Józef Marchel - historia zwykłego żołnierza

Redakcja
Udostępnij:
Warszawski Nikifor oraz Don Kichotka organizują wystawę "Historia zwykłego żołnierza", której celem jest zebranie środków finansowych na zakup leków dla wdowy po byłym żołnierzu kampanii wrześniowej z Armii "Modlin".

Józef Marchel, urodzony 2 listopada 1914 roku w Lisewie koło Płońska, z powodu braku środków finansowych nie skończył żadnej szkoły. Początkowo pracował w majątku w Drożdżynie.

1 stycznia 1938 roku wziął ślub z Janiną z domu Sińską, w kościele św. Jana w Sochocinie koło Płońska. W marcu 1938 roku został powołany do jednostki wojskowej 32. Pułku Piechoty w Twierdzy Modlin jako strzelec konny.

Gdy wybuchła II wojna światowa, Józef został włączony do Armii Modlin, dowodzonej przez generała Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego. Pod Mławą wziął udział w swojej pierwszej bitwie, jak się okazało, jednej z najważniejszych w kampanii wrześniowej.

Po przegranej wojnie, Józef wrócił do domu, ale po donosie sąsiadki trafił na roboty przymusowe do Niemiec. U bauera o nazwisku Libertz przepracował niewolniczo dziesięć miesięcy. W domu została żona i trójka małych dzieci.

Po wojnie Józef pracował w swoim wyuczonym zawodzie jako cieśla przy budowie Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu, remontował Dworzec Wschodni w Warszawie, a później podjął pracę jako stolarz w Administracji Budynków Komunalnych w Legionowie. Zmarł w 1995 i został pochowany w Legionowie. Patronat nad tą wystawą objął Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie

Głównym sponsorem wystawy jest: www.trenerindywidualny.pl

A wystawa poświęcona bohaterowi tego artykułu odbędzie w połowie marca 2013 w Domu Towarowym "Jupiter Centrum" - stoisko z oświetleniem nr E6 w Warszawie.

W lutym 2013 roku roku w Miejskim Ośrodku Kultury na ulicy Norwida 10 w Legionowie odbędzie się prelekcja na temat kampanii wrześniowej oraz odbędzie się czytanie wiersza serii "Historia zwykłego żołnierza" napisanego przez Don Kichotkę, a prelekcję oraz wiersze będą czytali uczniowie z PZSiPS Legionowo.

W maju 2013 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbędzie się wręczenie specjalnego dyplomu dla wdowy za męża, który brał udział w bitwie pod Mławą.

Prosimy zainteresowanych historią Józefa o dostarczenie nam materiałów na jego temat, ażeby ją uzupełnić i dodać do obrazków, które przygotowuję. Każdy z nich będzie opatrzony wierszem napisanym przez przez Don Kichotki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie