Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądała wizyta u dentysty w paleolicie? Naukowcy odkryli ząb leczony 14 tys. lat temu

Alicja Maliszewska
Alicja Maliszewska
https://flic.kr/p/oC9ZMC
https://flic.kr/p/oC9ZMC
Odnaleziono ząb, któremu przypisuje się około 14 tysięcy lat istnienia. Jest on dowodem na istnienie praktyk stomatologicznych w społeczeństwie ludzi pierwotnych.

Czasopismo "Scientifics Reports" opublikowało wyniki badania zęba ludzkiego znalezionego podczas wykopalisu we włoskim mieście Belluno. Ząb okazał się być częścią szkieletu 25-letniego mężczyzny, żyjącego w czasach paleolitu. Według badań był on zainfekowany próchnicą, a próba leczenia podjęta była za pomocą ostrych kamiennych narzędzi - podaje serwis iflscience.com.

Naukowcy odnaleźli na zębie trzonowym ślady celowych działań usunięcia próchnicy. Porysowany narzędziami ząb zawierał resztki odłamków i piasku - narzędzi pomocnych przy wykonywaniu zabiegu. Żeby potwierdzić przypuszczenia wykonano podobne działania na materiałach przypominających strukturę kości zęba. Zabieg musiał więc przynosić pacjentowi ogromny ból.

Badanie to wykazuje, że już w czasach paleolitu ludzie cenili wagę zdrowia i szukali wszelkich sposobów walki ze szkodliwymi zjawiskami, do których dochodziło w ich organizmach. Wiedzieli zatem, że próchnica pojawiająca się na zębach jest szkodliwa i należy ją usunąć.

Czytaj także: Sonda New Horizons dostarczyła zdjęcia zamarzniętej równiny na Plutonie

Odnaleziony ząb jest dowodem pierwszych działań stomatologicznych. Możemy się tylko cieszyć, że dane jest nam żyć, 14 tysięcy lat później, kiedy dentyści znają już znieczulenia i sterylne narzędzia.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto