MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ile możesz zarobić w IT? Sprawdź, czego się uczyć, żeby dużo zarabiać

OPRAC.: AB
Jakiego języka programowania się uczyć, aby mieć dobrze płatną pracę? Ile można zarobić? 

 Porównaj przeciętne zarobki programistów.
Jakiego języka programowania się uczyć, aby mieć dobrze płatną pracę? Ile można zarobić? Porównaj przeciętne zarobki programistów. Vlada Karpovich/ Pexels.com
Warunki zatrudnienia w branży IT są coraz bardziej korzystne dla pracowników. W II kw. 2021 r. rekrutowało 3638 pracodawców z branży IT, a stawki dla juniorów, midów i seniorów poszły w górę. Najbardziej opłacało się pracować zdalnie, ale na wysokość wynagrodzenia mają również wpływ języki programowania, którymi posługują się pracownicy. Przedstawiamy zestawienie stawek dla specjalistów IT.

Dobra passa na rynku pracy IT utrzymuje się – wskazują autorzy raportu inhire.io „IT market snapshot Q2 2021”. Pensje programistów poszły w górę, a ofert pracy przybywa. Oznacza to, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów IT.

Programiści dostali podwyżki

Stawki dla programistów zwiększyły się niezależnie od stażu pracy i formy zatrudnienia. Podwyżki dostali zarówno pracownicy kontraktowi, jak i z umowami cywilnoprawnymi. Co ciekawe, pensje najbardziej poszybowały w górę w przypadku osób pracujących zdalnie.

- Analizując bieżącą sytuację rynku IT oraz zestawiając wyniki z poprzednim kwartałem, obserwujemy ciągłą tendencję wzrostową oferowanych stawek, która świadczy o wysokich potrzebach branży. Prognozy na przyszłość również wyglądają obiecująco – mówi Michał Gąszczyk, autor raportu.

Bardziej opłaca się pracować zdalnie

Pracujące z domu osoby na stanowisku mida zarabiały przeciętnie 17 997 zł, podczas gdy osoby zatrudnione w trybie hybrydowym bądź stacjonarnym mogły liczyć na 16 692 zł. W przypadku seniorów stawki wynosiły odpowiednio: 22 359 zł i 21 050 zł, a juniorzy, którzy nie musieli przychodzić do biura, otrzymywali średnio o 177 zł więcej niż ich pracujący w siedzibie firmy koledzy po fachu.

- Myślę, że rosnące stawki na remote są spowodowane tym, że większość pracodawców przyjęła pracę zdalną lub hybrydową jako nieodłączny aspekt nowej rzeczywistości i przeszła ze zmianą modelu pracy do porządku dziennego. Naturalnym następstwem tego procesu jest wyrównanie stawek. Tym bardziej, że kandydaci przyzwyczaili się już do pracy zdalnej, przez co niechętnie podchodzą do pomysłu powrotu do tradycyjnej pracy z biura – komentuje Michał Gąszczyk.

Język programowania ma wpływ na wynagrodzenie

W porównaniu z pierwszym kwartałem, największe podwyżki dostali programiści posługujący się językiem C++ (+1686 zł), PHP (+1467 zł), Typescript (+1465 zł), JavaScript (+1362 zł) i Ruby (+1298 zł). Najmniej zmieniły się wynagrodzenia osób znających język Scala (+206 zł). W dalszym ciągu najbardziej dochodowymi językami oprogramowania są: Scala, Python, Kotlin, Java i Ruby.

Porównując języki programowania, w II kwartale 2021 roku największą popularnością cieszyła się technologia Java Script, ale zapotrzebowanie na specjalistów z tym językiem spadło o 3 punkty procentowe (wobec poprzedniego kwartału). Wiodącymi technologiami były: Java (21 proc. specjalistów), Python (15 proc.) i Typescript (11 proc.). Na przeciwległym biegunie znajdowała się Scala (1 proc.).

Przybyło ofert pracy dla specjalistów IT

W pierwszym kw. 2021 r. ukazało się 15 410 ofert pracy dla specjalistów IT, w II kw. było ich już 17 436 (o 13,1 p.p. więcej). Co jest istotne dla osób, które stawiają pierwsze kroki w branży IT, wzrosła liczba wakatów dla mniej doświadczonych pracowników. Pula stanowisk dla juniorów zwiększyła się z 5,12 proc. w I kw. do 6,72 proc. w II kwartale.

Najwięcej miejsc pracy w IT utworzono w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W tych miastach wojewódzkich nastąpił znaczący przyrost ogłoszeń skierowanych do specjalistów. W stolicy w I kw. opublikowano 4898 ofert, a w II – 5324, w Krakowie było to odpowiednio: 2388 i 2528 ogłoszeń, a we Wrocławiu – 2021 i 2226 wakatów. Najmniejsze perspektywy zatrudnienia miały osoby szukające pracy w Gdyni, gdzie wybór ograniczył się do 228 publikacji.

- Q2 okazał się dla branży IT pomyślny. Liczba ofert dla specjalistów IT wciąż rośnie. W przypadku ogłoszeń skierowanych do juniorów odnotowaliśmy nieznaczny wzrost. Mamy nadzieję, że nie jest to tylko efekt pojawiających się ofert na wakacyjne staże. W większości przypadków pracodawcy nadal stawiają na doświadczonych specjalistów, czyli głównie midów i seniorów – podsumowuje Michał Gąszczyk.

Ekspert ubolewa jednak nad tym, że nadal zbyt mała liczba pracodawców podaje w ogłoszeniach widełki płacowe. W porównaniu z I kw. odsetek ofert z jawnym przedziałem wynagrodzeń wzrósł o 1 p.p., a porównaniu z 2020 r. – o 6 p.p. Zamieszczenie informacji o zarobkach jest o tyle istotne, że często właśnie czynniki finansowe decydują o zmianie pracy przez specjalistę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Ile możesz zarobić w IT? Sprawdź, czego się uczyć, żeby dużo zarabiać - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto