Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak sami możemy chronić klimat?

Piotr T. Bogdanowicz
Piotr T. Bogdanowicz
Żarówki
Żarówki wikipedia.pl / public domain
Walka ze zmianami klimatycznymi nie należy dziś już tylko do obowiązku polityków. Obowiązek walki o lepszy klimat, o lepszą przyszłość dla naszych dzieci, spoczywa także na nas. Jednak co my, zwykli zjadacze chleba możemy zrobić? Bardzo wiele.

Jest to piąty, a zarazem ostatni artykuł z serii o zmianach klimatycznych. W tym tekście postaram się podpowiedzieć w jaki sposób zwykli zjadacze chleba mogą znacznie wpłynąć na zmiany klimatyczne, a dokładniej na ich zahamowanie.

Marnotrawstwo do potęgi

W przyrodzie nic się nie marnuje. Człowiek podobno też jest jednym ze składników przyrody, a jednak marnuje ogromne ilości energii. Naszą wędrówkę po sposobach prostego ratowania klimatu na własną rękę zaczniemy od nauki oszczędzania energii elektrycznej. Niestety 90 proc. energii w Polsce jest produkowana ze spalania węgla, a 40 proc. z niej jest po prostu marnotrawione przez nas. Są jednak proste sposoby aby ten bilans strat zmniejszyć, a co za tym idzie płacić mniejsze rachunki i ratować klimat. Oto one.

Kiedy jesteśmy w pomieszczeniu i wychodzimy z niego choćby na chwilę, zgaśmy światło. Wielu z nas tego nie robi ponieważ zaraz będzie tam wracać, więc światła nie opłaca się gasić i zapalać. Pytanie, czy rzeczywiście nie opłaca się gasić i zapalać światła, czy też nam po prostu nie chce się dźwignąć ręki do włącznika aby to uczynić? Jeżeli mamy żarówki energooszczędne to dbajmy o to aby świeciły się minimum 10 minut, wtedy bowiem zaczynają przynosić realne oszczędności energetyczne. Starajmy się nie zostawiać wszelkiego rodzaju ładowarek np. do telefonów komórkowych w gniazdkach.

W końcu, nie pozostawiajmy urządzeń elektrycznych w stanie tzw. czuwania (stand-by)! Sprawa tutaj jest o tyle ważna, że roczne zużycie energii przez stand-by odpowiada, w wielu gospodarstwach domowych, rocznemu zużyciu energii przez lodówkę! Niejednokrotnie jest w naszych domach wiele urządzeń z funkcją czuwania: telewizor, radio, drukarka, itp. Moc tych urządzeń w czasie czuwania oscyluje między 0,5 W, a 35 W. Jak obliczyło WWF, średnio w polskich gospodarstwach domowych znajdują się cztery urządzenia z możliwością włączenia stanu czuwania, o łącznej mocy ok. 20 W. Włączenie funkcji stand-by w tych urządzeniach, prowadzi do zużycia łącznie, nawet 2 mln 300 tys. MWh energii, która jest warta 831 mln zł. Zmniejszenie tego zużycia o połowę pozwoli nam zaoszczędzić ogromne pieniądze, co więcej, sprawi, że do atmosfery zostanie wyemitowanych 1 mln. ton CO2 mniej. A wystarczy tylko wyłączyć przycisk czuwania.

O gazach czas wspomnieć

Było o energii elektrycznej, teraz więc trzeba powiedzieć coś o emitowanych przez nas gazach cieplarnianych. Osobiście nie mogę tego pojąć, ale staliśmy się strasznie wygodni. Niektórzy do tego stopnia, że nie chce im się przejść spacerkiem do sklepu oddalonego o 20 czy 50 metrów po cukier. Wolą bowiem wsiąść w samochód i - jakby się dało - podjechać pod samą ladę sklepową. A dlaczego nie wsiąść na rower? Jeżeli pracujesz blisko domu, to czemu nie pójść do pracy pieszo? Albo czemu nie pojechać autobusem? Nasze lenistwo i wygodnictwo wpływa na emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. To wszystko wpływa na nasze zdrowie. Zamiast wejść na pierwsze czy drugie piętro po schodach, jeździmy windą, która zużywa prąd. Nie wspomnę tutaj o konsekwencjach zdrowotnych jakie niesie za sobą brak ruchu. Chyba nie chcemy aby Polska tak jak Stany Zjednoczone stała się państwem grubasów?

To są bardzo proste metody, którymi możemy skutecznie walczyć ze zmianami klimatu, odnosząc przy tym korzyści. Ktoś może powiedzieć - co ja sam jeden mogę zrobić? Otóż wiele, bardzo wiele... Jeżeli nachodzą cię właśnie takie pytania, prowadzące do rezygnacji z walki o lepszą przyszłość, i jeżeli żadne inne argumenty cię nie przekonują, to pamiętaj, iż owszem "czujemy, że nasza działalność to tylko kropla w morzu. Ale bez niej ocean byłby uboższy". To słowa matki Teresy z Kalkuty.

Czytaj także:

Jak zmieni się klimat na świecie do 2100 roku?

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto