Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III Europejski Kongres MŚP. "Państwo nie może być opresyjne"

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki podczas konferencji prasowej
Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki podczas konferencji prasowej Piotr Drabik
W Centrum Kultury Katowice rozpoczęto kolejną edycją Europejskiego Kongresu MŚP. W stolicy Górnego Śląska o przyszłości tego sektora gospodarki debatowali m.in. prezydent RP czy komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani.

Ponad 3 tys. małych i średnich przedsiębiorców z 35 krajów świata, głównie z Polski i starego kontynentu, zarejestrowało się na rozpoczęty w poniedziałek III Europejski Kongres MŚP, który od swojego początku odbywa się w stolicy Górnego Śląska. Jego inauguracja odbyła się z udziałem wielu gości specjalnych, z prezydentem RP na czele. Bronisław Komorowski podkreślał, że sektor małych i średnich firm stanowi kluczową rolę nie tylko w rodzimej gospodarce (99 proc. przedsiębiorstw zalicza się do grupy MŚP). Państwo nie może być opresyjne i nadmiernie kontrolować przedsiębiorców. Nie tędy droga - po tych słowach prezydenta, na wypełnionej po brzegi sali Centrum Kultury Katowice rozbrzmiały oklaski. Komorowski przedstawił również wstępnie opracowaną z jego inicjatywy "zieloną księgę", zawierającą rekomendacje w sprawie bardziej przejrzystego stanowienia prawa. Jednocześnie prezydent podkreślił, że kryzysową koniunkturę gospodarczą najszybciej poprawi m.in. powstawanie nowych miejsc pracy. Dobrobytu nie tworzy się przez odgórne zwiększanie pracy minimalnej, ale poprzez poprawę warunków dla funkcjonowania biznesu - tymi słowami Komorowski bezpośrednio odniósł się do propozycji polityków opozycji czy związków zawodowych, by zwiększać kwotę płacy minimalnej.

W sesji inauguracyjnej „Ład gospodarczy dla małych i średnich przedsiębiorstw” głos zabrał również Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości, Antonio Tajani. Popieram działania ograniczające zmiany klimatyczne, ale ważne jest też, by stawiać sobie więcej celów. Ryzyko, które tutaj widzimy, to doprowadzenie do zgonu małych i średnich przedsiębiorstw - podkreślał w Katowicach euro-komisarz. Tajani dodał także, że państwa unijne nie mogą w czasach recesji skupiać się tylko na redukcji zadłużenia publicznego, a bardziej orientować się na generowanie nowych miejsc pracy. Według Komisarza, inwestycje w innowacje, a co za tym idzie większa współpraca między małymi i średnimi firmami a ośrodkami badawczymi.

Polski rząd był reprezentowany przez wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Spotykamy się tutaj w Katowicach, aby silnie wyartykułować Europę jakiej chcemy - mówił podczas inauguracji Kongresu minister gospodarki, który przy okazji zapowiedział budowanie nowego prawodawstwa dla rodzimych przedsiębiorców. Szef PSL dodał powtórzył, że więcej swobody dla ludzi biznesu oznacza lepszą koniunkturę sektora MŚP. Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek skierował dyskusję na tory unijnego prawodawstwa - były premier zapowiedział podczas Kongresu debaty o dziesięciu największych przeciwnościach małych i średnich przedsiębiorców w ramach UE. Wśród nich zaliczył m.in. bariery w równym dostępie do rynków wszystkich członków wspólnoty czy uznawania kwalifikacji zawodowych.

Obrady katowickiego Kongresu potrwają do środy, 18 września. W tym czasie, w wielu punktach miasta odbywać się będą dyskusje na temat roli kobiet w europejskiej gospodarce, zmian w ustawodawstwie, finansowaniu rozwoju inwestycji, wsparciu Unii Europejskiej dla polskich przedsiębiorców czy roli konkurencyjności, innowacji i nowych technologii w sektorze MŚP.

Oficjalna strona internetowa III Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto