Szczoteczka soniczna © Klaus Hoffmann/123RF
[4/12]

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna to urządzenie elektryczne, ale działające na innej zasadzie niż popularne przyrządy z obrotową głowicą. Jej końcówka przypomina zwykłą szczoteczkę manualną, jednak dzięki zastosowaniu ultradźwięków włosie wykonuje ruchy oscylacyjne, co pozwala osiągnąć doskonałe efekty myjące. Powoduje bowiem powstawanie bąbelków powietrza, które wraz z pastą dostają się między zęby, a także odrywanie się zanieczyszczeń i osadów ze szkliwa. Działanie to dotyczy również przestrzeni międzyzębowych oraz linii dziąseł – przy odpowiedniej technice mycia nie stwarza zagrożenia ich podrażnieniem. Szczoteczką soniczną należy myć zęby w specyficzny sposób: zamiast szorować, główkę należy przesuwać powoli ruchem wymiatającym.

Koszt sonicznej szczoteczki do zębów to od ok. stu złotych nawet do powyżej tysiąca, przy czym najdroższe modele wyposażone są np. w urządzenia do sterylizacji końcówek za pomocą promieni UV. Również końcówki do takich szczoteczek są droższe niż do tych elektrycznych, a cena zależy nie tylko od marki, ale również od rodzaju. Za tą o działaniu wybielającym trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. Jest to jednak inwestycja opłacalna, bo korzystając z takiego produkty można oszczędzić na dentyście, np. uniknąć konieczności usuwania kamienia nazębnego. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze urządzenie ultradźwiękowe nie oczyści w stu procentach szkliwa między zębami, dlatego niezależnie od wyboru szczotki zawsze trzeba stosować nitkę do zębów.

Niemal każdy Polak ma próchnicę, a najlepszym sposobem profilaktyki tej choroby jest regularne mycie zębów. Jaką więc wybrać szczoteczkę? Lepsza jakakolwiek niż żadna, ale jeśli już porównywać dostępne rodzaje, warto rozważyć kilka kwestii. Podpowiadamy, jakie są zalety i wady 10 popularnych typów szczotek i przyrządów do higieny jamy ustnej.

Najnowsze wiadomości

reklama