Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka będzie przyszłość lotniska Chopina? W czerwcu poznamy "2 lub 3" warianty

Redakcja
Szymon Starnawski
Choć lotnisko Chopina bije kolejne rekordy, jego przyszłość wciąż nie jest znana. Przypomnijmy, że miejsce lotniska ma zająć Centralny Port Komunikacyjny, który zacznie działać w 2027 r. Co wtedy stanie się z warszawskim lotniskiem? Oficjalnych planów wciąż nie ma.

Centralny Port Komunikacyjny powstanie na terenie trzech gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki, czyli na północ od autostrady A2. Spółka, która wybuduje lotnisko, chce zakupić tereny rolnicze, które w dużej mierze są obecnie niezabudowane. Całe lotnisko zajmie 66 km kw., ale w pierwszym etapie (terminale oraz dwa pasy startowe) wystarczy połowa tego terenu.

Przepustowość infrastruktury lotniczej ma sięgać 90 operacji lotniczych na godzinę, czyli ponad dwa razy więcej, niż dziś może obsłużyć Lotnisko Chopina. Lotnisko ma docelowo obsługiwać 100 mln pasażerów rocznie. Pierwszy samolot z Baranowa ma odlecieć w połowie 2027 roku.

Zobacz również:

Centralny Port Komunikacyjny. Nowe pomysły na superlotnisko ...

Jaki rząd ma pomysł na lotnisko Chopina?

Na razie trudno spekulować na temat tego, jaki los czeka lotnisko Chopina po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Obecnie jest ono jedynym przesiadkowym lotniskiem w Polsce, i ma zupełnie inny charakter oraz funkcje niż inne porty lotnicze w kraju, będące z założenia lotniskami regionalnymi. Już dziś jego głównym celem jest wytworzenie maksymalnego ruchu przesiadkowego, który docelowo przejmie CPK.

- Jest za wcześnie, by mówić o przyszłości lotniska Chopina. W czerwcu podamy 2 lub 3 warianty dotyczące jego dalszego funkcjonowania - poinformował 25 lutego pełnomocnik ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, Marcin Horała, donosi rynek-lotniczy.pl. - Pewne jest tylko to, że nie będzie ono funkcjonować w obecnym kształcie, to znaczy nie będzie już największym przesiadkowym lotniskiem w Polsce. W sposób naturalny tę funkcję przejmie CPK - dodaje.

- Jakie będą dalsze losy stołecznego portu, o tym zdecyduje rząd - mówił dyrektor lotniska Chopina na wtorkowej konferencji prasowej.

Rekordowy początek 2020 r.

- To rekordowy styczeń w historii portu pod względem liczby obsłużonych pasażerów - informowali tydzień temu przedstawiciele największego warszawskiego portu lotniczego. W styczniu z lotniska skorzystało łącznie 1,350 mln. pasażerów. Jest to o 13,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ruchu międzynarodowym obsłużono 1,214 mln osób (o 13,7 proc. więcej), zaś w krajowym 136 tys. (8.6 proc. więcej).

Z ruchu tradycyjnego skorzystało 1,022 mln. pasażerów (wzrost o 12,9 proc.), z niskokosztowego 220 tys. (wzrost o 10,8 proc.), a z czarterowego 108 tys. (wzrost o 1,3 proc.). Znaczna większość pasażerów, bo aż 56,6 proc., podróżowało w strefie Schengen, a 43,4 proc. wybrało destynacje do krajów Non-Schengen.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto