Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Igrzyska paraolimpijskie. Kolejny Polski wieczór w Londynie!

Redakcja
Wikipedia,Crash override83, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Polski złoty medalowy sen na igrzyskach XIV Paraolimpiady trwa nadal. W kolejnym dniu rywalizacji na arenach sportowych w stolicy Wielkiej Brytanii biało-czerwoni wywalczyli dwa medale z najcenniejszego kruszcu i jeden brązowy. Karolina Kucharczyk wygrała rywalizacje w skoku w dal, a Natalia Partyka zwyciężyła w finale gry pojedynczej tenisa stołowego. Na trzecim miejscu podium stanął Łukasz Mamczarz w skoku wzwyż.

Karolina Kucharczyk niepełnosprawna lekkoatletka z Rawicza w fenomenalnym stylu zdobyła złoty medal Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Nasza zawodniczka była faworytką do medalu, nawet złota, gdyż to do niej należały trzy najlepsze wyniki na świecie.

Jedynym znakiem zapytania było czy mieszkanka Wielkopolski poradzi sobie ze stresem olimpijskim. Nigdy dotąd nie startowała na tak wielkich zawodach. Dla tych sportowców niepełnosprawnych bowiem kwestia opanowania emocji i stresu jest kluczowa i znacznie trudniejsza do osiągnięcia niż dla zawodników pełnosprawnych.

Kucharczyk poradziła sobie wyśmienicie. Styl, w jakim zdobyła złoto jest imponujący. Przystąpiła do konkursu z rekordem życiowym 5,88 m, który w jej grupie jest także rekordem świata. Już dwa pierwszy skok oddała na imponującą odległość 5,78 m. Potem się tylko poprawiała - 5,80 m, wreszcie w trzeciej próbie skok na 5,93 m dał jej nowy rekord świata. Jakby tego było mało, Polka poprawiła jeszcze ten wynik w piątej próbie - uzyskała równo 6 metrów. Drugą w konkursie Krestinę Żukową z Rosji wyprzedziła aż o 62 cm. Brązowy medal wywalczyła Mikela Ristoski z Chorwacji wynikiem o 72 cm gorszym od Polki.

Chwile po naszej skoczkini w dal o medal w finałowym meczu tenisa stołowego walczyła Natalia Partyka. Nasza pingpongistka jak burza przeszła kolejne szczeble turnieju. A jej półfinał z Australijką Melissą Tatter trwał zaledwie 11 minut. Niewiele dłużej od wcześniejszych dwóch spotkań.

Partyka była zatem na najlepszej drodze do trzeciego złota na igrzyskach paraolimpijskich. A debiutowała w Sydney w 2000 roku. Miała wówczas 11 lat. Do podium zabrakło jej niewiele. Skończyła na piątym miejscu. Polka była absolutną faworytką wieczornego poniedziałkowego londyńskiego finału. Przegrana naszej pingpongistki byłaby wielką sensacją. Jej rywalką była bowiem mniej doświadczona 17-letnia Chinka Qian Yang, która gra przy stole zaledwie od trzech lat.
Główny mecz był niespodziewanie bardzo wyrównany. Obie zawodniczki wygrywały sety na przemian i o wyniku spotkania miała zadecydować piąta partia. W niej zawodniczka Startu Gdańsk po raz kolejny nie zawiodła oczekiwań zwyciężając 11:4, pewnie sięgając po złoty medal. Dla Partyki to piąty medal na Paraolimpiadzie w karierze. Wcześniej medale zdobywała na dwóch kolejnych igrzyskach - w Atenach i Pekinie sięgnęła po złoto indywidualnie i srebro zespołowo.

Polscy sportowcy na paraolimpiadzie w Londynie zdobyli dotąd jedenaście krążków. Dwa złota w minioną niedzielę były udziałem pływaczki Joanna Mendak i pingpongisty Patryk Chojnowski. Pierwszy złoty medal dla polskiej ekipy zdobyła jednak Katarzyna Piekart w rzucie oszczepem.

Wcześniej srebrne medale wywalczyły Alicja Fiodorow (bieg na 200 m), Anna Harkowska (kolarstwo torowe) i Oliwia Jabłońska (pływanie). Drugie miejsce w konkursie pchnięcia kulą zajął Karol Kozuń. Po brązowe krążek sięgnęli Paulina Woźniak w pływaniu i Łukasz Mamczarz w skoku wzwyż.

Prowadzą reprezentanci Chin. Sportowcy z Państwa Środka mają na koncie 112 krążków. Drugie miejsce zajmują gospodarze Brytyjczycy 63 medale, a trzecie Rosjanie z dorobkiem 49. krążków.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto