Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest wykonawca ostatniego etapu remontu bytomskiej pływalni

Redakcja
Wizualizacja hali basenu
Wizualizacja hali basenu Materiał Urzędu Miejskiego w Bytomiu
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu podpisał umowę na wykonanie ostatniego etapu remontu zabytkowej pływalni miejskiej. Wykonawcą w drodze przetargu została firma "Troll" z Siemianowic Śląskich.

Przypomnijmy, że remont pływalni miejskiej w Bytomiu został podzielony na trzy etapy. W pierwszym i drugim etapie remontu zaplanowano wymianę konstrukcji dachu, remont i termomodernizację pokrycia dachowego, wymianę stolarki okienno-drzwiowej wraz z wielkoformatowymi oknami.

W trakcie przeprowadzonych prac elewacyjnych okazało się, iż konieczne jest znalezienie producenta cegły klinkierowej, spełniającej wymogi nałożone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jak się okazało, jedyną firmą spełniającą warunki była firma Lubelski Węgiel "Bogdanka" z Puchaczowa. Potrzeba było wyprodukować około 40 tys. sztuk cegieł.

Trzeci etap remontu przewiduje wymianę misy basenu, gdzie w miejsce obecnej ceramicznej zostanie wyłożona misa ze stali nierdzewnej z podziałem na dwie strefy dla pływających i niepływających. Ponadto przewidziano w hali basenu wymianę instalacji wentylacyjnych, instalacji c.o., oświetleniowej i elektrycznej. Wykonawca tego etapu będzie także zobligowany do wymiany instalacji uzdatniania wody oraz wykonania systemu poziomowania płyty dennej pod nową misą basenu.

W wyniku ogłoszonego przetargu przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu wykonawcą III etapu remontu została firma z Siemianowic Śląskich Zakład Administracji Budynkami i Obiektami Budowlanymi "Troll". Podpisana 3 sierpnia umowa opiewająca na 6,6 mln złotych zobowiązuje wykonawcę do ukończenia wszystkich prac w przeciągu 200 dni.

W partycypowaniu kosztów remontu weźmie udział Kompania Węglowa, która w ramach umowy z gminą pokryje koszty usuwania szkód w misie basenu. Jest to kwota 1 mln 60 tys. złotych.

Prace remontowe I i II etapu były możliwe dzięki pozyskaniom przez miasto środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który przeznaczył na ten cel 919 tys. złotych w formie dotacji. Także Wojewódzki Konserwator Zabytków wyasygnował kwotę 350 tys. złotych.
Oprócz tego miasto złożyło wniosek o dotację do prac remontowych związanych z I i II etapem do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Tak więc, pomimo wielu perturbacji związanych z finansami, jak również w sporach z przeciwnikami remontu zabytkowej pływalni, bytomianie otrzymają zmodernizowany i nowoczesny obiekt, zawarty w bryle architektonicznej początku lat trzydziestych ubiegłego wieku. A wiąże się to także z usytuowaniem pływalni w parku, którego początki sięgają roku 1870, kiedy to Hubert von Tiele – Winckler podarował miastu ziemie dla założenia zieleńca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto