Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 10-lecia konsekracji Bazyliki w Łagiewnikach

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Ołtarz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
Ołtarz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Piotr Drabik
- Dobrze wiemy, że właśnie jej, Siostrze Faustynie, Pan Jezus polecił głoszenie światu o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka - podkreślał w homilii ks. prałat Marian Rapacz, podczas mszy jubileuszowej z okazji 10. rocznicy konsekracji łagiewnickiego sanktuarium przez bł. Jana Pawła II.

17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II, podczas jak się później okazało ostatniej pielgrzymki do ojczyzny, konsekrował Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w podkrakowskich Łagiewnikach, przy okazji odczytując akt zawierzenia całego świata i każdego człowieka Bożemu Miłosierdziu.

Od tego momentu kult życia i przesłania św. siostry Faustyny Kowalskiej nabrał iście globalnego rozgłosu, a do Łagiewnik każdego roku przyjeżdżają tysiące pielgrzymów ze wszystkich kontynentów. Centralnym punktem jubileuszu 10-lecia była uroczysta msza św. pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego, niegdyś metropolity krakowskiego, a homilię wygłosił ks. prałat Mariana Rapacz.

Za życia będąca w cieniu i na całkowitej służbie Bogu bogatemu w miłosierdzie, jako błogosławiona nadal służy tej wielkiej sprawie tak, aby ludzie przełomu tysiącleci, uwikłani w różne problemy, pozbawieni głębszego sensu życia i nadziei, poznali, że Bóg ich kocha swoją miłosierną miłością, że Bóg nie chce karać zbolałej ludzkości, ale ją leczyć, przytulając do swojego miłosiernego serca - przypominał w homilii postać św. Faustyny budowniczy Bazyliki w Łagiewnikach.

Sobota i niedziela zostały przeznaczone na sesje naukowe, zabawy dla dzieci z nagrodami czy koncerty plenerowe. A wśród wykonawców znalazły się s. Anna Bałchan, Magda Anioł i Wiola Brzezińska. Sporym zainteresowaniem cieszy się również wystawa fotograficzna „Papamobilem ku świętości – pojazdy Jana Pawła II”, na której pielgrzymi bliżej mogą poznać samoloty, pociągi czy gondole przewożące za życia bł. Jana Pawła II. Co ciekawe, istnieje również możliwość przewiezienia się papieskim meleksem czy innym pojazdem z kolumny samochodów podróżujących z Ojcem Św. Najważniejszym wydarzeniem niedzielnych części uroczystości będzie godzina miłosierdzia, tradycyjnie odprawiana o godz. 15 pod przewodnictwem bp Jan Szkodonia.

Łagiewnickie sanktuarium w obecnej formie było budowane w latach 1999-2002 r., kiedy nastąpiła jego konsekracja przez bł. Jana Pawła II. Cztery lata później pojawił się podczas swojej wizyty w Polsce również obecny papież Benedykt XVI. Kult Bożego Miłosierdzia w tej podkrakowskiej gminie sięga lat 40. ubiegłego stulecia, kiedy do skromnej kaplicy zaczęli przybywać pielgrzymi by modlić się do obrazu Jezusa Miłosiernego, powstałego według wizji św. Faustyny Kowalskiej.

Oficjalna strona Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto