Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izrael buduje kolejne osiedla. Palestyna poprosi o pomoc ONZ?

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Tewfik/public domain/WikiCommons
Ostatnie plany władz w Tel-Avivie, zakładające wybudowanie kolejnych żydowskich osiedli we Wschodniej Jerozolimie, spotkały się z ostrym sprzeciwem Autonomii Palestyńskiej. Czy spór rozwiąże Rada Bezpieczeństwa ONZ?

Jak poinformowała telewizja Al Jazeera, władze Autonomii Palestyńskiej rozważają możliwość zwrócenia się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o pomoc w rozwiązaniu sporu dotyczącego żydowskich osiedli we Wschodniej Jerozolimie oraz na okupowanych przez Izrael terenach Zachodniego Brzegu.

Plany Tel-Avivu zakładają budowę 1,5 tys. nowych domów w dystrykcie Ramat Szlomo, w północnej części Zachodniej Jerozolimy. Ma to być izraelska odpowiedź na listopadową decyzję Zgromadzenia Ogólnego ONZ o przyznaniu Palestynie statusu "niezrzeszonego obserwatora".

Czytaj też: ONZ przyznała Palestynie status obserwatora [wideo]

Nabil Abu Rudeineh, rzecznik palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, określił izraelskie przedsięwzięcie mianem "jawnej prowokacji wobec społeczności międzynarodowej".

- Takie działania stawiają Izrael w całkowitej izolacji, zwłaszcza po tym, jak świat odrzucił izraelską okupację i uznał Palestynę w jej granicach z 1967 roku - oświadczył Rudeineh, cytowany przez agencję informacyjną Ria Novosti.

Izraelskie osadnictwo przeszkodą dla pokoju? Czytaj na kolejnej stronie --->
Izraelskie osadnictwo na ziemiach należących do Autonomii Palestyńskiej stanowi od lat główną przeszkodę na drodze do wznowienia pokojowych negocjacji między Izraelem a Palestyną.

Oficjalnie społeczność międzynarodowa uznaje żydowskie osiedla we Wschodniej Jerozolimie oraz na okupowanych przez Izrael terenach Zachodniego Brzegu za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego.

Czytaj też: Amerykańsko-izraelska recepta na pokój: burzyć i wysiedlać

W 1979 roku Rada Bezpieczeństwa wydała rezolucję S/RES/446, w której stwierdziła, że "izraelska polityka i praktyka budowy osiedli nie mają mocy prawnej i stanowią poważne przeszkody dla osiągnięcia kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie". W innej rezolucji Rada Bezpieczeństwa nazwała izraelskie praktyki rażącycm pogwałceniem czwartej Konwencji Genewskiej.

Jerozolima jest przez Izraelczyków uznawana za stolicę och państwa. Także Palestyńczycy zgłaszają do tego miasta pretensje. W 1968 roku Organizacja Wyzwolenia Palestyny ogłosiła swoją konstytucję, w której określiła Jerozolimę swoją siedzibą i przyszłą stolicą palestyńskiego państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto