MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wynająć mieszkanie uchodźcom z Ukrainy? Ekspert radzi, jaką umowę warto podpisać

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Marcin Bartkiewicz Kancelaria Pośrednictwa i Doradztwa Goldhaus & Partnerzy
Jak wynająć mieszkanie uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy? Jaką umowę można z nimi podpisać i na co zwrócić uwagę? Czy uchodźców należy zameldować w wynajętym lokalu? Na te i inne pytania odpowiada Marcin Bartkiewicz, dyrektor zarządzający w Kancelarii Pośrednictwa i Doradztwa GOLDHAUS, która zajmuje się m.in. pośrednictwem w wynajmie, zakupie oraz sprzedaży mieszkań, domów, działek i lokali użytkowych.

Czy z uchodźcą, który ucieka przed wojną na Ukrainie i chce wynająć mieszkanie, można podpisać standardową umowę najmu? Jeśli tak, to w jakiej formie?

Tak, osoba ze statusem uchodźcy jest obywatelem legalnie przebywającym na terenie naszego kraju, więc nie ma przeciwwskazań do podpisania z nią umowy najmu nieruchomości. Taka umowa jest dokumentem potwierdzającym najem, więc najlepiej sporządzić ją w formie pisemnej, aby każda strona wiedziała, jakie ma prawa i obowiązki w związku z jej zawarciem. Problemem w przypadku uchodźców może być brak znajomości języka polskiego i przez to niezrozumienie poszczególnych jej punktów. W naszej firmie stosujemy umowy dwujęzyczne. Do chwili obecnej były to umowy polsko-angielskie, ale w przypadku większej liczby osób z Ukrainy na pewno warto przygotować dla klientów umowę w wersji polsko-ukraińskiej (każdy punkt umowy napisany jest w dwóch językach - przyp. red.).

Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia umowy najmu?

W Polsce od wielu lat mieszkają obywatele Ukrainy i wynajmujący nie mają problemu, aby wynająć nieruchomość osobie z paszportem ukraińskim. Ukraińcy przebywający dłużej w naszym kraju często uzyskują kartę pobytu lub polskie obywatelstwo i wówczas posługują się dokumentami wydanymi przez państwo polskie. Żeby sporządzić umowę najmu, uchodźca musi posiadać dowolny dokument tożsamości ze zdjęciem.

Jakie umowy wchodzą w grę w takim przypadku?

Najlepiej zastosować standardową umowę najmu i umowę najmu okazjonalnego. Niestety przy sporządzaniu umowy najmu okazjonalnego najemca musi wskazać adres, pod który się przeniesie w przypadku zakończenia umowy. W przypadku uchodźców raczej nie będzie możliwe wskazanie takiego miejsca, więc to raczej teoretyczne rozważanie. Kolejną opcją zawarcia umowy z uchodźcą jest podpisanie umowy użyczenia.

Który rodzaj umowy jest najlepszy w takiej sytuacji?

Coraz więcej wynajmujących nieruchomości osobom prywatnym chce stosować najem okazjonalny, ale jak wspomniałem, nie sądzę, aby uchodźcy mogli spełnić warunki umowy (inny adres). Pozostaje więc klasyczna umowa najmu. Można też zawrzeć umowę użyczenia lokalu. Jest ona rodzajem umowy nieodpłatnej. Właściciel użycza nieruchomość i nie oczekuje wynagrodzenia, co w przypadku przyjmowania uchodźców jest zrozumiałe. Niestety nie każdy wynajmujący może sobie pozwolić na takie działanie.

Co powinno być zawarte w umowie, jak ją skonstruować i o czym nie wolno zapomnieć?

W umowie najmu powinny być zawarte następujące informacje: strony umowy, przedmiot najmu, opis stanu i wyposażenia nieruchomości, sposób korzystania z przedmiotu najmu, prawa i obowiązki obu stron, sytuacje, w jakich umowa może zostać wypowiedziana w trybie natychmiastowym, określenie wysokości kaucji i na co nie może być przeznaczona. W umowie powinno też być określone, na jaki czas jest zawarta, jeśli na nieokreślony to również należy podać okres jej wypowiedzenia. Umowa to dokument, na który powinny zgodzić się obie strony. Jeśli najemca chce dokonać modyfikacji w umowie, to powinien o tym poinformować.

Drugą formą udostępnienia nieruchomości jest umowa użyczenie. Szczególnie przydatna dla osób, które chcą wynająć uchodźcom lokal za darmo. Użyczenie polega na bezpłatnym przekazaniu nieruchomości, użyczający nie pobiera z tego tytułu żadnych opłat. Stronami w takiej umowie są użyczający i biorący. Umowa użyczenia jest bardzo podobna do umowy najmu. Również określa się tam strony umowy, przedmiot, opis przedmiotu, czas trwania umowy oraz prawa i obowiązki stron, choć w tym przypadku jest inny zakres. Biorący ma obowiązek używać użyczonego lokal zgodnie z przeznaczeniem i regulować opłaty. Odpowiada on również za szkody powstałe w nieruchomości i ponadnormatywne zużycie lokalu.

Warto skorzystać z dostępnych wzorów lub usług agencji pośrednictwa, która pomoże ją przygotować. W goldhaus.pl świadczymy usługi doradztwa, więc jeśli ktoś nie jest pewny jak zorganizować stronę formalną najmu, może nam to zlecić.

Czy jako wynajmujący powinniśmy zgłosić fakt wynajęcia nieruchomości obcokrajowcowi? Czy meldunek jest obowiązkowy?

Meldunek dla osób spoza UE jest obowiązkowy, jeśli chcą w Polsce przebywać dłużej niż 30 dni. Wniosek o zameldowanie powinni złożyć do 4. dnia po przybyciu do Polski. Zameldowanie w danym miejscu nie powinno być dłuższe niż okres, na jaki mają prawo przebywać w Polsce. Nie wszystkie te wymogi dotyczą uchodźców z Ukrainy, ponieważ polski rząd ogłosił, że granicę podczas wojny na Ukrainie można przekraczać bez stosownych dokumentów i nie ma obowiązku rejestracji w punktach recepcyjnych po przekroczeniu granicy polsko-ukraińskiej.

Jednak ja bym nie podpisywał żadnych umów z osobami, które nie będą się chciały wylegitymować choćby paszportem, czy innym dokumentem tożsamości. Poprosiłbym taką osobę, aby zgłosiła się do stosownego punktu, gdzie może zgłosić i zalegalizować pobyt w Polsce. Dopiero po takiej wizycie w urzędzie i uzyskaniu przez uchodźcę stosownych dokumentów, wynajmowałbym im mieszkanie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed wynajmem?

Wielu wynajmujących pyta o źródło dochodów, tj. możliwości pokrywania opłat za wynajęte mieszkanie. Często chcą zobaczyć zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. W przypadku osób z zagranicy ważne jest sprawdzenie, czy są w Polsce legalnie. Standardowo uchodźcy, powinni dysponować paszportem i mieć dokument – TZTC (tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca), potwierdzający tożsamość oraz uprawniający do pobytu w Polsce. Po zakończeniu procedur związanych z nadaniem statusu uchodźcy otrzymują karty pobytu.

W przypadku uchodźców, wobec których polski rząd nie zniósł obowiązków dokumentowych i rejestrowania, powinni mieć dokumenty potwierdzające tożsamość wydane w Polsce.

Pamiętajmy też, że każda osoba, która legalnie i za naszą zgodą najmuje naszą nieruchomość w celach mieszkaniowych, jest chroniona przed eksmisją. Ochrona ta nie dotyczy umów najmu okazjonalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak wynająć mieszkanie uchodźcom z Ukrainy? Ekspert radzi, jaką umowę warto podpisać - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto