Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest taki pusty dom w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Dom Szmula Heinego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Dom Szmula Heinego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Krzysztof Krzak
W Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Iłżeckiej 45, między siedzibą Starostwa Powiatowego a remontowaną właśnie Państwową Szkołą Muzyczną, stoi i niszczeje, niestety, opuszczony dom, który poza widocznymi wciąż śladami architektonicznego piękna, ma bardzo ciekawą historię.

Wydaje się, że niewielu, zwłaszcza młodych i w średnim wieku, mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego przechodząc obok tego piętrowego, murowanego budynku z dwoma ryzalitami (występami z lica w elewacji budynku w jego części środkowej, bocznej lub narożnej, prowadzony od fundamentów po dach, stanowiącymi jego organiczną część) zdaje sobie sprawę, iż budowla ta ma już blisko sto lat. Została bowiem wzniesiona w 1913 roku przez Szmula Heinego, ówczesnego właściciela ostrowieckiego tartaku.

W latach dwudziestych w Domu Heinego znalazła siedzibę Męska Szkoła Dokształcająca Zawodowa założona przez Związek Chrześcijańskich Cechów Rzemieślniczych. Od 1925 roku mieściła się tu Szkoła Powszechna nr 2, a następnie Wyższa Szkoła Talmudyczna "Bejs Josef", kształcąca rabinów i "autorytety duchowe żydowskie", a prowadzona przez Stowarzyszenie Popierania i Krzewienia Wiedzy Talmudycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Podczas II wojny światowej w budynku przy Iłżeckiej 45 działała powołana przez Niemców ostrowiecka Rada Żydowska - Judenrat. Miała ona za zadanie sprawowanie władzy i kontroli nad miejscowymi skupiskami żydowskimi. Było to tym bardziej uzasadnione, gdyż Dom Heinego znajdował się w obrębie ostrowieckiego getta, które w szczytowym momencie swego istnienia było zasiedlane przez 16 tys. ludności żydowskiej. Likwidacja getta w Ostrowcu Świętokrzyskim miała miejsce w 1943 roku i wtedy wówczas dewastacji uległ dom Szmula Heinego, spłonęła m.in. część dachu jednego z najpiękniejszych wtedy domów w mieście nad Kamienną.
Po wojnie znacjonalizowana kamienica przypadła Cechowi Rzemiosł Różnych. W latach 50. funkcjonowała tu szkoła zawodowa, a w latach 70. - Technikum dla Przodujących Robotników, kształcące partyjnych pracowników Huty Ostrowiec im. Marcelego Nowotki i innych zakładów pracy. W latach 1983-2009 swoją siedzibę w dawnym Domu Heinego miały: Medyczne Studium Zawodowe i Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna. Od trzech lat budynek stoi opuszczony i niszczeje (początkowo były plany odremontowania go przez Starostwo Powiatowe, które miało tam przenieść niektóre swoje wydziały). Teraz pojawiła się okazja ożywienia tej kamienicy. Niestety, tylko na trzy dni.

Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z Tej Bajki znane z wielu ciekawych inicjatyw, planuje na sobotę, 15 września 2012 roku zaprezentowanie we wnętrzach Domu Heinego wystawy młodych ostrowieckich artystów. Wezmą w niej udział: Dominik Głąb, Irena Kalicka, Monika Misztal, Mikołaj Małek, Jan Płatek, Marta Sala, Jakub Słomkowski, Michał Stonawski, Barbara Strykowska, Paweł Zugaj i Tomasz Zugaj. Podczas przygotowań do tej niecodziennej ekspozycji działacze stowarzyszenia, Wojciech Mazan i Marcin Jedlikowski, natrafili na liczne pozostałości burzliwej przeszłości domu przy Iłżeckiej 45. Wśród znalezisk znajdują się m.in. XIX-wieczne wydawnictwa zawierające prawa żydowskie, dokumenty i druki z pieczęciami Stowarzyszenia Popierania i Krzewienia Wiedzy Talmudycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz z niemiecką swastyką, opaska z gwiazdą Dawida, jaką nosili Żydzi w czasie okupacji, rękopisy, starodruki, śpiewniki religijne, fragmenty porcelany, fotografie, butelki po lekach (wszystko z okresu przedwojennego i wojennego). Być może wzbogacą one scenerię wspomnianej wcześniej wystawy młodej ostrowieckiej sztuki. Jej otwarcie nastąpi 15 września o godz. 20. W tym niezwykłym wydarzeniu będzie można uczestniczyć przez trzy kolejne wieczory, do poniedziałku, 17 września w godz. 20-22.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto