Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka już we wtorek. Sprawdź, jak będzie przebiegać

Ewa Naukowicz
Ewa Naukowicz
Papież Franciszek, źródło http://www.lastampa.it/2013/03/14/multimedia/italia/il-nuovo-papa-non-viaggia-con-l-ammiraglia-Dd9gepodSSfm3d8U1yeE3K/pagina.html
Papież Franciszek, źródło http://www.lastampa.it/2013/03/14/multimedia/italia/il-nuovo-papa-non-viaggia-con-l-ammiraglia-Dd9gepodSSfm3d8U1yeE3K/pagina.html Print Screen
Ponad milion osób i delegacje z około 180 państw wezmą udział w inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, we wtorek, 19 marca 2013 roku, w Watykanie.

Przygotowania
Rzym przygotowuje się do inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, która rozpocznie się mszą na Placu świętego Piotra, we wtorek, 19 marca, o godzinie 9.30.
Szef administracji Wiecznego Miasta, Giuseppe Pecoraro, powiedział, że w wydarzeniu prawdopodobnie weźmie udział ponad milion osób.
Jednak pierwsze spotkanie papieża Franciszka z wielotysięcznym tłumem, będzie miało miejsce już dziś, na tradycyjnej południowej modlitwie Anioł Pański i właśnie od niedzieli, 17 marca, w Rzymie obowiązywać będzie nadzwyczajny plan bezpieczeństwa.

Delegacje państwowe
Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 179 państwami i właśnie delegacje z tylu państw spodziewane są na wtorkowej mszy, mimo iż do tej pory oficjalnie potwierdziły swe przybycie delegacje z:
Polski - prezydent Bronisław Komorowski, pierwsza dama Anna Komorowska, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz
Belgii - król Albert II, królowa Paola, premier Elio Di Rupo
Wielkiej Brytanii - następca tronu Karol, książę Walii
Hiszpanii - królowa Zofia, następca tronu Filip Burbon
USA - wiceprezydent Joe Biden
Argentyny - prezydent Cristina Fernandez de Kirchner
Brazylii - prezydent Dilma Rousseff
Meksyku - prezydent Enrique Peña Nieto
Niemiec - prezydent Joachim Gauck, kanclerz Angela Merkel
Austrii - prezydent Heinz Fischer, kanclerz Werner Faymann, wicekanclerz Michael Spindelegger

Prośba papieża
W piątek papież Franciszek zaapelował, by delegacje i wierni nie przybywali na inaugurację do Rzymu, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, przeznaczyli dla biednych i potrzebujących. Do prośby przychylił się rząd Flandrii. Dzięki tej decyzji 30 tysięcy euro zostanie przeznaczone na cele dobroczynne. Możliwe, że w związku z apelem papieża, ilość spodziewanych delegacji ulegnie zmianie.

Przyjazd patriarchy
Oprócz oficjalnych delegacji państwowych, jak podało Radio Watykańskie, swoje przybycie zapowiedział patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, który 14 marca wystosował komentowane watykańskie media oświadczenie - "Mam nadzieję, że Ojciec Święty przyczyni się do zaprowadzenia pokoju dla już dostatecznie umęczonej ludzkości, dla biednych i cierpiących.". Bartłomiej I, wyraził też "przekonanie, że nowo wybrany papież przyspieszy proces zmierzający do unifikacji dwóch Kościołów".
Przyjazd patriarchy będzie pierwszym tego typu gestem od czasu Wielkiej Schizmy, która miała miejsce w 1054 roku, a więc od od momentu rozpadu chrześcijaństwa na katolicyzm i prawosławie. Zapowiedziany przyjazd na inaugurację pontyfikatu papieża Franciszka ma charakter epokowy.

Przebieg
9.00, papież Franciszek przyjedzie na plac przed bazyliką watykańską jeepem i przez pół godziny, będzie krążył wśród sektorów z wiernymi.
9.30 , kardynałowie koncelebrujący mszę podejdą do Ołtarza Konfesji w Bazylice św. Piotra, a następnie papież wraz z patriarchami Kościołów wschodnich zejdzie do Grot Watykańskich, by modlić się przy grobie Świętego Piotra. Później odbędzie się uroczysta procesja kardynałów na plac.

Następnym punktem uroczystości będzie Nałożenie paliusza i Pierścienia Rybaka - najważniejsze obrzędy inauguracji pontyfikatu papieża.

Ceremonia odbędzie się według nowych zasad obrzędów liturgicznych, które w 2005 roku, na początku pontyfikatu, zatwierdził Benedykt XVI. Do księgi Ordo Rituum pro Ministerii Petrini initio Romae Episcopi wprowadzono wtedy zmiany, polegające na wyraźnym oddzieloniu sprawowania Eucharystii od innych obrzędów.
Dlatego nałożenie paliusza i Pierścienia Rybaka nowemu papieżowi odbędzie się nie w czasie mszy, jak miało to miejsce dotychczas, ale przed jej rozpoczęciem, po śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych. Papież otrzyma dwa symbole władzy papieskiej - paliusz, który nałoży Franciszkowi Kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran, mówiąc - "Niech Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, obficie obdarzy Cię natchnieniem i rozeznaniem w Twojej posłudze umacniania braci w jedności wiary" i Pierścień Rybaka nałożony przez dziekana Kolegium Kardynalskiego kardynała Angelo Sodano.

Za sprawą wprowadzonych przez Benedykta XVI zmian, jak podaje "Rzeczpospolita", powróci także uroczyste homagium, czyli uroczysty hołd - gest, wykonany w Kaplicy Sykstyńskiej zaraz po wyborze, który nowemu papieżowi Franciszkowi złożą wszyscy obecni kardynałowie.

Dopiero po tych obrzędach rozpocznie się msza święta, w czasie której papież Franciszek wygłosi homilię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto