Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"I przejdą deszcze..." w Teatrze Wielkim. Recenzja

Ewa Bo
Ewa Bo
Krzysztof Pastor, Henryk Mikołaj Górecki i tancerze Polskiego Baletu Narodowego udowodnili, że historia Polski może być inspiracją do wielkiego i ponadczasowego dzieła. Mowa tu oczywiście o spektaklu "I przejdą deszcze..."

Krzysztof Pastor, Henryk Mikołaj Górecki i tancerze Polskiego Baletu Narodowego udowodnili, że Polska i Polacy mogą być inspiracją do wielkiego i ponadczasowego dzieła. Wykorzystali w tym celu psalm: "Beatus vir" op. 38 - na baryton solo, chór mieszany i wielką orkiestrę.

Ten wieloosobowy chór rozmieszczony w różnych partiach sceny i na różnych poziomach sali teatralnej, był swego rodzaju wprowadzeniem scen baletowych. Ilustracją trzech głównych sekwencji opowieści o umęczonej ojczyźnie, bezgranicznej ofiarności i bohaterstwie jej walecznych synów, były symfoniczne partie dzieła: "Quasi una fantasia" op. 78 na wielką orkiestrę smyczkową.

Dla kontrastu, oprócz scen w wykonaniu protagonisty, Rubiego Pronka oraz Dominiki Krzysztoforskiej, Aleksandra Liashenki i Maksima Woitiula, zaprezentowano utwory w żywszym tempie, jak np: "Kleines Requiem fuer eine Polka" op. 66 na fortepian i 13 instrumentów.

Teatr Wielki rozbrzmiewał piękną muzyką, a tancerze w sposób mistrzowski wykonywali figury wymyślone przez choreografa. Tak oto powstała wizja zniewolonego narodu i walczących o wyzwolenie ludzi. To przede wszystkim więźniowie obozów koncentracyjnych i uczestnicy powstania warszawskiego. Patronuje im Krzysztof Kamil Baczyński oraz jego walcząca słowem poezja. Krzysztof Pastor odtworzył przeżycia ludzi bez cytowania powszechnie znanych losów i faktów. Wskrzesił ich emocje, za pomocą tańca i świateł.

Ten baletowy spektakl uczy i zachwyca oraz do głębi porusza. Tu muzyka współgra z ruchem postaci dramatu scenicznego. Wszystko wywołuje potężne wrażenie i porywa widzów zauroczonych zachwycającą wizją Pastora. Zarówno jemu jak i tancerzom Polskiego Baletu Narodowego należą się za to wielkie brawa i uznanie.

Balet Krzysztofa Pastora

Muzyka: Henryk Mikołaj Górecki
Inscenizacja i choreografia: Krzysztof Pastor
Dyrygent: Wojciech Michniewski, Marta Kluczyńska (24, 25, 28 IX, 14 X )
Przygotowanie chóru: Bogdan Gola
Dramaturg: Daniel Przastek
Aranżacja przestrzeni i projekt świateł: Bert Dalhuysen
Kostiumy: Yumiko Takeshima
Projekcje: Miguel Nieto
Asystent choreografa: Steven Etienne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto