Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Jan Luksemburski” w barwnych odsłonach

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Wojciech Iwańczak, Jan Luksemburski. Dzieje burzliwego żywota i bohaterskiej śmierci króla Czech i hrabiego Luksemburga w 21 odsłonach, Biografie Słynnych Ludzi, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2012
Wojciech Iwańczak, Jan Luksemburski. Dzieje burzliwego żywota i bohaterskiej śmierci króla Czech i hrabiego Luksemburga w 21 odsłonach, Biografie Słynnych Ludzi, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2012 Okładka książki
Na rynku pojawiła się książka poświęcona niezwykle intrygującej postaci sceny politycznej średniowiecza, Janowi Luksemburskiemu. Zdaniem autora Wojciecha Iwańczaka, mediewisty, jego życiorys to gotowy scenariusz na pasjonującą opowieść filmową.

Wśród nowości wydawnictwa PIW pojawiła się książka profesora Wojciecha Iwańczaka o Janie Luksemburskim (1296–1346), królu Czech (1310–1346), hrabim Luksemburga (1309–1346) i tytularnym królu Polski (1310–1335). Żywot tego władcy obfituje w wiele sensacyjnych zdarzeń, co prowadzi autora do spostrzeżenia, iż „liczba faktów, jakie zmieścił w swej 50-letniej ziemskiej wędrówce, mogłoby z powodzeniem obdzielić kilka biografii”. Z tego też względu zaproponował opowieść innowacyjną, polegającą nie na opowieści według ciągu chronologicznych kolei losów, lecz w poszczególnych odsłonach, które ukazują różne oblicza i wcielenia tej kontrowersyjnej postaci. Jednocześnie autor weryfikuje różne o niej przekazy, gdyż historyk zmuszony jest w tym wypadku do uporania się z legendą i mitami, związanymi tak z działalnością, jak i „życiem po życiu” awanturniczego władcy.

Z pewnością czytelnika polskiego zainteresuje postać uzurpatora do polskiego tronu z racji powiązań dynastycznych z Przemyślidami, władcy-rycerza, kultywującego rycerskie obyczaje i ceremoniały na praskim dworze, uczestnika trzech krzyżackich krucjat przeciw Saracenom Północy (Litwinom). Rozpoznanie roli, jaką odegrał on w polskiej historii, daje możliwość pełniejszego zrozumienia dziejów Polski. Pierwszą jego interwencją w sprawy polskie był udział w buncie mieszczaństwa niemieckiego w Krakowie pod wodzą wójta Alberta (1311-1312). Wejście w świat historycznych knowań, które decydowały o losach polskich, odsłania też kulisy działań Zakonu Krzyżackiego. Wejrzenie to pozwala ujrzeć z bliska, jak w końcu 1328 roku Jan Luksemburski ruszył wraz z Krzyżakami przeciwko Litwie, która była w sojuszu z Łokietkiem, czy jak w Toruniu zawarł układ sojuszniczy z Krzyżakami, nadając im jako król Polski, Pomorze Gdańskie, co wzmocniło krzyżackie prawa do tej dzielnicy. Poznanie dziejów Jana Luksemburskiego wprowadza też w świat historii zachodniej Europy. Biograficzne ujęcie pozwala dostrzegać w nim postać łączącą dwa światy - Wschód i Zachód.

Prezentacja aktywności Jana Luksemburskiego obejmuje rozległy obszar Europy, co pozwala na wędrówkę po średniowiecznej Francji, Italii, Austrii, krajach nadbałtyckich. Autor specjalizujący się w dziejach późnośredniowiecznej Europy ukazuje również różne oblicza bohatera funkcjonującego na wielu poziomach: w polityce, w dyplomacji, w wojnie, w turniejach, w życiu dworskim. Narracja w kolejnych odsłonach pozwala pokazać go w odmiennych perspektywach i kontekstach, w poszczególnych ważnych momentach historycznych. Celem zasadniczym biografii jest prezentacja „dziecięcia wieku”, czyli zrekonstruowanie warunków, które ukształtowały postać. Ukazanie jej fenomenu daje wgląd w dyskusje, jakie się wokół niej toczą. Jan Luksemburski doczekał się sprzecznych ocen tak dawniej, jak i współcześnie. Wojciech Iwańczak postuluje, by tak złożoną i bogatą osobowość widzieć w jej wielokształcie i nie przyjmować uproszczonych ocen. Jego książka umożliwia zatem wyjście poza powierzchowne i stereotypowe ujęcia życia tej bulwersującej postaci. Skłania do osobistych przemyśleń na temat jego żywota.

Można sądzić, że w czasach współczesnego renesansu zainteresowania średniowieczem film o Janie Luksemburskim jest już kwestią czasu. Do jego powstania w znaczącym stopniu przyczynić się może biografia tej postaci autorstwa Wojciecha Iwańczaka. Autor zaznacza w niej, że dzieje owego władcy można przedstawić na wiele sposobów, a każdy z nich cieszyć się będzie zainteresowaniem. Wskazuje na to jego obecność w różnych kulturach. Przejawia się ona od XV wieku licznymi wątkami w literaturze europejskiej, a zatem funkcjonowaniu w różnych krajach. Historyczna opowieść biograficzna Jan Luksemburski. Dzieje burzliwego żywota i bohaterskiej śmierci króla Czech i hrabiego Luksemburga w 21 odsłonach pozwala zrozumieć źródła popularności jego dziejów.

Wojciech Iwańczak, Jan Luksemburski. Dzieje burzliwego żywota i bohaterskiej śmierci króla Czech i hrabiego Luksemburga w 21 odsłonach, Biografie Słynnych Ludzi, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2012, s. 382.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto