Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internet dla Mazowsza - konferencja przyszłości?

Kamil Ciba
Kamil Ciba
www.nautobus.gov.pl
W środę, 10 grudnia, w hotelu Gromada odbyła się konferencja "Internet dla Mazowsza", promująca budowę sieci szerokopasmowej internetu w gminach i powiatach mazowieckich oraz systemu elektronicznej administracji wśród przedstawicieli gmin.

Konferencję rozpoczęła prezentacja Krzysztofa Mąkowskiego, geodety województwa mazowieckiego, który przedstawił dotychczasowe osiągnięcia projektu tworzenia administracji elektronicznej w gminach Mrozy i Jedlińsk, mieście Mława i powiatach mińskim, radomskim, płockim, grodzkim ostrołęckim oraz województwie mazowieckim jako całości. - W założeniu technicznym jest to stworzenie kompatybilnych systemów Elektronicznego Obiegu Dokumentacji (EOD) i Elektronicznej Obsługi Obywatela. Mazowsze ma być poligonem doświadczalnym projektu - powiedział Mąkowski.

Całość projektu przewiduje równorzędną współpracę na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim o jasno określonym zakresie prac. Faza planowania i projektowania powinna potrwać do 2008 r., realizacja nastąpi w latach 2009-2015. Przedstawiono także bardzo szczegółową ofertę dla gmin, by je zainteresować projektem.

Wsparcie Telekomunikacji Polskiej SA

Kolejna prezentacja pokazała dotychczasowe osiągnięcia i koszty w gminach Osieck i Żabia Wola. Samorządy obu gmin poniosły jedynie część kosztów (ok. 2 mln zł każda), przy czym TP SA wsparło projekt 16 mln zł. Liczba przyłączonych abonentów wzrosła blisko trzykrotnie. Projekt zakłada wzrost szesnastokrotny.

Gość specjalny - prezes UKE Anna Streżyńska

Po przerwie głos zabrała Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ponownie zaznaczyła sukcesy i podkreśliła szansę, jaką daje udział w tych projektach. Urząd będzie współpracował przy wdrażaniu projektów i pilnował, by nie zmarnowano wspomnianej szansy.

Przedstawiono realizację projektu N@utobusu, czyli autobusu jeżdżącego po Polsce, posiadający za pomocą szerokopasmowego łącza dostęp do internetu. Przeprowadzane są w nim szkolenia mające na celu zapoznanie mieszkańców najmniejszych nawet wiosek z internetem i korzyści płynących z tej wiedzy. Nie dziwi, że zainteresowanie jest bardzo duże, zwłaszcza wśród młodzieży (ok. 70 proc.). Niedawno uruchomiono drugi taki autobus.

A mogło być inaczej

Po prezentacji projektu n@utobusów nastąpiły dalsze prezentacje. Przedstawiono szczegółowo badania dotyczące rozwoju społeczeństwa informacyjnego na Mazowszu, jak również rozwój e-sołectwa w gminie Przesmyki, którego wartość to, bagatela, ponad 571 mln zł! Martwić może jedynie, że całość konferencji miała promować ideę projektu wśród gmin i powiatów. Zamiast tego, zbytnie zagłębianie się w szczegóły projektu i liczby spowodowało, że po przerwie sala coraz bardziej się wyludniała i do końca konferencji pozostali jedynie najwytrwalsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto