Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już tylko godziny do otwarcia Agory Bytom

Redakcja
Konferencja w bytomskim Biurze Promocji Miasta
Konferencja w bytomskim Biurze Promocji Miasta Piotr A. Jeleń
W środowe przedpołudnie w bytomskim Biurze Promocji Miasta odbyło się spotkanie dziennikarzy z przedstawicielami Braaten+Pedersen plus Partners, inwestora jednego z największych projektów w Bytomiu ostatnich lat, Agory Bytom.

Już 15 listopada po dwóch latach od położenia kamienia węgielnego (28.10.2008) na placu Tadeusza Kościuszki, w miejscu wyburzonego kwartału starej zabudowy, zostanie otwarte centrum handlowo-rozrywkowe - Agora Bytom.

Obiekt zajmujący działkę o powierzchni 11 tysięcy mkw na swych pięciu kondygnacjach skupi łącznie powierzchnię 57 tysięcy mkw, z czego pod działalność handlową przypadnie 25 tysięcy mkw. Celem inwestora przy projektowaniu Agory była chęć połączenia funkcji handlowej obiektu z kulturalną. Stąd też całe trzecie piętro galeriowca przeznaczone zostało na działalność kulturalną dla bytomskich artystów oraz instytucji kulturalnych, m.in. Bytomskiego Centrum Kultury, Śląskiego Teatru Tańca czy też Opery Śląskiej. W przestrzennym atrium lokalni artyści będą prezentować swoją twórczość, a dla odwiedzających będą dostępne kino Cinema City, Fantasy Park, jak również kawiarnie i restauracje.

- Wystarczy przejść ulicami przylegającymi do Agory, by zauważyć, że okolica się zmienia. Dotyczy to stanu budynków, ulic i chodników - mówi Piotr Koj, prezydent Bytomia. - Odnotowaliśmy wyraźne ożywienie na rynku nieruchomości. W ciągu dwóch lat miasto sprzedało wszystkie kamienice znajdujące się w pobliżu Agory. Odnawiane są nie tylko te budynki, które należały do miasta, ale i te, które wcześniej należały do prywatnych właścicieli.

Galerię Agora tworzy kilka budynków połączonych pasażami, a cały kompleks wkomponowany jest w otoczenie: zabytkowego gmachu sądu, neogotyckiego kościoła pw. Świętej Trójcy i zabudowy wczesnych lat XX wieku. Elewację gmachu wykonano z płytek w kolorze piaskowca co z przeszkloną fasadą daje odwiedzającym poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Duże atrium o wysokości czterech pięter znajdujące się w części centralnej galerii, łączy szereg funkcji handlowych, gastronomicznych i rozrywkowych. Ponadto pomiędzy 2. i 3. poziomem zostały zawieszone schody z przeznaczeniem do występów artystycznych.

- Jesteśmy dumni, że otwieramy galerię, w której wynajęte zostało 90% powierzchni - powiedział Jan Olav Braaten, przedstawiciel inwestora, firmy Braaten+Pedersen plus Partners. - Nie jest tajemnicą, że globalna zapaść gospodarcza była dla nas wyzwaniem. Budowa Agory Bytom przypadła na czas szczytu kryzysu i w Polsce odczuliśmy jego międzynarodowe skutki. Mimo to dziś Agora Bytom jest miejscem, w którym jest wielu najemców i marek.

Mimo że oficjalne otwarcie nastąpi 15. listopada, to zgodnie z zamierzeniami organizatorów cały pierwszy tydzień będzie tygodniem otwarcia. I tak w poszczególne dni, począwszy właśnie od poniedziałku a skończywszy na niedzieli, będą miały swą tematykę, jak dzień Muzyczny, Ziemi, Dziecka, Filmowy, Tańca, Mody i Kultury Śląskiej.

Inwestorzy pomyśleli także o wszystkich przyjeżdżających do galerii własnym środkiem lokomocji. W tym celu w kwartale ulic Kwietniewskiego, Jainty, Dzieci Lwowskich i Webera, w miejscu przedwojennego browaru (część jego elewacji zdobi dzisiejszy garaż) wybudowano parking na 820 pojazdów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto