Wybierz region

Wybierz miasto

  PATRZ: ZIEMIA. Wystawa w planetarium.

  Centrum Nauki Kopernik
  Warszawa, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie/20, +48 22 596 41 00

  Od 5.11.2015 do 1.11.2019

  • Wstęp wolny

  Wyjrzyj przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odbierz sygnał amerykańskiego satelity, przymierz skafander astronauty, opracuj własną prognozę pogody i wystrzel rakietę w Kosmos. Dzięki wystawie Patrz: Ziemia w planetarium Niebo Kopernika możesz spojrzeć na naszą planetę oczami astronautow i poznać urządzenia, pracujące dla nas na orbicie.

  Jak wygląda Ziemia, widziana z kosmosu? Astronauta Jean-Francois Clervoy powiedział: „Ten widok wywołuje łzy wzruszenia. Planeta robi ogromne wrażenie, jest przepiękna! Patrząc na nią, uświadamiamy sobie także, jak krucha jest nasza egzystencja na Ziemi”. Tego wrażenia i emocji towarzyszących pobytowi w przestrzeni kosmicznej na pewno nie da się zastąpić niczym innym. Spojrzenie z dystansu pozwala jednak dostrzec więcej i ułatwia wzięcie odpowiedzialności za Ziemię i jej mieszkańcow.

  Patrz: Ziemia to 20 eksponatow, ulokowanych na trzech piętrach planetarium.
  Całość podzielona jest na 2 części.
  Pierwsza dotyczy kosmicznych obserwacji i możliwości ich wykorzystania. Wielu rzeczy nie widać z naszej ziemskiej perspektywy. By je dostrzec, trzeba spojrzeć z gory. Na wystawie można popatrzeć na Ziemię „oczami” rożnych satelitow. W ten sposob sprawdza się stan atmosfery i oceanow, prognozuje pogodę, przewiduje potencjalne pożary lasow, czy ocenia aktualne stadium wegetacji roślin.

  Druga część wystawy skupia się na technologiach wykorzystywanych do obserwacji Ziemi z kosmosu. Można tu odkryć tajniki działania systemu nawigacji satelitarnej GPS i dowiedzieć się, skąd kosmonauci biorą wodę i jak korzystają z kosmicznej toalety. Kilka eksponatow przybliża pracę osob pozyskujących i analizujących dane satelitarne.

  Zwiedzanie rozpoczynamy na Ziemi, zarządzając start rakiety. Następnie, w stacji kontroli lotow możemy się przekonać, jak złożonym przedsięwzięciem jest misja kosmiczna, wymagająca wyjątkowej precyzji, kompetencji i wykorzystania technologii. Po udanym locie podziwiamy zapierające dech w piersiach widoki, uwiecznione przez pracujące na orbicie teleskopy. Uczymy się prognozować pogodę i czytać dane satelitarne. Poznajemy satelity i odbiorniki satelitarne (takie urządzenie można samodzielnie wykonać w domu!). Zaglądamy do wnętrza silnika rakietowego, obserwujemy Słońce i najbliższe planety. Na koniec możemy dotknąć Kosmosu, podziwiając kolekcję meteorytow.

  Wystawa jest dostępna od 5 listopada, w planetarium Niebo Kopernika. Wstęp wolny, niebiletowany.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Uważałeś w szkole? Sprawdź, co wiesz na temat chemii w życiu codziennym! QUIZ