Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble – "Officium novum"

Andrzej Hajdasz
Andrzej Hajdasz
materiały prasowe organizatora koncertu
We czwartek 13 października 2011 roku o godzinie 21.00 w kościele OO. Dominikanów w Poznaniu wystąpi Jan Garbarek, znakomity norweski saksofonista, reprezentujący jazz i muzykę świata.

Jan Garbarek gra w klubach, na scenie, w filharmonii i w kościele. Jego muzyka przełamuje granice między kulturami, epokami historycznymi i stylami muzycznymi Nazwisko wskazuje na polskie korzenie - jego ojciec był z pochodzenia Polakiem, trudno jednak mówić o jakichś ścisłych związkach artysty z Polską.

W roku 1970 wydał swoją pierwszą płytę w monachijskim ECM, z którą to wytwórnią współpracuje do dziś. Jak wskazuje na to sam tytuł pierwszego krążka "Afric Pepperbird", pobrzmiewają w niej nuty inspirowane muzyką Czarnego Kontynentu. W latach siedemdziesiątych był członkiem tzw. Kwartetu Europejskiego. Lata osiemdziesiąte odcisnęły się w jego twórczości wpływami muzyki etnicznej - na nagrywanych wtedy płytach słychać inspirację klimatami muzyki skandynawskiej, azjatyckiej i arabskiej.

Jan Garbarek wystąpi w Poznaniu z kwartetem wokalnym "The Hilliard Ensemble", wykonującym utwory muzyki średniowiecznej, wśród których szczególne miejsce zajmuje chorał gregoriański. Piątym głosem wzbogacającym brzmienie kwartetu wokalnego jest dźwięk saksofonu Jana Garbarka. Ich współpraca zaczęła się w roku 1993, kiedy to wydali płytę "Officium". Potem w roku 1998 wydali drugi album "Mnemosyne", a w 2010 roku kolejny "Officium Novum".

Pierwsza z tych płyt spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem tak krytyków, jak i publiczności. Została okrzyknięta wybitnym wydarzeniem muzycznym. Manfred Eicher, szef monachijskiej wytwórni muzycznej ECM, wspomina, że nie spodziewał się sukcesu. Tak on, jak i sami muzycy obawiali się raczej zarzutów o niedorzeczność połączenia chóralnej muzyki sakralnej z improwizacjami na saksofonie. Sukces przerósł wszelkie oczekiwania. Jan Garbarek śpiewa barwą i dźwiękiem saksofonu, wszystko współbrzmi tak dobrze, że trudno odróżnić wokal od rejestru instrumentu, bowiem saksofon sopranowy Jana Garbarka wydaje się śpiewać - pisze Piotr Iwicki ("RUAH, Magazyn Muzyczny", Nr 8, 1999). "New York Observer" odnotował, że album ten miał swój udział w "zniesieniu wszelkich podziałów między jazzem a klasyką, sferą sacrum a profanum, muzyką dawną a współczesną". Drugi podwójny album był kontynuacją a zarazem rozwinięciem projektu, na którym obok muzyki średniowiecznej pojawiły się także utwory współczesne.

"Officium novum", trzecia płyta Jana Garbarka i kwartetu wokalnego "The Hilliard Ensemble", nagrana została w klasztorze St. Gerold. Znajdują się na niej utwory tradycyjnej muzyki ormiańskiej, z którą wykonawcy zetknęli się podczas podróży na Kaukaz. Muzycy natrafili tam na opracowania tradycyjnych pieśni sakralnych autorstwa etnomuzykologa i kompozytora Komitasa Vardapeta (1869-1935). Poznali również muzykę bardów kaukaskich. Na płycie odnaleźć można też utwór "Most Holy Mother of God" Arvo Pärta, śpiewy bizantyńskie, dwa utwory Jana Garbarka.

W kościele OO. Dominikanów wystąpią:
Jan Garbarek - saksofony sopranowy i tenorowy

The Hilliard Ensemble w składzie:
David James - kontratenor
Rogers Covey-Crump - tenor
Steven Harrold - tenor
Gordon Jones - baryton

miejsce: kościół OO. Dominikanów, Poznań, al. Niepodległości
czas: Czwartek, 13 października 2011 r., godz. 21.00

przygotowano na podstawie materiałów organizatora koncertu

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto