Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest alternatywa dla programu Europejskie Stolice Kultury

Łukasz Kołtacki
Łukasz Kołtacki
Konferencja prasowa
Konferencja prasowa Łukasz Kołtacki
Europejskie Regiony Kultury to pilotażowy projekt w ramach Programu Kultura 2007-2013. Toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" są partnerem województwa kujawsko-pomorskiego w jego realizacji.

9 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli trzech regionów: Miranda Bird i Beatrix Milburn Wood z Kornwalii, Carita Laitala i Virpi Myllimaki z Finlandii oraz przedstawiciele województwa kujawsko-pomorskiego, m.in. Janusz Bochenek - kierownik Biura Promocji i Dotacji Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Denis Dembek - kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Jerzy Janczarski - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecni byli także trzej koordynatorzy projektu: Tomasz Borczuch, Monika Butowska i Joanna Zielińska i dr hab. Tomasz Szlandak z UMK w Toruniu.

"Europejskie Regiony Kultury" chcą być alternatywą dla znanego już programu "Europejskie Stolice Kultury". Za zadanie stawiają sobie promowanie regionów rolniczych, które wywierają znaczny wpływ na różnorodność kultury europejskiej. Partnerzy realizujący projekt mają na celu stworzenie podobnego modelu, ukazującego kulturową odmienność regionów rolniczych UE, a także łączenie kulturotwórczych instytucji krajów partnerskich. Projekt EROC kładzie nacisk na rolę, jaką kultura regionów rolniczych odgrywa budowanie tożsamości krajów wewnątrz zintegrowanej struktury jaką jest Unia Europejska.

W projekcie EROC udział biorą trzy regiony: Kornwalia w Wielkiej Brytanii, fińska Południowa Ostrobothnia oraz Województwo Kujawsko – Pomorskie. Współpraca zachodzi również pomiędzy obserwatorami z Irlandii, Danii, Włoch i Bułgarii. Każdy z partnerskich regionów, różnorodny geograficznie, odmienny na tle historycznym, o różnym statusie ekonomiczny i okresie członkostwa w Unii Europejskiej, charakteryzuje się jednocześnie zupełnie innym sposobem kultywowania swojego dorobku artystycznego. Seria spotkań i programów dla artystów będzie punktem wyjścia do wymiany doświadczeń między osobami działającymi w kulturze, oraz do dyskusji na temat społeczności lokalnych i międzynarodowych, regionalnej ekonomii i przedsiębiorczości oraz różnorodności środowiska naturalnego.

Dla województwa kujawsko-pomorskiego projekt EROC jest doskonałą okazją do szczegółowej weryfikacji kulturowej tożsamości. Wypracowanie wspólnych elementów tożsamości regionalnej, stanowiących o atrakcyjności i konkurencyjności regionu na mapie turystycznej Polski jak i Europy, jest najważniejszym wyzwaniem tej inicjatywy. 10 lutego odbędą się spotkania z artystami z województwa, którzy nadesłali zgłoszenia do projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto