Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile żyją zwierzęta domowe? Zwierzę to nie prezent. Kupując, bierzesz odpowiedzialność za całe jego życie

JK
Często decydując się na zwierzaka w domu nie myślimy o tym, czy na pewno jesteśmy w stanie zapewnić mu należytą opiekę - i to nie przez rok czy dwa, ale przez jego całe życie. Zakup pod wpływem chwili to najgorsze, co możemy zrobić. Wiele psów i kotów ląduje w schroniskach właśnie dlatego, że przestają być "wygodne". Dlatego zanim weźmiemy odpowiedzialność za życie psa, kota, czy nawet rybki akwariowej zastanówmy się dobrze, jakie są nasze możliwości i czy na pewno jesteśmy w stanie zaopiekować się zwierzęciem na dobre i na złe, do końca jego dni.

Zwierzę to nie prezent

Zwierzę domowe potrafi być najlepszym przyjacielem człowieka. Zawsze wysłucha, nie obraża się, zawsze jest przy nas. Jest tylko jeden wymóg - człowiek musi być także najlepszym przyjacielem zwierzęcia. I nie oznacza to wyłącznie regularnego karmienia. Jakie jeszcze obowiązki ma właściciel wobec zwierzęcia?

 • zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, w tym regularne spacery w przypadku psów
 • zapewnienie odpowiedniego pożywienia, nie resztek ze stołu
 • zapewnienie nieustannego dostępu do świeżej wody
 • zapewnienie opieki w razie nieobecności właściciela
 • pielęgnacja
 • regularne sprzątanie legowiska/kojca/klatki
 • opieka w chorobie
 • regularne wizyty u weterynarza
 • szczepienia zwierzęcia
 • podawanie leków gdy jest to konieczne
 • ratowanie życia gdy jest to konieczne
 • zapewnienie poczucia bezpieczeństwa
 • zapewnienie życia wolnego od cierpienia i bólu

Polecane oferty

Niestety nie wszyscy mają świadomość, że właściciel jest odpowiedzialny za zwierzę - jego życie, zdrowie i bezpieczeństwo. I mowa tu nie o pierwszym roku, póki pies jest ślicznym szczenięciem, lecz o całym życiu zwierzęcia, w zdrowiu i w chorobie. Tyczy się to nie tylko psów i kotów, ale także królików, chomików, szynszyli, papug, fretek i wszelkiego rodzaju zwierząt domowych. W przypadku ssaków dochodzi element więzi, której zerwanie może być dla zwierzęcia niezwykle bolesne.

Dlatego jeśli wiemy, że w najbliższym czasie zmienimy miejsce zamieszkania i nie będziemy mogli zabrać ze sobą naszego potencjalnego czworonoga, lepiej się na niego nie decydować wcale, niż oddać go po chwili komuś innemu. Zwierzę to nie rzecz, tylko myśląca i czująca istota - o czym zawsze trzeba pamiętać.

W związku z tym, że zdarzają się przypadki adopcji lub kupna zwierząt tuż przed Świętami - w ramach prezentu gwiazdkowego - wiele schronisk decyduje się na czasowe wstrzymanie adopcji.

Zwierzę to nie prezent, który "posłuży" przez 2 lata, a następnie wyrzucimy go do kosza. Decydowanie się na nie pod wpływem chwili - bo święta, bo choinka, bo jesteśmy w domu i fajnie byłoby mieć szczeniaka - jest fatalnym pomysłem. Biorąc zwierzę pod swój dach musimy mieć nie tylko świadomość swoich obowiązków wobec niego, ale także pomyśleć, czy mamy możliwość zapewnienia mu opieki np. w czasie urlopu. Do tego należy sobie uświadomić, jak długo żyje zwierzę domowe i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie się nim zajmować przez całe jego życie.

Jak długo żyją zwierzęta domowe? Zobacz w galerii.

Jak policzyć wiek psa?

Jak szybko szczenię staje się dorosłym psem? Uznaje się, że dzieje się to w wieku 12-18 miesięcy. By uświadomić sobie, jak szybko psy dorastają, można przeliczyć wiek psa na ludzkie lata. Należy przy tym uwzględnić kilka czynników, przede wszystkim zaś wielkość danego osobnika. Jak wygląda kalkulator psiego wieku?

Wiek psaRasy małe

(do 15 kg
)
Rasy średnie

(15-45 kg)
Rasy duże
(powyżej 45 kg)
1 miesiąc1 rok1 rok1 rok
3 miesiące5 lat3 lata2 lata
6 miesięcy10 lat8 lat6 lat
12 miesięcy20 lat18 lat12 lat
18 miesięcy25 lat23 lata17 lat
2 lata30 lat28 lat22 lata
3 lata33 lata35 lat31 lat
4 lata36 lat40 lat41 lat
5 lat40 lat45 lat48 lat
6 lat44 lata52 lata55 lat
7 lat48 lat58 lat62 lata
8 lat50 lat63 lata68 lat
9 lat55 lat69 lat75 lat
10 lat58 lat75 lat82 lata
11 lat63 lata80 lat89 lat
12 lat67 lat87 lat97 lat
13 lat71 lat92 lata103 lata
14 lat75 lat98 lat110 lat
15 lat78 lat103 lata118 lat
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ile żyją zwierzęta domowe? Zwierzę to nie prezent. Kupując, bierzesz odpowiedzialność za całe jego życie - Dziennik Zachodni

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto