Częściej niedojadaj © Khamkhor/unsplash.com
[3/12]

Częściej niedojadaj

Choć swego czasu wiele mówiło się o wydłużającym życie działaniu ograniczenia kalorii, do dziś kwestia ta nie doczekała się jednoznacznego rozstrzygnięcia. Wszystko wskazuje jednak na to, że reakcje obserwowane u zwierząt są takie same, jak u człowieka.

Z badań wynika, że zmniejszenie dziennego spożycia energii o 10-50 procent może powodować zwiększenie maksymalnej długości życia. Chodzi o wartość możliwą do osiągnięcia – bo o faktycznym czasie jego trwania decyduje wiele innych czynników. Jednak nawet obserwacje długowiecznych społeczności ludzkich potwierdzają, że niedojadanie wiąże się z rzadszymi chorobami i dłuższym życiem.

Niewielkie niedobory kalorii (ale nie składników odżywczych) to sposób na życie bez nadmiaru tkanki tłuszczowej, która produkuje związki zapalne – a na tle zapalnym rozwija się większość skracających życie chorób cywilizacyjnych.

Wyniki badań sugerują przy tym, że u człowieka korzystne jest ograniczenie kalorii w późniejszym życiu, ale nie na jego początku. Zamiast jednak prowadzić długotrwałe i mało etyczne prace na ludziach, naukowcy zaczęli przyglądać się biochemicznym wskaźnikom wieku. Uczestnicy przeprowadzonego badania mieli zmniejszyć spożycie kalorii o 25 procent na okres 2 lat, przy czym udało się osiągnąć redukcję rzędu 12 proc.

Po każdym roku badań biologiczny wiek komórek niedojadających osób był o 0,11 roku większy niż wcześniej, podczas gdy w grupie kontrolnej (nie stosującej diety) wzrastał o 0,71 roku.

Czy to znaczy, że trzeba chodzić głodnym? Nie, odkąd wynaleziono tzw. przerywane posty, czyli dietę naprzemienną. Naśladuje ona efekty głodówki, nie obciążając tak organizmu jak całkowite niejedzenie, i jest całkiem wygodna w stosowaniu (a przy tym naprawdę odchudza).

W dążeniu do długowieczności ogromne znaczenie mają codzienne przyzwyczajenia i nawyki. O ile jednak wiemy mniej więcej, co skraca nam życie, czy możemy postępować tak, by je wydłużać? Jak najbardziej! Dowiedz się, w jaki sposób żyć dłużej (i zdrowiej).

Najnowsze wiadomości

reklama