Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Jak przeżyć w szkole..." - survivalowy poradnik dla belfrów

Redakcja
Okładka książki Reinholda Millera.
Okładka książki Reinholda Millera. www.wydawnictwowam.pl
W październiku, miesiącu, w którym obchodzony jest w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela, Wydawnictwo WAM wypuściło na rynek książkę pod wielce wymownym tytułem.

Średnie pod względem objętości, wydane w poręcznym formacie dzieło "Jak przeżyć w szkole. Poradnik dla nauczycieli i wychowawców" jest tłumaczeniem z języka niemieckiego, którego dokonali Ewa Marszał i Jerzy Zakrzewski.Zachowali oni charakterystyczne dla tamtejszego systemu oświaty elementy, takie jak choćby "odwrócona" w porównaniu z polską skala ocen, funkcje rzeczników klasowych, zewnętrznych nauczycieli doradczych czy pomieszczenia dla awanturujących się uczniów, ale opisane w książce sytuacje możne w zasadzie bez większych modyfikacji przenieść na grunt polskiej oświaty. Okazuje się bowiem, że sytuacje problemowe, z którymi spotyka się nauczyciel w kraju nad Wisłą niewiele różnią się od tych, na które trafia jego niemiecki kolega, co dla tego pierwszego nie musi być wcale zbyt wielkim pocieszeniem. Tym bardziej, że podobieństwa te dotyczą takich nieprzyjemnych sytuacji, jak brak szacunku dla zawodu nauczyciela ze strony większej części społeczeństwa, w tym przede wszystkim uczniów, niewielkie wsparcie ze strony przełożonych, rodziców, nadmierne obciążenie obowiązkami, które są częstokroć wynikiem nie do końca przemyślanych reform w szkolnictwie. Do tego dochodzą osobiste predyspozycje nauczyciela, który za wszelką cenę stara się sprostać wszelkim nakładanym nań obowiązkom. Często kosztem własnego zdrowia, o czym autor książki, Reinhold Miller, doświadczony nauczyciel i metodyk, który przebył bodaj wszystkie etapy kariery zawodowej, wie najlepiej. Sam bowiem, w wieku 48 lat dostał zawału serca, który spowodowany był w przeważającej mierze sprawami zawodowymi.

Dotknięty tym doświadczeniem, Reinhold Miller swoje zainteresowania badawcze w zakresie pedagogiki postanowił skierować na zjawisko "bezradnych nauczycieli". Efektem jego badań i obserwacji, a także działań superwizyjnych jest książka "Jak przeżyć w szkole. Poradnik dla nauczycieli i wychowawców". W jej pierwszej części autor opisuje najpowszechniejsze sytuacje szkolne powodujące ową bezradność nauczycieli i wywołujące stres. W drugiej części natomiast przytacza konkretne propozycje rozwiązań tychże. Daje też rady pedagogom, które jak sądzę są w stanie uczynić ich pracę we współczesnej szkole znośniejszą. Miller uświadamia na przykład nauczycielom, że szkoła nie jest miejscem, gdzie trzeba być kochanym. "Dla nauczyciela - pisze - świadomość tego jest przesłanką życia w wolności bez lęku o utratę miłości uczniów". Autor zaleca też wyraźne oddzielenie życia prywatnego i zawodowego, wyznaczenie granic "dostępności" nauczyciela dla swoich przełożonych, uczniów i ich rodziców. Reinhold Miller przytacza w swojej książce określone sytuacje ze szkolnej codzienności i podaje w formie ćwiczeń terapeutycznych możliwości wyjścia z nich przez nauczyciela obronną ręką. Te ćwiczenia m.in. budowania właściwych relacji czy komunikowania się mogą być z powodzeniem wykorzystane przez polskie rady pedagogiczne ( niemieckie kolegia nauczycielskie) podczas choćby samokształceniowych posiedzeń tych gremiów. Z pewnością lektura tego poradnika pomoże każdemu nauczycielowi w tym, by jego "rejs na szkolnym okręcie", jak poetycko nazywa Miller nauczycielskie posłannictwo, stał się łatwiejszy i efektywniejszy. Ale po poradnik "Jak przeżyć w szkole" powinni też sięgnąć rodzice i władze oświatowe wszystkich szczebli.

Reinhold Miller, Jak przeżyć w szkole. Poradnik dla nauczycieli i wychowawców
Tłumaczenie: Ewa Marszał, Jerzy Zakrzewski SJ
Wydawnictwo WAM
Kraków 2012

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto