Szczoteczka manualna © StockSnap/pixabay.com
[2/12]

Szczoteczka manualna

Najpopularniejszy rodzaj szczoteczki do zębów jest dostępny w dziesiątkach, jak nie setkach wersji. Dostępne są produkty z włosiem o różnej twardości, którą należy dostosować do jakości szkliwa nazębnego, techniki mycia (głównie siły nacisku) i zdrowia dziąseł, a także o różnej wielkości główki czy szerokości rączki, którą warto wybrać odpowiednio do sposobu jej chwytania i manewrowania w jamie ustnej.

Zaletą ręcznej szczotki jest niska cena, wynosząca od kilku do kilkunastu złotych. Dla lepszego czyszczenia warto jednak zainwestować nieco więcej w produkt wyposażony w kilka rodzajów włosia, najlepiej ułożonego pod różnymi kątami, oraz gumowe wypustki (dostępne są też szczotki z włosiem pokrytym granulkami gumy). Wadą szczoteczki manualnej jest konieczność zastosowania odpowiedniej techniki, by uzyskać optymalną jakość czyszczenia zębów, a w porównaniu z tą soniczną – słabe usuwanie osadów w okolicach przestrzeni międzyzębowych.

Niemal każdy Polak ma próchnicę, a najlepszym sposobem profilaktyki tej choroby jest regularne mycie zębów. Jaką więc wybrać szczoteczkę? Lepsza jakakolwiek niż żadna, ale jeśli już porównywać dostępne rodzaje, warto rozważyć kilka kwestii. Podpowiadamy, jakie są zalety i wady 10 popularnych typów szczotek i przyrządów do higieny jamy ustnej.

Najnowsze wiadomości

reklama