016 roku na Texas A&M University.

Minimum dwuosobowa reprezentacja HyperLodz Team będzie musiała przedstawić tam szczegóły swojego projektu. Studenci PŁ są jedyną grupą z Polski. Z Europy zakwalifikowano do finału jedenaście drużyn.

Studenci z Politechniki Łódzkiej zbierają pieniądze na wyjazd do USA, dotąd udało się zebrać kwotę potrzebną na wyjazd dwóch osób, ale zbiórka trwa do 20 stycznia. Każde zebrane 6000 złotych pomoże wysłać do Teksasu o jednego członka drużyny więcej. Jest to o tyle ważne, że każdy w grupie odpowiada za inny aspekt techniczny projektu. Grupę HyperLodz Team można wesprzeć poprzez portal PolakPotrafi.pl.

Na czym polega pomysł łódzkich studentów?

"Aby zmniejszyć opory ruchu kapsuły, jednocześnie zwiększając jej prędkość poruszania się, kapsuła Hyperloop nie powinna dotykać podłoża. Zdecydowaliśmy się na zastosowanie lewitacji magnetycznej. Technologia eliminuje problem niekorzystnych zawirowań powietrza wokół kapsuły. Poprzez zastosowaniu specjalnie skonstruowanych silników magnetycznych kapsuła będzie mogła unosić się nad podłożem, składającym się z warstw różnych metali. Hamowanie awaryjne będzie odbywać się również za pomocą mechanizmu lewitacji. Zastosowany system magnesów, poprzez wychylenie od osi jest w stanie generować siłę, która może posłużyć do hamowania.
Podczas normalnego funkcjonowania, kapsuła będzie rozpędzana za pomocą elektromagnetycznych silników liniowych, rozmieszczonych w wyznaczonych miejscach w tunelu. Pozwoli to na dokładne sterowanie prędkością kapsuły, bez obaw o nadmierne rozpędzenie."

Więcej o projekcie przeczytacie na stronie PolakPotrafi.pl i na Facebookul

(AIP, Darek Matyjaszczyk)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto