Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Karski - Człowiek Wolności. Wystawa w łukowskiej bibliotece

Jerzy Kirzyński
Jerzy Kirzyński
„ Gdybyście chcieli przeczytać o człowieku bardziej odważnym i honorowym niż Jan Karski, nie miałbym pojęcia, kogo polecić” - wyznał amerykański autor historycznych powieści szpiegowskich Alan Furst.

Jan Karski (wł. Jan Romuald Kozielewski) ur. 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi, zm. 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.

W międzywojennej Polsce ukończył prawo, studium dyplomacji oraz szkołę podchorążych. Podczas wojny działał w konspiracji, został emisariuszem władz Państwa Podziemnego.

Ryzykując własne życie dwukrotnie przedostawał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady.

Aresztowany przez Gestapo. Po próbie samobójczej trafił do szpitala więziennego skąd został zabrany w akcji ZWZ.
Sporządził wstrząsający raport o nazistowskich zbrodniach, zagładzie Żydów. Przemierzając Europę, Amerykę spotkał się z ministrem spraw zagranicznych rządu brytyjskiego, z prezydentem USA.

Usiłował obudzić sumienie świata. Jego dramatyczne apele o ratunek dla narodu żydowskiego, jak wiemy, nie przyniosły rezultatów.

Po wojnie obronił doktorat na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, gdzie przez ponad czterdzieści lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu. Wśród jego studentów był przyszły prezydent USA Bill Clinton.

Jan Karski napisał wiele książek. „Tajne państwo”, które ukazało się w Ameryce w 1944 r. ułatwiało poznanie i zrozumienie historii Polski czasu II Wojny Światowej, Holokaustu i mechanizmów ludobójstwa.

Otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, uhonorowano go tytułem “Sprawiedliwego wśród Narodów Świata". Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.

- "Wszyscy chcielibyśmy sobie wyobrażać, że próbowalibyśmy zatrzymać Zagładę. (…) Jednak spośród dwóch miliardów ludzi żyjących w czasie drugiej wojny światowej dokonał tego tylko jeden człowiek: polski kurier Jan Karski"– napisał prof. Timothy Snyder w recenzji biografii Karskiego, autorstwa Jana Żbikowskiego.

Przypomnijmy, że rok 2014 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polski Walczącej.

„ Jan Karski- Człowiek Wolności” - pod takim hasłem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie urządzono wystawę poświęconą bohaterskiemu emisariuszowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jan Karski - Człowiek Wolności. Wystawa w łukowskiej bibliotece - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto