Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inflacja przekroczyła kolejną barierę. To najwyższy wynik od ponad 21 lat. "Najbliższe miesiące przyniosą dalsze przyśpieszenie wzrostu cen"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 11 proc. – podał GUS.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 11 proc. – podał GUS. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 11,0 proc. – podał w piątek GUS. To najwyższy wynik od ponad 21 lat. Na gorszy niż wstępny odczyt miał wpływ wzrost cen związanych z szeroko rozumianymi surowcami energetycznymi. – Co ciekawe w zestawieniu przedstawionym przez GUS nie ma ani jednej kategorii produktów spożywczych, która w ciągu roku odnotowałaby spadek ceny – wskazuje ekspert.

– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 11 proc. (przy wzroście cen towarów - o 11,6 proc. i usług – o 9,1 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 3,3 proc. (w tym towarów – o 4,1 proc. i usług – o 0,8 proc.) – czytamy w piątkowym komunikacie GUS.

Inflacja najwyższa od ponad 21 lat

– To najwyższy wynik od ponad 21 lat. Najbliższe miesiące przyniosą dalsze przyśpieszenie wzrostu cen. Szczyt inflacji przypadnie w wakacje – będzie to ok. 12,5-13,0 proc. – prognozują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak wskazują, "skokowy wzrost inflacji w marcu to efekt wojny w Ukrainie". – Wzrosły przede wszystkim ceny energii (24,3%) oraz paliw (33,5%). Wzrost cen żywności przyspieszył z 7,6% do 9,2% – podają.

Ceny opału wzrosły o 61 proc. w skali roku, a w ciągu miesiąca o 14 proc. – Z kolei cena gazu w ciągu roku odnotowała w marcu wzrost o blisko 50 proc. Wszystko to spowodowało, że kategoria „nośniki energii” w koszyku inflacyjnym wzrosła nie o 23,9 proc., jak szacował GUS dwa tygodnie temu, a o 24,3 proc. – zauważa w przesłanym komentarzu Mariusz Zielonka, konfederacja Lewiatan.

– O ile ceny użytkowania mieszkania nie są tak szybko widoczne i odczuwalne przez obywateli – w końcu nie kupujemy tych produktów codziennie - tak na pewno Polki i Polacy widzą zmiany cen w sklepach – dodaje. Zdaniem ekspertów PIE, jest to efekt rosyjskiego embarga na handel nawozami oraz przerwania eksportu zbóż z Ukrainy. – W szczytowym momencie wzrost cen żywności w Polsce wyniesie 14% – przewidują.

– Co ciekawe w zestawieniu przedstawionym przez GUS nie ma ani jednej kategorii produktów spożywczych, która w ciągu roku odnotowałaby spadek ceny. Bardziej jednak zatrważające jest to, że podobna sytuacja ma miejsce w skali miesiąca, gdzie jedynie jeden produkt potaniał w stosunku do lutego, a są to soki owocowe i warzywne – dodaje Zielonka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inflacja przekroczyła kolejną barierę. To najwyższy wynik od ponad 21 lat. "Najbliższe miesiące przyniosą dalsze przyśpieszenie wzrostu cen" - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto