Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Buzek o niechrześcijańskim "Kalendarzu uczniowskim" UE

Ewa Bo
Ewa Bo
Screen pisma Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka.
Screen pisma Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Ewa Krzysiak
W "Kalendarzu uczniowskim" wydanym przez Unię Europejską na rok szkolny 2010/2011 nie zaznaczono ani jednego święta chrześcijańskiego. Nie pominięto jednak świąt sikhów, hinduskich, muzułmańskich i żydowskich. Przeciw takim poczynaniom ostro zaprotestował ksiądz Jan Byrt z Parafii Ewangelickiej w Szczyrku. Zdarzenie skomentował też Jerzy Buzek, przewodniczący PE.

Unia Europejska wydała "Kalendarz Uczniowski" na rok szkolny 2010/2011, w którym nie zaznaczono ani jednego święta chrześcijańskiego. Kalendarz ukazał się we wszystkich 27 krajach członkowskich. Nakład wyniósł 3 275 500 egzemplarzy i dotarł do 21 tysięcy szkół.

Nie zapomniano jednak w nim umieścić świąt sikhów, hinduskich, muzułmańskich i żydowskich. Wywołało to oburzenie wielu chrześcijan. W liście skierowanym do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka ks. Jan Byrt wyraził zaniepokojenie tym faktem i domagał się gwarancji, aby taka sytuacja się nie powtórzyła.

Nie wiadomo dlaczego doszło do tej sytuacji, tym bardziej, że około 90 proc. mieszkańców Unii Europejskiej to chrześcijanie. Trudno się w tym momencie dziwić wzburzeniu wiernych. I temu, że słowo "przepraszam", wypowiedziane po protestach przez komisarza UE Johna Dalliego, odpowiedzialnego za wydanie w takiej formie kalendarza, nie było satysfakcjonujące.

Ostatecznie francuski minister do spraw europejskich Laurent Wauquiez zapewnił, że nowa wersja Kalendarza Uczniowskiego Unii Europejskiej będzie zawierać też święta chrześcijańskie, zaś do egzemplarzy, które znalazły się już na rynku, zostanie dołączony suplement.

Do tej sprawy odniósł się też Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W liście skierowanym do ks. Jana Byrta znalazła się obietnica polubownego rozwiązania problemu, który w przyszłości nie powinien już mieć miejsca. "Parlament Europejski jest wrażliwy na sprawy dotyczące losu chrześcijan [...] W trakcie sesji plenarnej w Strassburgu przyjęliśmy rezolucję potępiającą ataki na społeczności chrześcijańskie w świecie. Zaapelowaliśmy w niej o wypracowanie mechanizmów skutecznie przeciwdziałających podobnym zagrożeniom."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto