Wybierz region

Wybierz miasto

  Sztuka wychodzi na ulice

  DESA Unicum
  Warszawa, ul. Piękna/1A

  Od 18.05.2020 do 26.05.2020

  • Wstęp wolny

  Ponad 1000 dzieł sztuki znalazło się dziś niespodziewanie w przestrzeni miasta. Miasta, ktore budzi się do życia po okresie lockdownu. 1000 reprodukcji dzieł sztuki street artowej pojawiło się w miejscach nietypowych – jako naklejki na warzywach i owocach w lokalnych sklepikach, plakaty w kawiarniach, ozdoby kubkow do kawy na wynos, wlepki w kwiaciarniach i w końcu także na chodnikach. Wszystko po to, aby w powrocie do normalności towarzyszyła nam sztuka. Za akcję odpowiada DESA Unicum, ktora rownocześnie od 20 maja zaprasza na wystawę „Sztuka ulicy”. Pojawią się na niej prace największych gwiazd street artu.

  „Już jest pięknie” to idea, ktora przyświecała realizacji akcji oraz nawiązanie do popularnego ostatnio utworu „Jeszcze będzie przepięknie” grupy Tilt. To hasło, ktore znalazło się odmalowane z szablonu na warszawskich chodnikach. Street art zawsze był formą sztuki, ktora najszybciej reaguje na bieżące wydarzenia. Dlatego w momencie budzenia się miasta po lockdownie mieszkańcy Warszawy są witani sztuką. Prace artystow tworzących w nurcie street artu pojawiły się na łącznie ponad 1000 nośnikach – plakatach i wlepkach. Te znalazły się na witrynach, drzwiach i rożnych produktach w ponad czterdziestu miejscach, w ktorych bywamy na co dzień: w restauracjach, kawiarniach, kwiaciarniach, sklepach czy warzywniakach. Prezentowane w przestrzeni miejskiej prace pojawią się także na największej w Polsce wystawie i aukcji poświęconej sztuce ulicy. To dzieła tworcow takich jak: Bartosz Świątecki/Pener, Sławek Czajkowski/Zbiok, Krzysztof Syruć/Proembrion, Igor Chołda/Aqualoopa, Weronika Lipniewska/Vera King i Anna Szejdewik/ Coxie.

  Film z akcji:
  FB: www.facebook.com/DesaUnicumWarszawa/videos/270555390797499/
  YT: www.youtube.com/watch?v=cMpUf9GjCf0

  -Najbardziej znanym tworcą nurtu street art jest bez wątpienia Bansky. Komentuje on rzeczywistość, jest guru artystow sztuki ulicy, ale też jest artystą uznanym przez kolekcjonerow. Chcieliśmy nawiązać trochę do tego co robi i tym razem wyjść ze sztuką z naszej strefy komfortu, z galerii na ulice. Nie tylko dotrzeć do tych, do ktorych na co dzień nie docieramy, ale też pokazać, że dziś sztuka może dodawać nam otuchy, może krzyczeć: „Już jest pięknie” – mowi Juliusz Windorbski, Prezes DESA Unicum.

  Wybor sztuki street art do przeprowadzenia akcji był naturalny nie tylko ze względu na jej charakter, ale też fakt, że 19 maja w DESA Unicum rozpocznie się wystawa „Sztuka ulicy” zakończona tydzień poźniej aukcją. Będzie można obejrzeć (i kupić) dzieła najwybitniejszych tworcow zarowno działających w latach 70. XX wieku takich jak Ewa Partum, Krzysztof Wodiczko, Pomarańczowa Alternatywa i Grupa Luxus. Pojawią się rownież prace prawdziwych gwiazd wspołczesnego street artu m.in. SEPE, Monstfura, NAWERA i Yoli z NeSpoon.

  Jednym z najciekawszych artystow, ktorego tworczość zobaczyć można na warszawskich ulicach, a od 20 maja rownież na wystawie, jest Zbiok. Jako najbardziej charakterystyczne elementy jego prac można wymienić przestylizowane postaci o wydłużonych proporcjach i rwane, skrotowe hasła o humorystycznym zabarwieniu będące komentarzem do przedstawianych sytuacji. W nurcie street artu tworzy też coraz więcej kobiet-artystek. Bardzo ciekawym przykładem jest działalność Very King. Jej tworczość jest zaangażowana społecznie i podejmuje takie kwestie jak feminizm, weganizm, prawa zwierząt, czego odzwierciedleniem jest m.in. projekt „Mięso” z 2017 roku. Styl artystki polega na świadomym operowaniu brzydotą przy zachowaniu jak największej subiektywności wizji. Niedoskonałość to głowna wartość w świecie artystycznym Very King – działa ona jak katalizator w przypadku tworczyni, bowiem popycha ją do badania rzeczywistości, w ktorej ona funkcjonuje. Na wystawie i aukcji prezentowane są jej prace „Hope” oraz „Release”.

  Artyści, ktorych prace zobaczymy na wystawie: Monstfur, Michał Wręga/SEPE, Daniel Kaliński/Chazme718, Bartosz Świątecki/Pener, Grupa Luxus, Paweł Jarodzki, Ewa Partum, Jacek Jankowski / Ponton, Krzysztof Wodiczko, Waldemar Fydrych/Major, Tomasz Gornicki, Łukasz Habiera/NAWER, Sławek Czajkowski/Zbiok, Peter Fuss, Grupa Twożywo, SC Szyman, Robert Proch/TONE, Adam Jastrzębski, Jan Kołodziej/Autone, Krzysztof Syruć/Proembrion, Jarema Drogowski, Paweł Swanski, Łukasz Berger/CEKAS, Michał Linow/Pikaso, Krzysztof Arszenik/SZCZERBAK, Igor Chołda/Aqualoopa, Wojciech Kołacz/OTECKI, NeSpoon, Jola Kudela/Yola, Weronika Lipniewska/Vera King, Anna Szejdewik/Coxie, Raspazjan, Mikołaj Rejs, Paweł Tomczuk/SWAG, Igor Rudziński/Niebieski Robi Kreski, Konrad Łukasiak/KOXU Oner, Damian Terlecki/Czarnobyl, Piotr Pauk/LUMP, Tomasz Kulka.

  Wystawa Sztuka Ulicy: 20-26 maja 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

  Aukcja Sztuka Ulicy: 20 maja 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
  https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-ulicy/?obj_type=&obj_technic=&author=&sorting=&sorting_w_lot=&page_no=1&auction_id=836

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Pamiętasz, jak się mieszkało w PRL-u? [QUIZ]