MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyhodować awokado z pestki? To prostsze niż myślisz! Instrukcja krok po kroku. Jak pielęgnować tę roślinę, aby cieszyć się jej pięknem?

Wojciech Lechowski
Pestkę awokado przeważnie wyrzucamy. Nawet w domowych warunkach można jednak wyhodować z niej egzotyczną roślinę.
Pestkę awokado przeważnie wyrzucamy. Nawet w domowych warunkach można jednak wyhodować z niej egzotyczną roślinę. https://www.gettyimages.com/Giuseppe Sansone
Awokado znane jest zwłaszcza jako zdrowy i smaczny owoc. Warto też wiedzieć, że posadzone w doniczce rośnie szybko i stosunkowo łatwo staje się okazałą rośliną dekoracyjną o dużych, intensywnie zielonych liściach. Zdarza się też, że zakwitnie i zaowocuje w domowych warunkach, ale są to sytuacje nader rzadkie. Podpowiadamy, jak wyhodować awokado z pestki w domu i jak o nie zadbać.

Spis treści

Awokado – z tropików do doniczki

Naturalnym klimatem dla awokado są amerykańskie tropiki i subtropiki. Tam drzewo osiąga nawet 20 metrów wysokości i jest wiecznie zielone. Kwitnie oraz wydaje pestkowe owoce znane również pod nazwą smaczliwki. Owoce te dojrzewają od 6 do 8 miesięcy i mogą ważyć nawet kilogram. Niestety, w żaden sposób nie przekłada się to na wielkość owoców awokado, jakie są dostępne na polskich sklepowych półkach. Są one dużo mniejsze i często niedojrzałe. Jednak można wybrać egzemplarz dobry kulinarnie, z którego pozostała pestka posłuży jako nasiono do wyhodowania nowej rośliny doniczkowej.

Pestka awokado – sadzić w ziemi czy kiełkować w wodzie?

Zdania na temat najlepszej metody rozpoczęcia uprawy awokado w domu są podzielone, jednak obydwa popularne sposoby są właściwe. Faktem jest, że pestka zanurzona w wodzie kiełkuje szybciej, natomiast ta posadzona w ziemi potrzebuje na to więcej czasu. Pewnym minusem uprawy w wodzie jest jednak bardziej pracochłonne przygotowanie pestki.

Sadzenie awokado w ziemi

Decydując się na uprawę awokado w ziemi, należy przygotować pestkę, głęboką doniczkę, podłoże i coś, co posłuży do przykrycia uprawy, tj. do stworzenia namiastki szklarni. Może to być np. kawałek plastikowej butelki, przezroczysta folia itp. Świeżo wyjętą pestkę oczyszczamy z resztek miąższu, umieszczamy jej szerszym końcem w przygotowanym uprzednio podłożu i wciskamy na głębokość 1-2 cm tak, aby węższa część wystawała nieznacznie ponad ziemię.

Podłoże dla awokado powinno być lekkie, napowietrzone i mieć odczyn zbliżony do obojętnego. Dobrze jest np. wymieszać ziemię z perlitem lub użyć mieszanki piasku i torfu (w stosunku 1:2). Całość podlewamy i przykrywamy doniczkę, aby utrzymać w niej stale wysoką wilgotność. Założona uprawa powinna trafić w ciepłe i nasłonecznione miejsca. Oczywiście nie należy zapominać o stałym jej podlewaniu. Posadzone w ten sposób awokado powinno wykiełkować po 6-8 tygodniach.

Kiełkowanie awokado w wodzie

W tym przypadku pestkę nadziewa się delikatnie z kilku stron na wykałaczki i zanurza do około 2/3 jej wielkości w szklanym naczyniu z wodą. Rolą „konstrukcji” powstałej z patyczków jest podtrzymywanie nasiona na górnej krawędzi naczynia, czyli zapobieganie całkowitemu zatopieniu pestki. Tak zabezpieczona pestka teoretycznie kiełkuje szybciej, bo już po 2-4 tygodniach. W praktyce jednak różnie z tym bywa. Awokado można przesadzić do ziemi wtedy, gdy zauważymy w szkle widoczny system korzeniowy i wyrastającą zieloną łodygę.

Polecamy też:

Uprawa awokado w domowych warunkach. Jak wyhodować awokado z pestki?

Drzewka awokado rosną dość szybko, ale potrzebują do tego odpowiednich warunków.

Podstawą jest zapewnienie roślinie ciepła i optymalnej wilgotności podłoża. Najlepiej będzie czuła się przy temperaturze powietrza 21-24 stopni Celsjusza i przy codziennym, ale umiejętnym podlewaniu (nieprzelewaniu) podłoża.

Od czasu do czasu liście można spryskać zraszaczem, ale nie stosując do tego celu wody prosto z kranu. Od takiej wody na roślinie może pojawić się biały nalot, który potem często staje się siedliskiem bakterii i prowadzi do obumarcia drzewka. Do zraszania oraz podlewania warto używać wody przegotowanej o temperaturze pokojowej.

Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że awokado nie toleruje chłodu, a już tym bardziej mrozu. Zatem podczas otwierania okien w zimie nie powinno ono znajdować się na parapecie.

Inna kwestia to nasłonecznienie, które również powinno być umiarkowane. Najlepiej jest ustawić roślinę przy oknie wychodzącym na południowy wschód lub południowy zachód.

Latem awokado można delikatnie nawozić (co dwa tygodnie). Starsze drzewka można też wystawiać na balkon, ale uważając, aby ich liście nie zostały poparzone przez promienie słoneczne. Młode okazy wymagają przesadzania do większych doniczek. Najlepiej jest robić to każdej wiosny. Warto także wiedzieć, że młode awokado szybko rośnie wzwyż. Aby temu zapobiec i spowodować lepsze rozkrzewienie się rośliny, najwyższe pędy przycina się.

Kwitnienie i owocowanie awokado

Drzewka awokado uprawiane w domowych warunkach ładnie się prezentują i często osiągają rozmiary, które wręcz utrudniają przetrzymywanie ich w mieszkaniach. Idealnie, jeśli mogą znaleźć się wówczas w przydomowych oranżeriach, gdzie jest wystarczająca ilość miejsca i w czasie zimy temperatura nie spada poniżej 10-15 stopni Celsjusza.

W polskim klimacie rośliny te rzadko zakwitają i prawie nigdy nie owocują.

Jeśli chodzi o kwitnienie awokado, warto zwrócić uwagę na pewną ciekawostkę. Ogrodnicy, którzy mieli okazję obcować z kwiatami tego gatunku, nie byli wcale zachwyceni. Kwiatostany wydzielają ponoć bardzo intensywny i niekoniecznie przyjemny zapach.

Owoce mogą pojawić się na drzewkach, którym zapewniono naprawdę idealne warunki. Nie będzie to jednak wcześniej niż po 5-6 latach od założenia uprawy. Ponadto, jak zostało to już wspomniane, do owocowania dochodzi sporadycznie. Cóż, polska odmiana awokado przecież nie istnieje. Pomimo tego warto sadzić i uprawiać tę roślinę chociażby w celach dekoracyjnych. Zawsze istnieje pewna szansa, że to właśnie my doczekamy się swojej domowej smaczliwki…

UWAGA: zarówno owoc awokado, jak i cała roślina, są toksyczne dla wielu zwierząt domowych (w tym psów i kotów) oraz ptaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak wyhodować awokado z pestki? To prostsze niż myślisz! Instrukcja krok po kroku. Jak pielęgnować tę roślinę, aby cieszyć się jej pięknem? - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto