Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Indeksy giełdowe w górę. Wreszcie nieco optymizmu na rynkach finansowych

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
Giełda warszawska
Giełda warszawska Beax/CC B-Y3.0/wikimedia
Po ubiegłotygodniowej fali panicznej wyprzedaży walorów, dziś na giełdach zapanowały spokój i wzrosty. Równie spokojne zachowywały się kursy walut, choć do normalności droga jeszcze daleka. A i prognozy gospodarcze są w dalszym ciągu co najmniej niepokojące.

Dzisiaj "królową parkietów" w Europie okazała się giełda warszawska. WIG20 zyskał na zamknięciu 2,32 proc., zaś WIG wzrósł o 2,06 proc. Spokojnie zachowywały się kursy walut, a złoty nieznacznie się umocnił. Po godz. 18 za franka trzeba było zapłacić 3,67 zł, za euro 4,17, a za dolara 2,90 zł.

Sytuacja na innych giełdach w Europie nie była już taka różowa, ale i tak powiało nieco optymizmem:
brytyjski FTSE 100 i francuski CAC 40 po godz. 18 zyskiwały po ok. 1,1 proc., a niemiecki DAX tracił 0,1 proc.

W dalszym ciągu nerwowa atmosfera panuje na Wall Street, a główne indeksy giełdowe pozostały na poziomie kursów otwarcia.
www.tvn24.plprzytacza komentarz Grahama Bishopa, strateg z Royal Bank of Scotland, który powiedział: "Wierzymy, że Fed (rezerwa federalna) będzie chciał uspokoić rynki i może wykorzystać do zrobienia tego piątkowe sympozjum w Jackson Hole". Inwestorzy liczą, że nastąpi kolejny skup amerykańskich obligacji, co pobudzi największą na świecie gospodarkę.

Tymczasem amerykański bank inwestycyjny JP Morgan obniżył prognozę wzrostu tempa inwestycyjnego dla Polski.
Z poziomu 4 proc. do 3,8 proc. w tym roku. W następnym roku z 3,4 proc. do 3 proc. W komentarzu cytowanym przez www.polskieradio.pl, JP Morgan podkreśla, że polski dług publiczny zbliża się niebezpiecznie do poziomu 55 proc. PKB i polski rząd będzie musiał zacieśnić politykę fiskalną.

Szef zespołu analityków domu maklerskiego TMS Brokers Krzysztof Wołowicz w www.polskie radio.pl, ostrzega, dzisiejsze wzrosty na giełdach to tylko chwila oddechu, a nie poprawa sytuacji na rynkach finansowych. Wołowicz podkreśla, że "problemy z zadłużeniem Stanów Zjednoczonych i strefy euro wciąż pozostają nierozwiązane i w nadchodzących tygodniach będą spychały indeksy w dół".

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto