Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internet w komórce do 150 Mb/s? Już niedługo w Polsce

BlueCactus
BlueCactus
Logo
Szykuje się nam skok cywilizacyjny. Na początku 2011 r. będziemy mogli w Polsce surfować po sieci z komórki lub laptopa z szybkością do 150 Mb/s. Taka technologia działa dopiero w siedmiu krajach na świecie

Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polsatu, stoi również za spółkami, które mają zaoferować ultraszybki internet w technologii LTE: internet "czwartej generacji", do 20 razy szybszy niż dzisiejsze łącza komórkowe UMTS (trzeciej generacji) i siedem razy - od najszybszej wersji Neostrady TP. Maksymalna prędkość to 150 Mb/s. Oznacza to, że w niecałe 6 minut można ściągnąć z sieci pełnometrażowy film w wysokiej rozdzielczości (HD). Dla porównania tradycyjnymi łączami ten sam film będziemy pobierać dwie godziny.

W zasięgu usługi LTE do końca roku ma się znaleźć 7 mln Polaków, pod koniec 2011 r. - już ok. 20 mln. Również Polkomtel (operator sieci Plus) zapowiada w pierwszym trymestrze nowego roku testy LTE wśród wybranych użytkowników w kilku miejscach Warszawy.

- To pierwsza technologia służąca do dostarczania prawdziwego internetu mobilnego. Poprzednie były półśrodkami - wyjaśnia Gazecie Wyborczej Tomasz Kulisiewicz, główny analityk firmy doradczej Audytel. - Ta technologia stanowi też realną alternatywę dla kabla.

Już od września usługę oferują operatorzy Mobyland i Centernet. Bezpośrednio lub pośrednio kontroluje je spółka Aero2 kojarzona z Solorzem. Wczoraj podano informację, że najpóźniej w kwietniu spółki się połączą - oddzielnie mogą oferować internet
70 Mb/s, razem - dwa razy szybszy.

Ceny dla klientów jeszcze nie są znane. Niemiecki Vodafone, sprzedający tę usługę od grudnia, chce od 42,50 do 72,50 euro miesięcznie. W T-Mobile (ta niemiecka sieć uruchomi usługę w kwietniu) - abonament wynosić będzie 39,95 euro.

Dziś na rynku jest tylko jeden telefon obsługujący tę technologię. Do jej użytku potrzebny jest specjalny modem, inny niż te oferowane w laptopach. Firmy liczą na to, że klienci będą podłączać do sieci konsole do gier, kamery, tablety oraz inne "nieznane do tej pory" urządzenia. Oznacza to opłacanie kilkakrotnie większej liczby rachunków miesięcznie - To już nie jest jeden abonament na osobę, lecz jeden abonament na urządzenie - wyjaśnia Chris Neisinger z sieci Verizon.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto