Igrzyska paraolimpijskie. Kolejne krążki Polaków. Mamy już 17 medali!

Wikipedia,Crash override83, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
W kolejnym dniu rywalizacji na paraolimpijskich arenach w Londynie reprezentanci Polski wywalczyli kolejne krążki. Srebrne medale zdobyli Janusz Rokicki w konkursie pchnięcia kulą, Mateusz Michalski na 100 m oraz Daniel Pęk w biegu na 1500 metrów. Na najniższym stopniu olimpijskiego podium stanęli Rafał Korc także w biegu na półtora kilometra, Marta Makowska w szermierce oraz Milena Olszewska w łucznictwie.

Pierwszy medal we wtorkowej rywalizacji zwalczyła Milena Olszewska w strzelaniu z łuku klasycznego. Zawodniczka Startu Gorzów zdobyła brązowy medal pokonując w pojedynku o trzecie miejsce Mongołkę Javzmaę Byambasuren 6:2.

Wcześniej Polka najpierw świetnie wypadła w strzelaniu rankingowym, plasując się na drugiej pozycji. W 1/8 finału zaś zwyciężyła Brytyjkę Leigh Walmsley 7:1, a w ćwierćfinale wygrała z Rosjanką Iriną Batorową 6:4. W półfinale zawodniczka z Wielkopolski zmierzyła się z Chinką Yan Huilian. Po rundzie rankingowej obie egitymowały się podobnym rezultatem, więc można się było spodziewać wyrównanej walki. Jednak w konfrontacji z Azjatką, Polce udało się zwyciężyć tylko w pierwszej rundzie. Później musiała już uznać wyższość rywalki.

Kolejnym medalista wśród biało-czerwonych został Janusz Rokicki, który zdobył srebro w pchnięciu kulą. Pochodzący z Wisły kulomiot przegrał jedynie z faworyzowanym Rosjaninem, rekordzistą świata Aleksiejem Aszapatowem. Nasz zawodnik pchnął kulę na odległość 15,68 m. To drugi srebrny krążek na Polak na Paraolimpiadzie. Pierwszy wywalczył na Igrzyskach w Atenach w 2004 roku a cztery lata temu w Pekinie zajął miejsce tuż za podium. W 2005 roku został także mistrzem Europy z rekordem kontynentu a rok później wicemistrzem świata. "Dla takich chwil warto żyć" - podkreślił Rokicki, który po sukcesie w Londynie już myśli starcie w kolejnej mistrzowskiej imprezie.

Nie zawiodła również nasza faworytka do krążków w rywalizacji we florecie Marta Makowska ukończyła rywalizacje z brązowym medalem. Polka to doświadczona zawodniczka, mająca na koncie wiele medali mistrzostw świata i Europy, a także igrzysk paraolimpijskich. Cztery lata temu w Pekinie nie startowała, ale w Londynie w znakomitym stylu powróciła na największą imprezę. W półfinale przegrała wprawdzie 10:15 z późniejszą złotą medalistką Yao Fang, ale w spotkaniu o najniższe miejsce na podium pokazała charakter i po bardzo zaciętym boju zwyciężyła Chinkę Zhou Jingjing różnicą jednego trafienia 15:14.

Potem w ciągu kilkudziesięciu minut rywalizacji sportowców dorobek reprezentantów Polski powiększył się o kolejne trzy medale. Srebro zdobył lekkoatleta Mateusz Michalski, który był drugi w biegu na 100 , który przybiegł na metę tuż za Rosjaninem Fiodorem Trikoliczem, a przed reprezentantem Chin, Yansongiem Li. Zaraz potem dwa krążki dorzucili biało-czerwoni w biegu na 1500 metrów, srebro Daniel Pęk oraz Rafał Korc brąz. Konkurencje wygrał Peyman Nasiri z Iranu, nasi biegacze byli minimalnie gorsi poprawiając przy tym swoje rekordy życiowe.

Polscy sportowcy na igrzyskach XIV Paraolimpiady w Londynie zdobyli dotąd siedemnaście krążków. Medale z najcenniejszego kruszcu wywalczyły pływaczka Joanna Mendak, pingpongiści Patryk Chojnowski i Natalia Partyka, Katarzyna Piekart w rzucie oszczepem oraz Karolina Kucharczyk.

W klasyfikacji medalowej biało-czerwoni zajmują wysokie 11.miejsce. Prowadzą reprezentanci Chin. Sportowcy z Państwa Środka mają na koncie 130 krążków. Drugie miejsce zajmują gospodarze Brytyjczycy 77 medale, a trzecie Rosjanie z dorobkiem 61. krążków.