MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się nie dać siecioholizmowi - poradnik Wydawnictwa WAM

Redakcja
Okładkę książki zaprojektował Sebastian Stachowski.
Okładkę książki zaprojektował Sebastian Stachowski.
Coraz więcej osób korzysta z komputera i internetu. Statystyki pokazują też, że coraz więcej z tych użytkowników popada w uzależnienie od tego medium. I to dla nich głównie przeznaczony jest poradnik opublikowany przez Wydawnictwo WAM.

Książka "Wyłącz zanim będzie za późno. Uzależnienie od komputera i internetu" ma tym większą wartość, że została ona napisana przez dwie terapeutki, Petrę Schuhler i Monikę Vogelgesang, które swoją pracę z osobami uzależnionymi ponad 15 lat, przyjmując ich około 50 rocznie. W omawianej książce dzielą się one swoim wieloletnim doświadczeniem zdobytym podczas owej praktyki.

Lektura książki, co wielokrotnie podkreślają autorki, nie może zastąpić właściwej terapii, ale pomoże osobom z oznakami siecioholizmu określanemu przez Schuhler i Vogelgesang jako "patologiczne korzystanie z komputera/internetu" rozpoznać u siebie właściwy moment na podjęcie terapii. Specjaliści od leczenia tego typu przypadłości uznają, że sygnałem ostrzegawczym jest fakt spędzania przed komputerem i w internecie 30 godzin tygodniowo (naturalnie, jeśli nie wynika to z obowiązków zawodowych lub nauki). Autorki opisują i charakteryzują różne formy uzależnienia od komputera i internetu, ich objawy i skutki, jakie one powodują, począwszy od dolegliwości fizycznych, poprzez zmiany charakterologiczne aż po depresję. Ich praca porusza szerokie spektrum aspektów towarzyszących temu uzależnieniu, będącemu coraz bardziej dolegliwym znakiem naszych czasów. Kontakty społeczne a korzystanie z internetu, uzależnienie a siły życiowe, rola rodziny uzależnionego w wychodzeniu z tej przypadłości - to tylko niektóre zagadnienia szczegółowo i profesjonalnie omówione przez autorki - terapeutki, które posiłkują się studiami przypadków swoich pacjentów. Niezwykle pożyteczne są zamieszczone w książce arkusze pracy, po wypełnieniu których czytelnik może zorientować się z dużym prawdopodobieństwem czy siecioholizm jest jego problemem. Z tych kart mogą skorzystać także osoby z najbliższego otoczenia osoby, która niewłaściwie korzysta z dobrodziejstw komputera i internetu. Rodzina, partnerzy uzależnionych mogą w ten sposób pomóc w określeniu problemu zanim będzie za późno. Dla nich autorki zamieszczają też słowniczek pojęć używanych w grach komputerowych i czatach internetowych.

Poradnik "Wyłącz zanim będzie za późno" powinien się znaleźć w bibliotekach szkolnych, poradniach psychologiczno - pedagogicznych, a także stać się lekturą obowiązkową dla rodziców dzieci w wieku szkolnym. Z pewnością pozwoli ona podjąć odpowiednie kroki we właściwym czasie. Dodatkowym jego plusem jest wykaz teleadresowych informacji o poradniach i ośrodkach psychoterapeutycznych w całej Polsce, gdzie prowadzona jest terapia osób uzależnionych od komputera i internetu.

Petra Schuhler, Monika Vogelgesgang, Wyłącz zanim będzie za późno. Uzależnienie od komputera i internetu
Przekład: Paweł Kaźmierczak, Elżbieta Sierosławska, Izabela Walczak
Wydawnictwo WAM
Kraków 2014

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto