Nasza Loteria

Jajko Fabergé z konwaliami. Prezent dla ukochanej

Adam Szymanski
Adam Szymanski
Jajko Fabergé z konwaliami
Jajko Fabergé z konwaliami fot. Courtesy Forbes Magazine Collection
Jest różowe, bo to był ukochany kolor Aleksandry. Zdobią je kwiaty konwalii, bo cesarzowa uwielbiała te kwiaty. Niespodzianką ukrytą wewnątrz są portrety męża i dwóch córek "Alix". Te trzy elementy tworzą styl Jajka Fabergé z konwaliami

To niezwykłe dzieło było prezentem zakochanego w cesarzowej Aleksandrze Mikołaja II. Ich historia to jedna z najpiękniejszych historii miłosnych XIX i XX wieku. Jajko z konwaliami jest zaś jednym z tych niezwykłych prezentów, którymi car Mikołaj II wyrażał swoje uczucia do „Alix”.

Pierwsze jajko Fabergé w stylu secesyjnym
Jajko zostało zaprojektowane na początku 1898 roku w pracowni Fabergé w Petersburgu. Dzieło jest pierwszym jajkiem Fabergé wykonanym w stylu secesyjnym. W tamtym czasie był to nowoczesny i awangardowy styl w sztuce. „Jajko z konwaliami” jest jednym z pierwszych dzieł w tym stylu wykonanych w Rosji, do której secesja dotarła z Europy zachodniej z lekkim opóźnieniem. Jedną z pierwszych propagatorek i mecenasek nowego stylu była właśnie cesarzowa Aleksandra. Car Mikołaj II nie lubił secesji, a jego ulubionym stylem w sztuce był klasycyzm. Ale Jajko z konwaliami miało przecież sprawić przyjemność ukochanej żonie, dlatego zostało wykonane w stylu, którym zachwycała się cesarzowa.
Drugą niezwykłą cechą tego dzieła jest jego kolor. Powierzchnia jajka pokryta jest różową emalią gouilloche. To bardzo dekoracyjny rodzaj emalii, którego charakterystyczną cechą jest rytmiczny i geometryczny wzór zdobiący jej powierzchnię. Niezwykły kolor to kolejny ukłon w stronę upodobań cesarzowej Aleksandry. Róż we wszystkich odcieniach to był jej ukochany kolor. Do tego stopnia kochała kolor różowy, że ozdobiła nim swój prywatny gabinet. W dekoracji „Jajka z konwaliami” połączenie koloru złotego, zieleni i różu tworzy niezwykle dekoracyjną całość.

Kwiaty jak żywe
Trzecią niezwykłą cechą „Jajka z konwaliami” jest zdumiewająca, realistyczna dekoracja kwiatowa, która zdobi jego powierzchnię. Tworzą ją kwiaty i liście konwalii. To tylko trochę złota, pereł, diamentów, srebra i emalii, najzwyczajniejsze, wręcz typowe materiały złotnicze, plus jeden składnik nietypowy – talent wielkiego artysty. Tym artystą był Michał Perchin, mistrz kierujący pracownią firmy Fabergé w Petersburgu.
Niespodzianką ukrytą wewnątrz „Jajka z konwaliami” były umocowane w formie trójliścia miniatury w oprawie diamentowej, przedstawiające cara Mikołaja II i jego dwie córki, księżniczki Olgę (ur. 1895) i Tatianę (ur. 1897). Na szczycie „Jajka z konwaliami” znajduje się miniaturowa korona imperialna.

Co się z nim stało?
„Jajko z konwaliami” zostało wykonane dla cara Mikołaja II w 1898 roku. Zostało podarowane cesarzowej Aleksandrze 5 kwietnia 1898 roku. Po uroczystościach świątecznych umieszczono je w jednym z apartamentów cesarzowej w Pałacu Zimowym.
W 1927 roku “Jajko z konwaliami” zostało sprzedane przez władze radzieckie. Dzieło zostało ponownie sprzedane w 1934 I 1948 roku w antykwariacie Wartski. W 1979 roku zostało zakupione do kolekcji Malcolma Forbesa. Ostatni, jak dotąd raz zostało sprzedane w 2004 roku. “Jajko z konwaliami” znajduje się obecnie w zbiorach Wiktora Wekselberga i jest prezentowane w Muzeum Fabergé (Pałac Naryszkinów) w Petersburgu.

Artykuł na podstawie książki: Adam Szymański, Faberge. Historia i arcydzieła, Opole 2014.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto