Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile naprawdę kosztuje prąd, gdy buduje się własny dom?

Roman Pawlikowski
Roman Pawlikowski
Skan z faktury.
Skan z faktury. Roman Pawlikowski
Jakie opłaty kryją się na rachunku za energię elektryczną? Czy osoba prywatna, budująca dom jednorodzinny systemem gospodarczym traktowana jest tak samo jak deweloper?

Energia elektryczna jest dzisiaj traktowana jak artykuł pierwszej potrzeby. Wystarczy przerwa w jej dostawie, a mamy poważne problemy z komunikacją, transportem, przechowywaniem żywności itp. Nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia bez prądu. Jednak ceny energii elektrycznej nie rozpieszczają. Dystrybutorzy i sprzedawcy energii prowadzą z nami niezwykłą grę w przeróżne, coraz bardziej zagmatwane opłaty. Mimo że cena kWh nie jest rażąco wysoka, to opłaty związane z jakością, gotowością, abonamentem, opłatą handlową itp., jest już bardzo niepokojąca.

Przykładem będzie tutaj faktura za okres dwu miesięcy, osoby która budowała dom jednorodzinny systemem gospodarczym. Niby nic szczególnego, rachunek na kwotę nieco ponad 87 zł. Przyjrzyjmy się bliżej za co tak na prawdę trzeba zapłacić. Rachunek opiewa na kwotę 87,32 zł, zużycie prądu to, uwaga 1kWh! Tak, to nie jest pomyłka. Jednak to nie cena zużytej 1kWh, porównywalnie jeden cykl prania ekonomicznej pralki, ale pozostałe opłaty dały finalną kwotę. Dlaczego tak się dzieje? Sprawa jest dość banalna, to zasługa taryfy C11 przewidzianej dla osób prowadzących działalność gospodarczą i obligatoryjnie przydzielaną osobom budującym swoje wymarzone gniazdko, mimo to że budują sami, sposobem gospodarczym.

Niestety, możliwość zmiany na taryfę G11 używaną powszechnie w gospodarstwach domowych i znacznie tańszą, uzyskamy dopiero po odbiorze administracyjnym nowego budynku, tak poinformowano mnie w Biurze Obsługi Klienta firmy TAURON. Jak widać budowa swojego domku to nie łatwa sprawa, a zakłady energetyczne nie są zbyt przyjazne osobom prywatnym podejmującym się budowy. Firmy i przedsiębiorstwa korzystające z "taryfy dla firm" mogą odliczyć sobie VAT i fakturę "puszczą w koszty", a przysłowiowy Kowalski może sobie co najwyżej odliczyć, a raczej odłożyć z koszyka na półkę kolejny produkt na który już go nie będzie stać. Jednak zawsze możemy korzystać z alternatywnego zasilania do czasu ukończenia budowy pod klucz np. generator lub dobry sąsiad. Tylko nasuwa się kolejne pytanie, czy przepisy którymi kierują się potentaci energetyczni wpływają stymulująco na budownictwo jednorodzinne?

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto