Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarosław Gowin gościem drugiego dnia toruńskiego Welconomy

Marta Wróbel
Marta Wróbel
Jarosław Gowin na Welconomy Forum in Toruń.
Jarosław Gowin na Welconomy Forum in Toruń. Fot. M. Wróbel
Drugiego dnia "Welkonomy Forum in Toruń" sesja plenarna dotyczyła innowacyjności we współczesnej nauce. Uczestniczył w niej dr Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego był gościem kongresu gospodarczego “Welconomy Forum in Toruń” pod hasłem "Integracja i Współpraca. Gospodarka - nauka - innowacyjność". Uczestniczył w debacie na temat nauki między innymi z: prof. Piotrem Błędowskim, dyrektorem Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; Witoldem Słowikiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju; Piotrem Całbeckim, marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego; Tomaszem Zaboklickim

- Dorobek ostatniego ćwierćwiecza niepodległej Polski pod wieloma względami jest imponujący, dobrze wykorzystaliśmy też ostatnie przeszło 10 lat naszej obecności w Unii Europejskie. Doceniając ten dorobek, pewnie wszyscy mamy takie poczucie, że można było ten czas wykorzystać lepiej - podkreślił wicepremier.
W wypowiedziach stwierdził również, iż jeżeli chcemy żeby polska gospodarka była w sposób trwały konkurencyjna, musimy w jak największym stopniu opierać wzrost gospodarczy o zasoby polskiej nauki. Gowin przypomniał że nasze PKB to dwie trzecie średniej unijnej, a zarobi przeciętnego mieszkańca naszego kraju to jedna trzecia tej średniej.

Polska gospodarka w bardzo dużym stopniu zależna jest od kapitału zagranicznego i od inwestorów zewnętrznych. Zawsze należy się cieszyć, gdy pojawiają się nowe inwestycje zwłaszcza w obszarach innowacyjnej gospodarki, ale powinno nam zależeć w pierwszej kolejności, aby rozwijały się polskie firmy, bo kapitał ma narodowość - zauważył wicepremier.

Wicepremier przypomniał, że w piątek został przedstawiony projekt nowelizacji Ustawy o innowacyjności, która to ustawa weszła w życie pod koniec poprzedniej kadencji zainicjowana została przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Gowin mówił o niej, że w pierwotnym kształcie zawierała wiele sensownych rozwiązań. W kształcie finalnym, okrojonym zwłaszcza o ulgi podatkowe na skutek interwencji ówczesnego ministra finansów, jest właściwie bezużyteczna. Dlatego jest nowelizowana zawierająca poprzez wprowadzenie ulg podatkowych, i szeregu ułatwień zarówno dla przedsiębiorców i naukowców.

Gowin podkreślił, że bardzo ważnym partnerem dla biznesu powinny być instytuty badawcze. Jednak, jak dodał, tylko część z nich uprawia badania na światowym poziomie i potrafi dobrze zorganizować współpracę z gospodarką, a część jest dotknięta plagą produktu przeciętnej jakości, nie uprawia badań czy je symuluje, i to musi się zmienić.

Wicepremier Gowin twierdzi, że rozpoczęły się już prace na nową ustawą o instytutach badawczych, m.in. sprawdzane są rozwiązania stosowane w Europie i na świecie, które mogłyby zostać wykorzystane w Polsce. - Będziemy chcieli powiązać instytuty badawcze w jedną taką sieć lub kilka sieci, żeby skumulować i lepiej wykorzystać ich potencjał - zapowiedział.
- Trzeba stworzyć też nową ścieżkę kariery akademickiej. Pracujemy nad rozwiązaniami. Mam nadzieję, że wejdą w życie na początku przyszłego roku akademickiego, nie od początku, ale w trakcie. Będziemy dążyć do tego żeby doktoraty, habilitacje tytuły profesora można było uzyskiwać w oparciu nie tylko o pracę teoretyczną, ale także w oparciu o wdrożenia, współpracę z przemysłem, współpracę z gospodarką.

Współautor artykułu:

  • Magdalena Wróbel
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto