Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Jarmark Królewski" w Radziejowie

Redakcja
Leszek Kalicki jest wnukiem znanego gawędziarza, poety ludowego Józefa Prusinowskiego(1912-1998) działacza Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie, współzałożyciela i aktywnego za życia członka zespołu folklorystycznego “Kujawy”. Leszek Kalicki jest hi
Leszek Kalicki jest wnukiem znanego gawędziarza, poety ludowego Józefa Prusinowskiego(1912-1998) działacza Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie, współzałożyciela i aktywnego za życia członka zespołu folklorystycznego “Kujawy”. Leszek Kalicki jest hi
Królewski Jarmark w Radziejowie na trwałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych powiatu radziejowskiego i jak zawsze przyciąga tłumy. Ciekawa i różnorodna formuła imprezy sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W przededniu inscenizacji legendarnej bitwy stoczonej pomiędzy Zakonem Krzyżackim, a wojskami Władysława Łokietka we wrześniu 1331 pod Płowcami, odbywa się w Radziejowie na rynku Jarmark Królewski, to żywe spotkania z historią, z obyczajami wczesnopiastowskimi. Od kilku lat w Radziejowie – jest to doroczne święto rękodzielników, lokalnych artystów, rzemieślników, przedsiębiorców, wystawców i samych mieszkańców .

W dniu 16 sierpnia 2014 roku na XIII już Jarmark Królewski, podobnie jak w latach poprzednich organizatorzy przygotowali niezwykle atrakcyjny program obchodów. Było uroczyste otwarcie Jarmarku Królewskiego na Rynku Radziejowskim. Zagrzmiały salwy z hakownic i piszczeli. Powitano rycerzy, którzy zaprezentowali się zgromadzonym. Odbyły się : prezentacja ekwipunku rycerskiego; pokazy fechtunku i formacji zbrojnych; zabawy plebejskie: tańce średniowieczne, gry i zabawy dla dzieci; Turniej łuczniczy i rzutu oszczepem. Rywalizowano na Rynku Radziejowskim w Turnieju rycerskim "O miecz „Radziejowskiego Fundatora". Na boisku przy ul. Polnej odbył się pokaz rycerski turniejowej jazdy konnej.

W godzinach wieczornych przy blasku pochodni nastąpił przemarsz uczestników ulicami miasta, wręczono nagrody wieńczące zmagania turniejowe, wystąpili włodarze miasta i zaproszeni goście. Zaprezentowano Rys wydarzeń z 1331 roku. Jarmark zakończył uroczysty apel, Bogurodzica, salwa z hakownic i piszczeli .W czasie trwania Jarmarku wystawiono kramy z jadłem, napitkami i wyrobami rękodzieła. Była także możliwość wejścia na wieżę strażacką przy ul. Kościuszki i obejrzenia panoramy Radziejowa i okolicy. Wielu mieszkańców Radziejowa i nie tylko uczestniczyło w tym Jarmarku.

A oto reportaż z tej imprezy.
Album fotek
Pokaz slajdów

W dniu 17 sierpnia 2014 roku kolejna inscenizacja legendarnej bitwy pod Płowcami. To tu w roku tysiąc trzysta trzydziestym pierwszym Krzyżacy zorganizowali dwie łupieżcze wyprawy w nasz region. Miały one niezwykle brutalny charakter, płonęły wsie i pola, rabowano kościoły i klasztory.

Podczas drugiej z nich natknęli się na wojska polskie, z królem Władysławem Łokietkiem na czele. Doszło do bitwy w otwartym polu. Była ona bardzo krwawa, straty obu stron podobnie wysokie. Krzyżacy ustąpili z pola, na pobojowisku pozostali Polacy. Wedle średniowiecznych obyczajów, to oni więc byli tryumfatorami starcia.

Było to pierwsze zwycięstwo nad niepokonanymi dotąd wojskami zakonnymi. Płowce, w których król Władysław Łokietek odniósł zwycięstwo nad Krzyżakami były wsią królewską należącą do mocarstwa radziejowskiego. Majątek ten w roku 1555 został darowany Rafałowi Leszczyńskiemu, staroście radziejowskiemu. Płowce miały od najdawniejszych czasów kościół parafialny skasowany przez wymienionego Rafała Leszczyńskiego, apostatę. Po śmierci męża pozostała wdowa zwróciła kościół i poczyniła starania o powrót księdza katolickiego. Z czasem jednak parafia ta przyłączona została do Witowa, do której po dzień dzisiejszy należy.

Warto przypomnieć, że Radziejów jest jednym z ciekawych historycznie, a także jednym z najstarszych miast na Kujawach . Historia tego miasta, oprócz znaczenia politycznego (jako miejsce sejmików dla województwa brzesko-kujawskiego i inowrocławskiego), to przede wszystkim historia klasztoru franciszkańskiego. Inicjatorem fundacji klasztoru był książę brzesko-kujawski, Władysław Łokietek.

Władysław Łokietek pomny życzliwości franciszkanów krakowskich, którzy ukryli go i ocalili mu życie podczas walki o tron małopolski, powziął myśl odwdzięczenia się zakonowi poprzez nową fundację. Wzrok jego padł na Radziejów leżący w jego księstwie. Fundację książęcą potwierdzono na kapitule prowincjalnej w Opolu 14 września 1298 r.

Kościół Farny w Radziejowie
Stary Ratusz w Radziejowie
Radziejowski rynek

Kolejnym wydarzeniem dla tego miasta i klasztoru będzie Msza Święta jaka odbędzie się w dniu 14 września 2014 r. podczas której zostanie ustanowione Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Sanktuarium w Radziejowie
Klasztor oo.Franciszkanów w Radziejowie

Była to niezwykle udana i pożyteczna impreza, przybliżająca wiele faktów historii tego terenu.

Brawa dla organizatorów oraz uczestników tego „Jarmarku Królewskiego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto