Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Jadwigi Barańskiej

Redakcja
Jadwiga Barańska obchodzi jubileusz 55 - lecia pracy artystycznej.
Jadwiga Barańska obchodzi jubileusz 55 - lecia pracy artystycznej. Sławek/Wikipedia
Aktorka Jadwiga Barańska, znana powszechnie jako Barbara z Ostrzeńskich - Niechcicowa, główna bohaterka filmu i serialu "Noce i dnie", obchodzi jubileusz 55 - lecia pracy artystycznej.

Doskonałą okazją do świętowania jest przyjazd aktorki na tegoroczny Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie JerzyAntczak, reżyser niezapomnianych "Nocy i dni", a prywatnie mąż Jadwigi Barańskiej, otrzymał Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Z tym reżyserem związane są też największe sukcesy artystyczne filmowej Hrabiny Cosel.

A wszystko zaczęło się w Łodzi, gdzie Jadwiga Barańska się urodziła 21 października 1935 roku, a w 1958 ukończyła studia aktorskie w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Jeszcze podczas studiów pojawiała się w przedstawieniach łódzkiego Teatru Powszechnego (m.in. w "Dwóch teatrach" Szaniawskiego, "Sprytnej wdówce" Goldoniego Carla czy "Mieszczanach" Gorkiego). Wystąpiła też jako "pani jedząca ciastko w "Arkadii" w filmie "Żołnierz królowej Madagaskaru" w reżyserii Jerzego Zarzyckiego. Od sezonu 1958/59 występowała na deskach Teatru Klasycznego (późniejszego: Rozmaitości) w Warszawie. Zagrała tu m.in. Hesię w "Moralności pani Dulskiej", Marcellę w "Dziewczętach z fotografii" i ... Piotrusia w "Samotnym białym żaglu". W 1966 roku Jadwiga Barańska została zaangażowana do stołecznego Teatru Polskiego. Grała tu w sztukach reżyserowanych przez Augusta Kowalczyka, Krystynę Meissner i Miachała Pawlickiego. Ostatnią jej premierą na tej scenie była rola Żony w "Lękach porannych" Grochowiaka w 1972 roku.

Jadwiga Barańska była też gwiazdą Teatru Telewizji. Zadebiutowała w nim w 1961 roku, w sztuce "Przechadzka między dobrem a złem" Michała Choromańskiego w reżyserii Jerzego Antczaka. On też powierzył jej role w "Wilkach w nocy", "Szklanej menażerii", "Głosie", "Trzech siostrach", "Epilogu norymberskim" i kilku innych. Barańska współpracowała również z Janem Kulczyńskim, Jerzym Gruzą, Tadeuszem Mincem, Gustawem Holoubkiem, Anną Minkiewicz.

W 1968 roku Jadwiga Barańska zagrała swoją pierwszą wielką rolę filmową. Była nią Anna Konstanze Cosel w filmie i serialu "Hrabina Cosel" zrealizowanym na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego przez - jakże by inaczej - Jerzego Antczaka. Aktorce partnerowali m.i. Mariusz Dmochowski, Stanisław Jasiukiewicz i Daniel Olbrychski. Za tę rolę Barańska otrzymała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Phnom Penh. Jednak największą kreację stworzyła aktorka we wspomnianej już epopei filmowej i serialowej "Noce i dnie" reżyserowanej przez Jerzego Antczaka, gdzie wcieliła się w postać Barbary Niechcic, żony Bogumiła (w tej roli wystąpił Jerzy Bińczycki). Film wszedł na ekrany w 1975 roku i okazał się sukcesem tak artystycznym, jak i frekwencyjnym (do tej pory obejrzało go ponad 12 milionów widzów). Był nominowany do Oscara w kategorii film obcojęzyczny, a Barańska za swoją grę otrzymała nagrody na festiwalach w Łagowie, Gdańsku i Berlinie. W następnym roku Jerzy Hoffman zaangażował aktorkę do roli hrabiny Idalii Elzonowskiej w ekranizacji "Trędowatej".

W 1978 roku Jadwiga Barańska z mężem Jerzym Antczakiem i synem Mikołajem (rocznik 1964) wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkają do dziś. Od czasu do czasu pojawiają się w Polsce. W latach 90. stworzyli tu przedstawienia dla Teatru Telewizji: "Ścieżki chwały" i "Cezar i Pompejusz" według adaptacji i przy współpracy reżyserskiej Jadwigi Barańskiej. Na podstawie scenariusza napisanego przez aktorkę Antczak zrealizował też film fabularno - telewizyjny "Dama kameliowa" z Anną Radwan w roli tytułowej. Ostatnim, jak do tej pory, wspólnym przedsięwzięciem Barańskiej i Antczaka był film "Chopin - pragnienie miłości" (premiera w 2002 roku), gdzie aktorka wcieliła się też (poza współautorstwem scenariusza i współpracą reżyserską) w rolę Tekli Justyny Chopin, matki kompozytora granego przez Piotra Adamczyka.

W najbliższą sobotę, 21 września 2013 r. TVP Seriale o godzinie 16.55 nada reportaż "Moje sekrety. Jadwiga Barańska", w którym aktorka opowiadać będzie o swojej trwającej już 55 lat karierze zawodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto