Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda pocałunek gwiazd? Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego odnalazł nietypowy układ podwójny

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Bardzo Duży Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego wychwycił układ podwójny gwiazd znajdujący się w Mgławicy Tarantula, 160 tys. lat świetlnych od Ziemi.

Układ podwójny o mało romantycznej nazwie VFTS 352 składa się z gwiazd dotykających się wzajemnie - podaje Europejskie Obserwatorium Południowe.

"VFTS 352 skład się z dwóch bardzo gorących, jasnych i masywnych gwiazd, które okrążają się nawzajem w nieco ponad jeden dzień. Środki obu gwiazd są odseparowane o zaledwie 12 milionów kilometrów. W rzeczywistości gwiazdy są tak blisko, że ich powierzchnie nakładają się i powstał pomiędzy nimi most" - czytamy na stronie ESO. Łączna masa układu to 57 mas Słońca. Jego powierzchniowa temperatura wynosi 40 000 stopni Celsjusza.

Układ VFTS 352 znajduje się w odległości 160 tys. lat świetlnych od Ziemi w Mgławicy Tarantula. Obie gwiazdy mają prawie identyczne rozmiary. Część wspólna układu to około 30 proc. materii.

Jaki los czeka układ? Według astronomów pierwsza możliwość to fuzja obu gwiazd, która zaowocuje powstaniem obiektu olbrzymich rozmiarów. Druga hipoteza zakłada trwanie systemu podwójnego, który uniknie połączenia. Spektakularnym finałem byłby w tym przypadku wybuch supernowych zakończony utworzeniem układu podwójnego czarnych dziur.

Oto, jak wygląda układ VFTS 352 w artystycznej wizji:

ESO/L. Calçada

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto