MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jedzenie, którym grzeszysz. Tego nie jedz w dni postne

JK
Post to nie tylko chwilowa zmiana naszej diety. Prawo Kanoniczne określa go jako formę pokutną, Stary Testament zaś wskazuje, że powinien on być zawsze łączony z modlitwą oraz dobrymi uczynkami. Dlatego tak ważne jest podejście do tematu postu w sposób odpowiedzialny, uwzględniający jego duchowe przeżywanie. Jakich pokarmów nie należy spożywać w czasie postu i kogo post nie obowiązuje? Sprawdź w galerii.

Rodzaje postu

Rodzajów praktyk postnych w katolicyzmie jest kilka, każda zaś ma swoje własne zasady. Ilość i typ przeznaczonych do spożycia pokarmów różni się w zależności nie tylko od obchodzonego święta, ale także wieku i stanu zdrowia. Jakie wyróżniamy rodzaje postu?

  • post ścisły
  • post eucharystyczny
  • wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

Post reguluje Prawo Kanoniczne i określa go jako formę pokutną. Pismo Święte opisuje post jako otwarcie się na działanie Boga. W Starym Testamencie figuruje on jako łaska i jest zawsze łączony z modlitwą oraz dobrymi uczynkami.

Zgodnie z Prawem Kanonicznym z 1917 roku, wśród rodzajów postu znajdowały się jeszcze post ilościowy oraz post jakościowy. Według Kodeksu z 1983 roku nie ma wyraźnego podziału na te dwie dodatkowe kategorie.

Czego nie należy jeść w okresie postu ścisłego i czym się on różni od innych rodzajów postu? Przejdź do galerii i sprawdź, jakich pokarmów należy unikać, jeśli chce się postępować zgodnie z nauką Kościoła.

Co, jeśli nie mogę pościć?

Według oficjalnej wykładni do IV przykazania kościelnego, w przypadku uzasadnionej niemożliwości zachowania postu w piątek chrześcijanin może podjąć inne formy pokuty

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jedzenie, którym grzeszysz. Tego nie jedz w dni postne - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto