Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile lat ma najstarsze łóżko świata i jakie miało specjalne cechy?

Redakcja
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Noe_bed.jpg&filetimestamp=20060302175202
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Noe_bed.jpg&filetimestamp=20060302175202 Fot.pl.wikipedia.org
W południowoafrykańskiej jaskini Sibudu odnaleziono najstarsze posłanie człowieka na świecie. Jego wiek datuje się je na 77 tysięcy lat. Co ciekawe, pod łożem znajdowały się rośliny, które zapachem odstraszały komary.

Magazyn Science podaje, że zespół naukowców pod kierunkiem prof. Lyn Wadley’a z University of the Witwatersrand, dowiódł rzeczy niezwykłej. Podczas prowadzonych prac w jaskini Sibudu w RPA, uczeni stwierdzili, że ludzie zamieszkujący Afrykę w środkowym paleolicie, potrafili nie tylko sklecić z 15 różnych warstw sprasowanego sitowia i turzyc posłanie, ale również skutecznie umieli chronić się przed komarami.

Najstarsza warstwa użyta do wyściełania łóżka, zachowana w znakomitym stanie, liczy 77 tys. lat. Najstarsze do tej pory znane wynalazki tego typu, datowano na około 30 tys. lat. Były więc aż o 50 tys. lat młodsze.

Zachowane łoże ma około centymetra grubości. Prawdopodobnie rośliny użyte do jego wyściełania pochodzą z pobliskiej rzeki. Wskazuje na to użyte sitowie i turzyce, które tutaj rosną. Dodatkową niespodzianką było odkrycie liści z wiecznie zielonego drzewa, z gatunku Cryptocarya woodii. Liście tego drzewa zawierają w sobie substancje odstraszające komary. Nasi przodkowie spali, więc nie tylko wygodnie, ale i komfortowo, bez dokuczających im w nocy komarów.

Naukowcy na tej podstawie twierdzą, że tubylcy posiadali rozległą wiedzę na temat okolicznych roślin i potrafili z nich korzystać, również do zastosowań medycznych. Dalsze wnikliwe badania pozwoliły ustalić, że mieszkańcy jaskiń, co jakiś czas odnawiali swoje łoża, uzupełniając je wyschniętymi i pogniecionymi roślinami.

Okazało się również, że ówcześni tubylcy, co jakiś czas, mniej więcej około 73 tys. lat temu, palili stare legowiska i tworzyli nowe. Prawdopodobnie w ten sposób pozbywali się pasożytów. Najmłodsza z odkrytych przez badaczy warstw, liczy 38 tys. lat. Naukowcy zakładają, że raz opracowana "technologia" produkcji posłania, przyjęła się tutaj na długie tysiąclecia.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto