Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak szerzyć na świecie pokój? Relacja z konferencji w Genewie

Krystyna Urbańczyk
Krystyna Urbańczyk
Krystyna i Wiesław Urbańczykowie
W dniach 25-26 marca 2011 roku w Genewie w Szwajcarii została zorganizowana konferencja pokojowa. Oto relacja z konferencji, przygotowana przez jej uczestników.

W dniach 25-26 marca 2011 roku w szwajcarskiej Genewie została zorganizowana konferencja pokojowa. Wzięło w niej udział ok. 200 uczestników z 30 krajów – przedstawicieli świata nauki, polityki, przywódców religijnych, aktywistów obywatelskich oraz dziennikarzy zajmujących się tematyką pokojową. Na konferencję zostaliśmy zaproszeni przez Sekretarza Generalnego UPF – Polska, Krzysztofa Gago. Konferencja złożona była z 7 sesji tematycznych, odbywających się w różnych miejscach.

Dzień pierwszy zwołany był w związku z XVI sesją Rady Praw Człowieka działającej przy ONZ. W tym dniu wystąpili znani eksperci praw człowieka, profesorowie prawa oraz osobistości z parlamentu. Temat przewodni dotyczył poszanowania praw człowieka i jego godności.

Czytaj też: Genewa i Lozanna, czyli na krańcu Szwajcarii

Konferencja otwarta została w Światowej Radzie Kościołów przez Carolyn Handschin – przewodniczącą Federacji Kobiet na rzecz Pokoju Światowego. Przewodnicząca zachęcała do współdziałania z każdym zakątkiem globu poprzez ekrany telewizyjne czy strony internetowe. Handschin wyrażała nadzieję, że w przyszłości będzie to miało wielki oddźwięk w budowaniu jednej ludzkiej, światowej rodziny. Nawiązując do dramatycznych przewrotów w państwach północnoafrykańskich, pytała: „co konkretnie możemy zrobić, w jaki sposób rozwiązać tę trudną sytuację?".

Oglądaj też fotogalerię: Genewa - miasto Kalwina, nowoczesność i old school

Następnie głos zabrał dr Song Yong Cheol, który wrócił ze spotkania Rady Pokoju w Albanii.
Wyjaśnił zaangażowanie UPF dla rozwoju człowieka, jego praw i obowiązków we wszystkich krajach. Zwracał uwagę na potrzebę wzmocnienia instytucji małżeństwa i przedstawił koncepcje rodziny pod jednym Bogiem jako najlepszy sposób na odpowiedzialność człowieka, na koncentrację ludzkich wartości.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Profesor prawa międzynarodowego Alfred Maurice da Zayas podkreślił rolę społeczeństwa obywatelskiego w zachodzących zmianach. Przedstawił jeden z projektów społeczeństwa obywatelskiego o kryptonimie 2048, co oznacza 100 lat od podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Projekt potwierdza 44 zamiast 30 artykułów ustanawiających Sąd świata. Szwajcaria wspiera ten pomysł.

Czytaj też: Genewa i Lozanna, czyli na krańcu Szwajcarii

Naima Serroukh, prawnik pochodząca z Maroka wzięła ślub z Tunezyjczykiem, ma trojkę dzieci. Wraz z mężem zainicjowała szereg projektów związanych z integracją i z prawami człowieka w świecie arabskim.

Następne sesje odbyły się w Organizacji Narodów Zjednoczonych, w Sali XXIV, jako ze UPF jest ciałem doradczym przy ONZ. Tematem tej sesji była współpraca między religiami i zapobieganie nawoływania do narodowej, religijnej i rasowej nienawiści.

Peter Zoehrer – sekretarz generalny Forum Wolności Religijnej z siedzibą w Austrii przedstawił temat sesji. Dr Antonio Stango członek Helsińskiego Komitetu Praw Człowieka bardzo ciekawie omówił wolność religijną w prawie międzynarodowym.

Głęboko poruszyła nas wypowiedź Manal Timraz – urodziła się w Palestynie i przez wiele lat pracowała dla ONZ przy projektach dla dobra dzieci i kobiet w Palestynie. Jej poległych członków rodziny uczciliśmy minutą milczenia. Wychowywała się w marzeniach i w wierze, że pewnego dnia znajdzie takie miejsce na ziemi, w którym Palestyńczycy i Żydzi będą żyć pokojowo obok siebie. Ten wymarzony model znalazła w Wielkiej Brytanii w Coventry, gdzie ludzie w pokoju mieszkają obok siebie niezależnie od ich rasy czy różnicy wyznaniowej.

Oglądaj też fotogalerię: Genewa - miasto Kalwina, nowoczesność i old school

Podczas bombardowania w Strefie Gazy w grudniu 2008 roku straciła 15 członków swojej rodziny, w tym 11 dzieci w wieku do 12 lat. Była to największa próba dla niej, jak przejść z tej wielkiej traumy, zapomnieć o bólu i działać na rzecz pokoju światowego. Zadała sobie pytanie, czy jest w stanie działać na rzecz pokoju, czy będzie szukać zemsty, jak wszyscy inni? Odrzuciła smutek i żal i rozpoczęła wspaniałą kampanię ze świecą - symbolem pokoju pt. „Miliony Świec dla Pokoju”.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Temat dotyczący obecnej sytuacji w Libii poruszył Afsharpur Yazdan urodzony w Libii, a pracujący w Szwajcarii od 2000 roku jako dziennikarz Libijskich Organizacji Pozarządowych. Zajmuje się prawem człowieka w ruchu Solidarność.

Czytaj też: Genewa i Lozanna, czyli na krańcu Szwajcarii

W następnym dniu sesje odbywały się w ekskluzywnym, czterogwiazdkowym hotelu Warwick, mieszczącym się w samym centrum Genewy. Tematem sesji był projekt
Międzyreligijnej Rady przy Narodach Zjednoczonych. Sesja dotyczyła konkretnej kwestii reformy Narodów Zjednoczonych w świetle inicjatyw przywódców religijnych, które mają się stać częścią rozwiązania problemów świata.

Heiner Handschin wygłosił krótkie wprowadzenie do historycznego wystąpienia założyciela UPF dr Sun Myung Moona podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2000 roku w Nowym Yorku, gdzie zaproponował on powołanie takiej rady jako organu porównywalnego z Senatem Przywódców Religijnych. Delegaci mieli by zająć się wszystkimi głównymi zagadnieniami dotyczącymi pokoju. Profesor Mohan Gautam z Holandii zwrócił uwagę na wykorzystanie potencjału kobiecej energii do budowania pokoju w świecie.

Oglądaj też fotogalerię: Genewa - miasto Kalwina, nowoczesność i old school

Parlamentarzysta z Malty dr Emanuel Bezzina złożył hołd dla twórców UPF i całkowitego poświęcenia się misji doprowadzenia do trwałego pokoju na świecie. Docenił również działania Stowarzyszenia Kultury i Turystyki Krajów Arabskich w budowaniu mostów pomiędzy światem arabskim a kulturą europejską. Te działania wcześniej zostały zauważone i docenione również przez Światową Organizację Turystyczną w Madrycie.

W Konferencji Pokojowej z ramienia UPF - Polska uczestniczyli Ambasadorzy Pokoju
Krystyna i Wiesław Urbańczykowie

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak szerzyć na świecie pokój? Relacja z konferencji w Genewie - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto