Jak wybrać najlepszy laptop dla ucznia i studenta?

Materiał powstał we współpracy z RTV EURO AGD

Jaki powinien być odpowiedni laptop dla ucznia? Na jakie parametry zwrócić uwagę w sprzęcie komputerowym dla studenta? Jaki procesor powinien posiadać laptop przeznaczony do nauki i korzystania z internetu? A może zastanawiasz się, z jakimi kosztami trzeba liczyć się podczas wyboru nowego sprzętu. Na te i inne pytania odpowiada ekspert RTV EURO AGD, Karol Grzegorek, Szef Działu Handlowego IT.

NM: Właśnie rozpoczyna się nowy rok szkolny, sytuacja epidemiologiczna jest niepewna, ci rodzice, którzy dotychczas nie kupili komputera dla dziecka poważnie zastanawiają się nad tą inwestycją…

KG: Do niedawna rodzinie wystarczał jeden komputer, bo wszyscy domownicy mogli korzystać z niego wymiennie, a do korzystania z przeglądarki czy social mediów służył głównie smartfon. Ale w ostatnich miesiącach nauczanie zmieniło się zasadniczo, zmieniły się także wymagania wobec dzieci w wieku szkolnym, coraz częściej korzystają one z wirtualnych narzędzi, aplikacji czy komunikatorów, więc potrzebują także szybkiego laptopa, który umożliwi nie tylko naukę na odległość, ale i kontakt z rówieśnikami. Wiele rodzin stanęło zatem przed koniecznością zakupu kolejnego komputera osobistego, aby domownicy mogli korzystać z narzędzi elektronicznych równolegle. To znajduje potwierdzenie w naszych danych. W badaniu przeprowadzonym przez nas w sierpniu, aż 82 proc. respondentów przyznało, że potrzeba korzystania z komputera osobistego przez uczniów i studentów znacznie wzrosła w ostatnim czasie, a 38 proc. uważa, że trend ten będzie się jeszcze nasilał w nowym roku szkolnym.

zdjecie

NM: Dla dużej grupy rodziców wybór odpowiedniego sprzętu komputerowego dla dziecka jest sporym wyzwaniem. Na rynku jest wiele ofert, wydają się atrakcyjne, ale nie zawsze jest to sprzęt odpowiedni dla ucznia. Na co rodzice powinni zwracać uwagę, wybierając laptopa do nauki?

KG: Faktycznie wybór sprzętu komputerowego jest obecnie bardzo duży, np. w naszym sklepie internetowym euro.com.pl jest dostępnych ok. 900 produktów – od modeli o podstawowych parametrach: ASUS X543MA-DM909T 15,6 lub Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 15,6 aż po bardzo zaawansowane produkty gamingowe, będące świetnym rozwiązaniem nie tylko dla graczy, ale także dla osób, które chciałyby się zajmować grafiką komputerową czy realizacją multimedialną – w cenie do 3,5 tys. zł: HP Pavilion Gaming 15-ec0046nw 15,6 lub do 5 tys. zł Acer Nitro 5 15,6. Kupując nowego laptopa, warto się zastanowić, jakie będzie jego zastosowanie, czy dziecko lubi programować, zajmować się montażem wideo lub animacjami, bo będzie potrzebować dobrej karty graficznej i szybkiego procesora i nie wystarczy wówczas podstawowy komputer.

NM: To zacznijmy od wersji podstawowej. Gdyby miał Pan wskazać, jakie konkretne elementy brać pod uwagę, wybierając laptopa, który ma służyć głównie do nauki i korzystania z internetu?

KG: Pierwsza decyzja, jaką powinniśmy podjąć to rozmiar ekranu i waga, co przekłada się na mobilność laptopa. Kolejne ważne elementy to procesor, pamięć RAM (najlepiej 8 GB w przypadku laptopów do nauki i korzystania internetu lub 8-16 GB w przypadku laptopów gamingowych), wielkość dysku i jakość ekranu.

Najbardziej mobilne ultrabooki i laptopy (ważące do 1,5 kg) mają matryce wielkości 13,3 lub 14 cali. Bardzo dobre ultrabooki o niskiej wadze, odpowiedniej liczbie złącz, z ekranem dobrej jakości to np. HP w linii Envy, Lenovo Yoga lub Huawei D14. Bardzo ciekawym produktem jest także ASUS ROG Zephyrus w wersji 14-calowej, łączący w sobie cechy ultrabooka i laptopa gamingowego, a także MSI Prestige.

Najpopularniejsze są laptopy 15-17 cali. Są nieco mniej mobilne, ale większy ekran zapewnia lepszy komfort pracy i doskonale sprawdza się np. przy oglądaniu filmów. W tej kategorii mamy całe spektrum laptopów. Do nauki i internetu świetnie sprawdzą się na pewno HP15s, Huawei D15 lub Acer Aspire 3. Ciekawym produktem w tej kategorii jest ultralekki laptop LG GRAM, który waży jedynie 1 kg, a ma przy tym spory ekran.

NM: Gdy już ustalimy rozmiar i wagę naszego przyszłego laptopa, na co powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę?

KG: Dla wielu osób ważna będzie wydajność baterii. Jeśli ktoś będzie chciał korzystać z laptopa poza domem lub w miejscach, w których będzie problem z zasilaniem, wówczas będzie to ważny parametr. Im większa pojemność baterii, wyrażona w miliamperogodzinach (mAh), tym dłużej laptop może pracować bez podłączenia do prądu. Ale długość pracy sprzętu na baterii jest zależna także od poboru prądu przez komponenty komputera: komputer z niskonapięciowym procesorem (np. Intel Celeron, i3, i5, i7 serii U) będzie pracował na baterii dużo dłużej niż ten z wysokowydajnymi procesorami gamingowymi (np. Intel Core i5 lub Core i7 serii H). Jeśli jednak ktoś zamierza korzystać z komputera wyłącznie w domu, to wydajność baterii nie będzie dla niego głównym kryterium wyboru.

NM: Wspomniał Pan o różnych typach procesorów. Jaki byłby najlepszy do użytku szkolnego?

KG: Od procesora zależy wydajność sprzętu komputerowego, szybkość ładowania stron www, funkcjonowania programów, działania multimediów. Jeśli korzystamy wyłącznie z podstawowych funkcji, takich jak obsługa pakietu MS Office, poczta e-mail, przeglądanie stron www, słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy korzystanie z nieskomplikowanych gier wystarczy nam procesor Intel Core i3 (lub ewentualnie bardziej zaawansowany Intel Core i5) lub AMD Ryzen 3 lub 5. Z kolei procesory Intel Core i5 czy i7 pozwolą nam także na obróbkę zdjęć i filmów, dobrze sprawdzą się w tym także procesory z rodziny AMD – Ryzen ze względu na wydajną kartę zintegrowaną.

Oczywiście równie ważna dla szybkości działania jest pojemność pamięci operacyjnej. Im większa, tym szybciej laptop będzie wykonywał zaplanowane operacje i tym szybciej będą działały programy i aplikacje. Do podstawowych zastosowań wystarczą 4-8 GB pamięci RAM, ale edycja zdjęć i filmów, najnowsze gry, zaawansowane prace graficzne czy streaming treści wymagają co najmniej 8-16 GB RAM pamięci. To oczywiście nie jest górny limit – nowoczesne komputery gamingowe można rozszerzyć samodzielnie nawet do 64 GB RAM. Warto zapoznać się z modelem Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6.

zdjecie

NM: Czy to wszystkie techniczne aspekty, o których trzeba pamiętać przy wyborze?

KG: Wybierając laptopa, trzeba także zwrócić uwagę na pojemność dysku – im większa, tym więcej danych (zdjęć, filmów, materiałów) możemy na nim zapisać. Rozsądnym wyborem do nauki i pracy jest urządzenie z szybkim dyskiem SSD o pojemności od 256 GB. Dysk SSD jest odporniejszy na uszkodzenia niż starsze typy dysku HDD, bo składa się z jednej bryły. Dzięki SSD komputer błyskawicznie się uruchamia i zapewnia bardzo szybkie działanie, np. zapis i odczyt danych, jest lekki i nie zużywa tak dużo energii.

NM: Czy przynosząc do domu nowo zakupionego laptopa, możemy włączyć go i od razu pracować?

KG: Wszystko zależy od tego, do czego chcemy go używać. Jeśli myślimy o korzystaniu z niego do nauki zdalnej, to zapewne będzie nam jeszcze potrzebny pakiet MS Office. Komputery mają najczęściej preinstalowany system operacyjny, np. Windows, ale konkretne oprogramowanie działające w tym systemie, edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne etc. nie jest integralną częścią oferowanego sprzętu i dopiero wymaga instalacji. Niektórzy producenci na swoich laptopach instalują pakiet Office z licencją na limitowany czas, z której możemy korzystać gratis do wygaśnięcia, później musimy zdecydować, czy chcemy zakupić to oprogramowanie, czy korzystać z innych programów. Tyle że MS Office jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym standardem na rynku, więc – co naturalne – będzie też najczęściej wykorzystywany przy pracach szkolnych. Warto więc o nim pomyśleć. Modelem laptopa często wybieranym do pracy z pakietem MS Office jest HP 15s-eq0017nw 15,6.

NM: Na jakie koszty muszą się przygotować rodzice, którzy chcą zakupić laptopa dla dziecka do nauki?

KG: Koszty podstawowego laptopa, które będzie wystarczający do pracy czy nauki zdalnej wahają się między 1,5 a 2,5 tys. złotych. Oczywiście, jeśli chcemy zakupić sprzęt, który będzie pozwalał dziecku na poszerzanie umiejętności korzystania z multimediów, przygotowanie grafiki, edycji filmów czy rozwój innych form kreatywności, to taki laptop będzie kosztował od 3 tys. zł w górę. Z drugiej strony, młode pokolenie bardzo wcześnie zaczyna korzystać z zaawansowanego oprogramowania, zajmuje się kodowaniem czy montażem wideo, więc warto sprawdzić, czy nowy komputer mógłby pomóc dziecku w rozwijaniu tych pasji.

zdjecie

NM: Dla wielu rodzin koszt nawet takich podstawowych urządzeń może być bardzo trudny do udźwignięcia…

KG: W naszych sklepach stacjonarnych i na euro.com.pl prowadzimy dużo różnych promocji. Koszty niektórych modeli laptopów mogą być obniżone o kilkaset złotych, a przy droższym sprzęcie, nawet o kilka tysięcy. Często są to oferty limitowane, więc warto zaglądać do nas, bo można upolować bardzo dobry sprzęt w niezwykle konkurencyjnych cenach.

Do 13 września trwa u nas kampania gamingowa „Lepiej jak jest taniej”, przy której współpracujemy ze znanymi w świecie e-sportu Izakiem i Pago. Codzienne limitowane Hot Deals, produkty tygodnia i produkt miesiąca to najlepsze okazje na zakup nowego laptopa. Polecam także naszą specjalną linię „Ekspert IT” w naszym Call Center (855 855 899). Możemy tam skonsultować się z wysokiej klasy specjalistą, który pomoże dobrać odpowiedniego laptopa, a także poinformuje o aktualnych promocjach. Jest to bardzo wygodna forma konsultacji bez konieczności wychodzenia z domu.

Ofertujemy także system finansowania z ratami 0 proc., więc jeśli ktoś chce zakupić komputer, a obecnie nie ma środków albo są one przeznaczone na inny cel, to może skorzystać z opcji ratalnej. Wydajny gamingowy laptop w cenie 3 tys. rozłożony na 30 rat to jedynie 100 zł miesięcznie.

Warto wspomnieć także o innej opcji. Świetne do nauki i korzystania w domu są również tablety. Polecałbym do takich zastosowań te z minimum 10-calowym ekranem. Mamy bardzo szeroki wybór tego typu urządzeń w cenach od 500 zł. To bardzo ciekawa alternatywa, zwłaszcza z dodatkową klawiaturą. Warto zwrócić uwagę na:

Lenovo TAB M10 10,1" 2GB/32GB WiFi
Huawei MediaPad T5 10 LTE 3/32GB
Lenovo TAB M10

Na pytania odpowiadał Karol Grzegorek, Szef Działu Handlowego IT, RTV EURO AGD.

zdjecie

Dodaj ogłoszenie