Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zachęcać dzieci do czytania książek. Porady ekspertów

Jerzy Jastrzębski
Jerzy Jastrzębski
Anna Czachorowska dyrektor Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie opowiada o czytaniu dzieciom. Radzi jak zachęcać dzieci, aby czytały i zawsze pamiętały o książkach i bibliotece.

Jak przygotowywać przyszłych czytelników. Co muszą robić rodzice, dziadkowie i wszyscy odpowiedzialni za wychowanie aby książki mogły konkurować ze współczesnymi elektronicznymi gadżetami.

Atrakcyjny kącik dla dzieci w bibliotece
Nasza Biblioteka przystąpiła do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w roku 2005. Początkowo biblioteczna akcja raczkowała. W 2006 roku Biblioteka otrzymała większy lokal, więc w pierwszej kolejności zorganizowano Kącik Malucha. Zakupiono małe regały , na których ustawiono duże ilości nowych, kolorowych książek. Kolekcja ta, cały czas wzbogaca się, bowiem stało się już tradycją, że w każdym miesiącu przychodzą do nas grupy przedszkolaków (ok. 200 dzieci). Zakupujemy do biblioteki i zachęcamy rodziców do zakupów do domu, do rodzinnego czytania. Wybrane książki są adresowane do dziecka, zrozumiałe i ciekawe dla niego, dostosowane do wieku i wrażliwości dziecka, napisane lub tłumaczone piękną polszczyzną, promujące wzorce właściwych postaw. Uczestniczymy w akcji „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku.” Przychodzą do nas dzieci z przedszkola i wypożyczają dla całej grupy kilka książeczek. Dzieci czteroletnie zapoznawane są z działalnością biblioteki, katalogiem i księgozbiorem dziecięcym. Zachęcamy, żeby również przychodziły do nas z rodzicami i zakładały indywidualne karty czytelnika dla siebie. Dzięki tym dzieciom z przedszkola, pozyskaliśmy w ten sposób również czytelników dorosłych. Staramy się organizować spotkania dla wszystkich grup społecznych, ale z największym naciskiem na dzieci. Przez miesiące wakacyjne trwa akcja „Lato z książką”. Organizujemy „Letni kiermasz książek. Włączamy się do akcji „Przynieś książkę do biblioteki”. Jest zawsze przygotowany regał. Wywieszamy też plakat ze „Złotą listą” książek, oferowaną przez Fundację ABCXXI. Według tej listy, sukcesywnie nabywamy wymienione tytuły do biblioteki i zachęcamy rodziców do prywatnych zakupów.

Znani czytają dzieciom i zachęcają do czytania
Częstym naszym gościem jest Hanna Niewiadomska, Anna Kaca, czy Marek Dąbrowski. W poprzednich latach kilkakrotnie była Krystyna Czubówna, czytając zarówno najmłodszym jak i starszym dzieciom. Wioletta Piasecka(zawsze w stroju wróżki), Agnieszka Frączek, Grzegorz Kasdepke, Aga Szczepańska czy Stanisław Grabowski. Conrado Moreno nie tylko czytał dzieciom, ale opowiadał o swojej ojczyźnie – Hiszpanii i uczył podstawowych kroków flamenco. W tym roku, dzieciom czytał poeta i przyjaciel księdza J. Twardowskiego - Stanisław Grabowski. Były również spotkania przeznaczone dla dzieci z klas 0-3 (poetka Marianna Olkowska) oraz dla klas starszych (poetka i pisarka Barbara Sitek –Wyrembek). Dla gimnazjalistów z naszej Gminy zorganizowaliśmy spotkanie z „Ciotką Książkulą”, czyli znaną dziennikarką radiową i telewizyjną, Małgorzatą Berwid. Dziennikarka przeprowadziła warsztaty telewizyjne, które zakończyły się rozmową o czytaniu książek, o ulubionych lekturach. W tym roku, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, naszym maluchom czytał Jarosław Chodorski wójt gminy Jabłonna, była też poetka dla dzieci- Hanna Niewiadomska, a dla całych rodzin zaproponowaliśmy spektakl teatralny Bajki J. De La Fontaine, czyli co dwie głowy to nie jedna.

Czytając nawiązujemy do wydarzeń z kalendarza
W styczniu urodziła się Joanna Papuzińska, profesor literatury, autorka znakomitych książek i wierszy dla dzieci. Prezentujemy więc m.in. Rokisia czy Naszą mamę czarodziejkę. W styczniu urodził się także Kornel Makuszyński, prozaik, poeta, krytyk teatralny. Przypominamy jego Koziołka Matołka, Awantury i wybryki małej małpki – Fiki Miki . W tym samym miesiącu jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Na początku robione były dekoracje przedstawiające dziadków a w koszyczku babci dzieci znajdowały książeczki Nasza babcia Ilse Kleberger czy Dziadek na huśtawce Renaty Piątkowskiej. W lutym swoje urodziny obchodzi znana poetka – Dorota Gellner, więc czytamy jej Bajeczki z miasteczka czy śpiewamy wspólnie jej piosenkę Zuzia – lalka nieduża. Świętujemy również Walentynki, więc stosownie do tradycji czytanie połączone z grą w kalambury czy wycinanie serduszek. Na Dzień Wiosny, zapraszamy animatorkę kultury Małgorzatę Karasińską i organizujemy Pożegnanie Zimy. W marcu jest Światowy Dzień Wody. Czytamy dzieciom fragmenty książek, w których woda jest skarbem, bez którego nie ma życia. Z kolei 25 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. W ramach akcji, zorganizowanej przez Bibliotekę - „Dzieci – Dzieciom” - zapraszamy do Sali Lustrzanej GCKiS dzieci ze szkoły i dzieci z przedszkola. Jedni dla drugich przygotowują mini przedstawienie teatralne.

Na początku kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci i jednocześnie urodziny Jana Ch. Andersena. Czytamy dzieciom jego piękne baśnie i rozmawiamy o ich bohaterach oraz o życiu tego słynnego na cały świat pisarza. W tym samym miesiącu, 23-go, obchodzimy uroczyście Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Pamiętamy o urodzinach pierwszego polskiego noblisty, Henryka Sienkiewicza. Dla starszych dzieci czytamy fragmenty jego powieści, mówimy o jego życiu i twórczości. Dzień Matki, więc królują wiersze i opowiadania dla mam. Od 29 maja do 5 czerwca trwa (w tym roku już XV-y, pod hasłem Czytanie Uskrzydla) Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Przychodzą do nas grupy przedszkolaków i z Klubu Malucha, zarówno do Biblioteki w Jabłonnie jak i w Chotomowie.

We wrześniu pasujemy na czytelnika, naszych nowych, małych czytelników. Nie zapominamy o Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka. Wówczas, oprócz ciekawych opowieści jest czas na coś słodkiego W październiku obchodzimy Dzień Nauczyciela, więc z tym świętem jest związane czytanie dzieciom. W dniu 5 listopada, w Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek, zapraszamy animatorkę wraz z rekwizytami- pacynkami i pluszakami. Na dzień 11 listopada, a więc w Święto Niepodległości preferowane są pieśni patriotyczne i legionowe, dla najmłodszych Katechizm polskiego dziecka Wł. Bełzy. W Światowy Dzień Życzliwości rozmawiamy z dziećmi o tej wartości, jako składowej szacunku, solidarności i przyjaźni, bezinteresownego dobra, którym możemy obdarzyć innych. Wybieramy do czytania książki, w których pokazane są różne aspekty życzliwości. Pamiętamy w naszych działaniach o Dniu Pluszowego Misia. W grudniu oczywiście Mikołajki, więc czytanie związane z tematem. Jest okazja do poczytania książek Gościnnego i Sempe o przygodach Mikołajka i jego kolegów. Zachęcamy do zakupów tych książek pod choinkę. W tym samym miesiącu jest też obchodzony Dzień Osób Niepełnosprawnych, więc albo do nas przychodzą uczniowie ze szkół specjalnych albo my ich odwiedzamy. W miesiącu grudniu akcją „Zima z książką”, rozpoczynamy trzymiesięczny (XII, I, II) cykl spotkań z książką. Kończymy „Pożegnaniem zimy” i od wiosny kolejne spotkania, które zgodnie z naszym kalendarium umilają czas naszym milusińskim. Oczywiście czas z książką. Głośne czytanie stało się nie tylko modne, ale przede wszystkim powszechne. Dziś już nikogo nie trzeba przekonywać o korzyściach, jakie odnoszą najmłodsi z obcowania z literaturą, a hasła głoszone przez kampanię Cała Polska czyta dzieciom zyskały miano ponadczasowych.

Bo w zwykłym czytaniu jest niezwykła moc
Małgorzata Berwid członek Rady Programowej Fundacji XXI ABC „Bo w zwykłym czytaniu, jest niezwykła moc. Ja tego doświadczyłam i moje starsze dzieci również dlatego mając taki bagaż doświadczeń, z radością przyłączyłam się do p. Ireny Koźmińskiej w 1999 roku i pomagałam współtworzyć kampanię „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Wiedziałam, że musimy zrobić wszystko, aby nasze dzieci chętnie przez całe życie czytały, bo wtedy naprawdę będą mądre szczęśliwe i wykształcone. To jest ich kapitał na całe życie. Ale żeby chciały czytać muszą je polubić, i to było nasze zadanie; wymyślanie różnych sytuacji, w których czytanie kojarzy się z przyjemnością , radością. Bo to Moi Drodzy jest najważniejsze.”http://pl.blastingnews.com/kultura/2016/06/malgorzata-janina-berwid-o-czytaniu-dzieciom-00992453.html

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto