Igrzyska paraolimpijskie. Kolejne trzy medale. Już 27 krążków!

EPA/KERIM OKTEN
W czwartkowej rywalizacji na paraolimpijskich arenach XIV Paraolimpiady nasi reprezentanci wywalczyli kolejne trzy medale. Dziesiąte złoto dla biało- czerwonych zdobył Grzegorz Pluta w turnieju szablistów na wózkach, na drugim miejscu na podium stanęła Anna Harkowska, a dorobek medalowy Polaków uzupełnił brązem Tomasz Rębisz w konkurencji pchnięcia kulą.

Medal z najcenniejszego kruszcu zdobył Grzegorz Pluta, zostając najlepszym szablistą w swojej kategorii. W finale nasz reprezentant pokonał Francuza Marca-Andre Cratere'a aż 15:8, co było wprost deklasacją. Chociaż początek pojedynku nie był najlepszy dla Polaka, który długo przegrywał różnicą około trzech punktów. Wtedy jednak warszawiak wziął się porządnie do pracy i już do końca walki pozwolił swojemu rywalowi na zdobycie tylko jednego 'oczka', samemu zdobywając aż jedenaście. Wcześniej Pluta, zdobywał także medale mistrzostw świata i Europy, na paraolimpiadzie jednak debiutował.

Kolejny krążek do biało-czerwonej kolekcji dorzuciła kolarka Anna Harkowska. Nasza zawodniczka zdobyła srebrny medal w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego, jest to zarazem już trzeci jej srebrny an tej Paraolimpiadzie. Szybsza od Anny, podobnie jak w jeździe indywidualnej na czas, była tylko Brytyjka Sarah Storey. Wcześniej zawodniczka z Olsztyna zdobywała srebrne medale na torze oraz w szosowej jeździe indywidualnej na czas.

To jednak nie był koniec zdobyczy naszej reprezentacji w czwartkowy wieczór. Brąz w pchnięciu kulą dołożył bowiem jeszcze Tomasz Rębisz. Polak, w swojej najlepszej, trzeciej, próbie uzyskał wynik 15.01m, gorzej tylko od srebrnego medalisty Chińczyka Zhanbiao Hou i złotego Rosjanina Nikity Prochorowa.

Polska ma zatem po kolejnym dniu rywalizacji 27 medali, w tym 10 złotych, 11 srebrnych i 6 brązowych, co daje nadal wysokie 9. miejsce w klasyfikacji medalowej. Prowadzą Chiny ze 183 krążkami, przed Wielką Brytanią (108 medali w tym 31 złotych) i Rosją (85 medali w tym 31 złotych).